Zelenskis tiekas ar Harkivas frontes komandieriem; apsūdz Fico sašāvēju; Saeima debatē par ekonomiku

Ukraiņi kontrolē situāciju

Kaujas pie Harkivas ir smagas, bet Ukrainas spēki situāciju kontrolē, ceturtdien teica prezidents Zelenskis, kurš bija ieradies uz tikšanos ar armijas komandieriem 30 km attālumā no Krievijas robežas. Ukrainas karavīri izjaukuši Krievijas plānu Harkivas apgabalā maksimāli dziļi iespiesties Vovčanskas pilsētā un tur nostiprināties. Ukrainas triecienā 15.maija naktī Belbekas lidostā okupētajā Krimā nogranda sprādzieni – cietušas okupantu lidmašīnas un pretgaisa aizsardzības sistēma.

Vientuļais vilks

Vīrietim, kurš trešdien vēderā sašāva Slovākijas premjerministru Robertu Fico, ceturtdien uzrādīta apsūdzība par slepkavības mēģinājumu. Aizturētais ir 71 gadu vecs Levices pilsētas iedzīvotājs. Iekšlietu ministrs paziņoja, ka viņš darbojies vienatnē un iepriekš nav piedalījies pret valdību vērstās demonstrācijās. Fico veselības stāvoklis slimnīcā ir smags, bet stabils.

Siliņa nāk ar saviem risinājumiem

Saeimā ceturtdien pirmoreiz notika debates par ekonomiku. To pamatā bija Latvijas Stabilitātes programma, ko izstrādājušas Ekonomikas un Finanšu ministrijas. Premjerministre Siliņa (JV) uzsvēra, ka valsts pārvaldei ir mazāk jāfokusējas uz uzņēmēju kontrolēšanu, bet jādomā, kā radīt jaunas idejas. Viņa piedāvāja risinājumu – uzņēmējiem vajadzīgs kapitāltirgus, investīciju piesaiste, birokrātijas mazināšana un administratīvo procesu paātrināšana, nodokļu vienkāršošana.

IR aktuāli

Konkurences padome pētījumā par pārtikas cenām atklāja, ka tirgotāji vietējai produkcijai liek lielāku uzcenojumu nekā ievestajai. Ko tas vēl atklāja, stāsta Ilze Šķietniece.

Šonedēļ kinorepertuārā nonāk poļu režisores Agņeškas Holandas (75) jaunākā filma Zaļā robeža par bēgļu ieslodzīšanu pierobežā ar Baltkrieviju. Kristīnei Simsonei režisore atklāj, ka Polijā filma izraisījusi «naida cunami».

Alise Zita Zeidaka iztaujāja Austru Ziļicku, kura kopā ar vīru Intaru darbojas ģimeņu folkloras studijā Garataka.

Vēl

Drošības dienests 13.maijā atkārtoti aizturēja par spiegošanu Krievijas labā iepriekš apsūdzēto Sergeju Sidorovu un uz Krieviju aizbēgušā Aleksandra Dubjago māti Svetlanu aizdomās par neizpaužamu ziņu vākšanu, lai tās nodotu Krievijas specdienestiem.

Gruzijas valdošās partijas Gruzijas sapnis pārstāvji ceturtdien pārmeta Baltijas valstu un Islandes ārlietu ministriem opozīcijas rīkoto protesta pasākumu apmeklējumu pēc vizītes oficiālās daļas.

Krievijas prezidents Putins ceturtdien Ķīnā tikās ar tās vadītaju Sji Dzjiņpinu un vienojās padziļināt stratēģisko partnerību, kā arī pārmeta ASV, ka to rīcība apdraudot abas valstis.

Ceturtdien darbu sāka jauna Latvijas banka – Indexo Banka. Licenci kredītiestādes darbībai pēc Latvijas Bankas novērtējuma izsniegusi Eiropas Centrālā banka.

LTV Redakcionālā padome ceturtdien paziņoja, ka neatcels platformā Rus.lsm plānotās Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.

Militāro mācību laikā ceļu satiksmes negadījumā ceturtdien miris Nacionālo bruņoto spēku karavīrs. Mācību norise pārtraukta.

Satversmes tiesa ceturtdien vēl nepasludināja spriedumu lietā par izglītību tikai valsts valodā privātās izglītības iestādēs. To atsāks skatīt, jo lēmuma pieņemšanai tiesai nepeciešama papildu informācija.

Ceturtdien – ukraiņu izšūto kreklu jeb višivanku dienā – Rīgā ukraiņu kopiena pulcējās kopīgā gājienā, bet Saeimā atklāja šo tautastērpu izstādi.

Šodien

Notiks Latvijas tiesnešu konference, kurā diskutēs, kādam jābūt tiesnesim 21.gadsimtā.

Izstāžu centrā Ķīpsala notiks sieviešu izaugsmes un iedvesmas pasākums Forums Līdere.

Viedokļi

Aicinājums sabiedriskajiem plašsaziņas līdzekļiemPriekšvēlēšanu debates – valsts valodā!

Santa Lasmane, pirmsskolas CreaKids kvalitātes un personāla vadītāja. Kas ir “pozitīvā ēdienreize” un kāpēc bērniem tā ir svarīga?

Šonedēļ "Šķiltavā"

Šķiltava ir atvaļinājumā. Nākamo Šķiltavas izlaidumu varēsiet klausīties 23. maijā.

Kultūra

17.maijā Lielajā ģildē Nacionālais simfoniskais orķestris sezonas noslēguma koncertā atskaņos Ērika Ešenvalda, Arvo Perta un Bēthovena mūziku.

18.maijā dažādās Latvijas vietās jau 20.reizi notiks Muzeju nakts pasākumi. Šogad vienojošā tēma – izzināt un iegūt, pētīt un saprast.

19.maijā Vecpiebalgā notiks Mudītes Austriņas darbu izlases Saules spēles atvēršanas programma, kas sāksies Antona Austriņa muzejā Kaikašos un turpināsies Kārļa Skalbes Saulrietos.

Līdz 15.septembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā aplūkojama izstāde Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji.

Paplašini apvārsni

Kāpēc algoritmu sauc par algoritmu jeb Īss stāsts par persiešu zinātnieku, kas pirms 1000 gadiem radīja algoritma koncepciju.

Mūsdienu Toms un Džerijs

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +11 – +19C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, R – ZR, Z vējš 2 – 4 m/s;

accuweather +8– +19C, pārsvarā saulains, Z – ZR vējš 2 – 4 m/s;

yr +14 – +22C, saulains, Z – ZR vējš 1 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Piektdien – Herberts, Umberts, Dailis

Sestdien – Inese, Inesis, Ēriks

Svētdien – Lita, Sibilla, Teika