Novērš Zelenska atentātu; virza Rēzeknes domes atlaišanu; nosauc Latvijas hokeja izlasi čempionātam

Arestēti divi Ukrainas pulkveži

Ukrainas Drošības dienests otrdien paziņoja, ka novērsis atentātu pret prezidentu Zelenski un citām augstām amatpersonām. Arestēti divi valsts apsardzes vienības pulkveži. Viņi sadarbojušies ar Krievijas Federālo drošības dienestu, kas meklējis prezidenta slepkavas Zelenska miesassargu vidū, lai viņu nolaupītu un nogalinātu.

Akceptē ideju par pagaidu administrāciju

Valdība otrdien akceptēja pašvaldību ministrijas izstrādāto likumprojektu par smagā finansiālā situācijā nonākušās Rēzeknes domes atlaišanu. Ministru kabinets arī apstiprināja grozījumus Pašvaldības domes vēlēšanu likumā, kas paredz Rēzeknē nevis rīkot ārkārtas vēlēšanas, bet līdz kārtējām pašvaldību vēlēšanām 2025.gadā pilsētā iecelt pagaidu administrāciju. Par to vēl jālemj Saeimai.

25 hokejisti

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Harijs Vītoliņš otrdien nosauca 25 hokejistus, kas dosies uz pasaules čempionātu Čehijā, taču ne visus spēlētājus turnīram uzreiz pieteiks. Pasaules čempionāts Čehijā startēs 10.maijā, Latvijas izlase grupas turnīru sāks 11.maijā Ostravā ar spēli pret Poliju. Pasaules čempioni kļūs zināmi finālspēlēs Prāgā 26.maijā.

IR aktuāli

Ko mainīt savā ikdienā par labu dabai cerībā, ka mums tomēr vēl būs četri gadalaiki, nevis kaut kāds vasarudeziemaris, komentē Nellija Ločmele.

Izdegšanas risku var samazināt, uzticot robotiem mehāniskās darbības, kas neprasa īpašas zināšanas, Mārtiņam Galeniekam saka uzņēmuma NovaticLab vadītājs Jānis Vilmanis. Uzņēmuma ražotās iekārtas apliecinājušas sevi Latvijā un tagad tiecas pasaules tirgū.

Vēl

Izraēla otrdien pārņēmusi Gazas joslas robežpilsētas Rafahas kontrolpunktu ar Ēģipti. Izraēlas armija paziņoja, ka sākusi pēdējo četru Hamās kaujinieku brigāžu iznīcināšanu Rafahā.

Krievijas cietumā uz 25 gadiem ieslodzītais Kremļa opozicionārs Vladimirs Kara-Murza pirmdien saņēma prestižo ASV Pulicera balvu par komentāriem, kas pērn publicēti The Washington Post.

Krievijas diktators Putins otrdien nodeva prezidenta zvērestu. Šis viņam būs piektais termiņš valsts galvas amatā. Ceremoniju boikotēja ASV, Lielbritānija un lielākā daļa Eiropas valstu.

Baltkrievija sākusi nestratēģisko kodolieroču nesēju pārbaudi. Krievija paziņoja, ka ģenerālštābs sācis gatavoties mācībām nestratēģisko kodolieroču izmantošanā.

Tilta pārbūvei pār Salacu Salacgrīvā valdība otrdien piešķīra 10,7 miljonus eiro.

Uz Baltkrieviju aizbēgušajam Polijas tiesnesim bijusi piekļuve slepenai informācijai, otrdien paziņoja premjerministrs Tusks. Tiesnesis Baltkrievijā lūdzis politisko patvērumu, jo Polija viņu apsūdz spiegošanā.

Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde (JV) nolikusi mandātu, lai kļūtu par Ārlietu ministrijas parlamentāro sekretāri. Viņas vietā nāks žurnālists Ansis Pūpols.

Itālijas policija otrdien konfiscējusi viltotas 50 eiro banknotes gandrīz 50 miljonu eiro apmērā. Aizturēti septiņi aizdomās turamie, tai skaitā bandas līderis.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Sakarā ar Krievijas agresiju Somija paaugstinājusi drošības draudu līmeni un savu militāro tehniku glabā Norvēģijā, bet drīzumā arī Zviedrijā, Financial Times pavēstīja Somijas armijas pārstāvis.

Otrdien Lietuvā sākās iepriekšēja balsošana svētdien gaidāmajās prezidenta vēlēšanās un referendumā par dubultpilsonību.

Igaunijas valdība veido aizsardzības rūpniecības investīciju fondu, kurā ieguldīs 50 miljonus eiro.

Zviedrija Eirovīzijas dziesmu konkursu Malmē sagaida ar nopietniem drošības pasākumiem. Uz Malmi pārdislocēti armijas spēki, ir pastiprinājums no Dānijas un Norvēģijas, bruņota ir zviedru policija. Konkursa fināls būs 11.maijā.

5.maijā kādā ciematā Lietuvā, mainoties vēja virzienam, gaisa balons kļuva nekontrolējams un ietriecās saimniecības ēkās. Incidentā ievainoti septiņi cilvēki.

Šodien

Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienā pie Brīvības pieminekļa atklās ceļojošo izstādi 1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā.

Rīgas domē notiks tiešsaistes civilās aizsardzības seminārs Informācijas saņemšana un dezinformācijas riski – ieteicamā rīcība, kas pasargā.

Mākslas akadēmijā notiks studentu un ekspertu diskusija Droša studiju vide – aktuālās problēmas un risinājumi.

Viedokļi

Marina Jefremova, Eiropas Tālmācības vidusskolas direktore, pedagoģe. Latvijas izglītības sistēma riskē pazaudēt daudzus izglītojamos.

Jānis Mednieks, neirologs, Latvijas Pretepilepsijas biedrības valdes loceklis. Kā veicināt inovatīvu terapijas metožu pieejamību?

Paplašini apvārsni

Ar ko rudie kaķi atšķiras no citiem sugas brāļiem?

Kas ir tajā kamerā?

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +2 – +8C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, Z – ZR vējš 5 – 6 m/s;

accuweather -1 – +9C, lielākoties mākoņains un vēss, R – ZR, Z vējš 3 – 5 m/s;

yr +5 – +10C, mainīgs mākoņu daudzums, R – ZR, Z vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Staņislavs, Staņislava, Stefānija