Latvija svin 4.maiju; “Hamās” pieņem pamiera priekšlikumu; apšauda Ukrainu arī pareizticīgo Lieldienās

Militārā parāde Rēzeknē

Latvijā 4.maijā svinēja valsts Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienu. Svētki sākās ar dievkalpojumu Rēzeknē, kur notika arī militārā parāde. Brīvības svētkus plaši svinēja arī galvaspilsētā un citās vietās Latvijā. Valsts prezidents Rinkēvičs ar Triju Zvaigžņu ordeni, Viestura ordeni un Atzinības krustu kopumā apbalvoja gandrīz 30 dažādu jomu pārstāvjus.

Izraēla liek 100 000 atstāt Rafahu

Palestīniešu kaujinieku grupējums Hamās pirmdien akceptējis Ēģiptes un Kataras priekšlikumus par pamieru, lai apturētu 7 mēnešus ilgstošo karu. Izraēlas armijas pārstāvis presei teica, ka Izraēla pētīšot jauno priekšlikumu, taču turpinās veikt militāras operācijas. Izraēla pirmdien mudināja ap 100 000 cilvēku atstāt Rafahas austrumu daļu pirms gaidāmā uzbrukuma Gazas joslas pilsētai.

Mangāna rūdas eksports - sankciju sarakstā

5.maijā, kad atzīmēja pareizticīgo Lieldienas, Krievija ar droniem uzbruka Harkivas, Dņipropetrovskas un Hersonas apgabaliem. Ukrainas prezidents Zelenskis svētkos novēlēja ukraiņiem spēku un izturību, lai uzvarētu karā. Svētdien Ukrainas spēki Doneckas apgabalā notriekuši Krievijas iznīcinātāju Su-25. Ukrainas varas iestādes evakuē iedzīvotājus no Krievijas pierobežas Sumu apgabalā. Latvija panākusi mangāna rūdas tranzīta un eksporta uz Krieviju aizlieguma iekļaušanu ES 14.sankciju pakotnes piedāvājumā, paziņoja premjerministre Evika Siliņa (JV).

IR aktuāli

Piecus interesantus koncertus maijā iesaka mūzikas apskatniece Gunda Miķelsone.

Mākslinieka Ernesta Kļaviņa zīmējums – par ASV doto militāro palīdzību Ukrainai.

Vēl

Francijas prezidents Makrons un Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Leiena pirmdien aicināja Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu sabalansēt tirdzniecību un pārsprieda arī Ukrainas jautājumu. Sji Dzjiņpins pēc piecu gadu pārtraukuma devies Eiropas vizītē.

Pirmdien Rīgā ar Baltijas valstu valdību vadītājām tikās Vācijas kanclers Olafs Šolcs. Viņš arī apmeklēja Lietuvā bāzētos Vācijas karavīrus un apstiprināja, ka Vācija ir gatava aizstāvēt Baltijas drošību.

Igaunijas parlaments pirmdien nosodīja Krievijas pareizticīgās baznīcas atbalstu karam Ukrainā un Maskavas patriarhātu pasludināja par Krievijas militārās agresijas sponsoru.

Eiropas Komisija pirmdien paziņoja, ka atteiksies no pirms sešiem gadiem sāktās procedūras pret Poliju saistībā ar bažām par likuma varu.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests par diviem gadiem pagarināja termiņu Stūra mājas drošības uzlabošanai un atļāva turpināt Okupācijas muzeja ekspozīciju.

SIA Eiropas Dzelzceļa līnijas dalībnieku sapulcē 3.maijā par valdes priekšsēdētāju uz laiku iecelts Ēriks Diļevs. Valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris atkāpās no amata 27.aprīlī.

Starptautiskās žurnālistu organizācijas Reportieri bez robežām Pasaules preses brīvības indeksā Latvija šogad ierindojusies 12.vietā, Lietuva ir 13., bet Igaunija 6.vietā.

Londonas mēra amatā trešo reizi pēc kārtas ievēlēts līdzšinējais pilsētas galva Sadiks Hans no parlamenta opozīcijā esošās Leiboristu partijas.

4.maijā tehnisku iemeslu dēļ ārkārtas nosēšanos Ādažos uz autoceļa veica lidmašīna, kurā atradās divas personas. Lidmašīnai bijušas problēmas ar dzinēju. Neviens nav cietis.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga stāstīja, ka Latvijā ražotās PATRIA bruņumašīnas nevar piereģistrēt, jo tas likumā nav paredzēts. Raidījums skaidroja, kāpēc izbeigta krimināllieta par patvaļīgu koku ciršanu uz austrumu robežas. Žurnālisti vēstīja, kā ārvalstu aģentu likums apdraud Gruzijas virzību uz NATO un Eiropas Savienību. Raidījums stāstīja, kā Zemessardzes veterāni un Barikāžu laika varoņi Ģirts un Zigfrīda Ozoliņi Neretas pusē gatavo nevardarbīgās pretošanās plānu.

LTV raidījums de facto pētīja, kā komandējumos braukuši šīs valdības ministri. Raidījums informēja, ka atsākas diskusijas par mediķu disciplināratbildību ētikas pārkāpumu gadījumos. Žurnālisti atrada vairākas dīvainības partijas Vienotība finansēšanā: gan dāsnus biedrus, gan neizskaidrojami sinhronus ziedojumus. Raidījums skaidroja, kāpēc atstādināts Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra vadītājs ģenerālis Ervīns Kopeika.

Šodien

Paziņos Latvijas izlases sastāvu Pasaules hokeja čempionātam.

Valdība skatīs Kapsētu likumprojektu.

Viedokļi

Iveta Kažemaka, SIA ZZ Dats administrācijas un personāla vadītāja. Labs laiks sievietēm zināšanas un talantu ieguldīt IT nozarē.

Nedēļa Eiropā

Sabiedrībā klīst daudz mītu par Eiropas Savienību. Vai taisnība, ka ES ierēdņi izmaksā pārāk daudz, Eiropas Parlamentam nav īstas varas un ES vienkārši jaucas citu darīšanās?

Skaties sabiedriskās raidorganizācijas ARTE iknedēļas raidījumu par Eiropas iedzīvotājiem aktuālām problēmām.

Paplašini apvārsni

Drosmīgs suns

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +5 – +11C, skaidri, bez nokrišņiem, Z – ZA, Z – ZR vējš 2 – 6 m/s;

accuweather +1 – +10C, lielākoties saulains un vēss, vējains vakarpusē, Z – ZA, Z – ZR vējš 4 – 6 m/s;

yr +6 – +11C, skaidrosies, Z – ZA, Z – ZR vējš 4 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko