IR Svarīgākais • IR.lv

Čehijā jauns prezidents; Saskaņa nomaina līderus; Ukrainas sankcijas pret kaimiņvalstu uzņēmumiem

Uzvar ģenerālis Pavels

Sestdien Čehijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā pārliecinoši uzvarēja prorietumnieciski noskaņotais atvaļinātais NATO ģenerālis Petrs Pavels. Viņš vēlēšanās pārspēja bijušo premjerministru un miljardieri Andreju Babišu. Par Pavelu nobalsoja 58,3% vēlētāju, bet par Babišu – 41,68%. Pavels amatā nomainīs līdzšinējo prezidentu Milošu Zemanu.

Vai partijas šķelšanās?

Partija Saskaņa kongresā sestdien līdzšinējā viena valdes priekšsēdētāja vietā ievēlēja trīs līdzpriekšsēdētājus – Regīnu Ločmeli, Andri Morozovu un eiropaparlamentārieti Nilu Ušakovu. Par zaudējumu Saeimas vēlēšanās atbildību uzņēmās līdzšinējais partijas līderis Jānis Urbanovičs. Partijas kongresu boikotēt piektdien aicināja Rēzeknes un Ludzas novadu pirmorganizāciju vadītāji. Ceturtdien par izstāšanos no Saskaņas paziņoja Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš. Viņš grasās veidot jaunu reģionālu politisko spēku. Partijas jaunā valde varētu rosināt diskusiju, vai būtu jāizslēdz Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs sakarā ar partijas darba sabotāžu. Notiek partijas biedru pārreģistrācija.

Pret Krievijas sportistu līdzdalību

Ukraina vērsusi sankcijas pret 182 Krievijas un Baltkrievijas uzņēmumiem un trim fiziskām personām. Sankcionētie uzņēmumi, kuru skaitā ir kālija minerālmēslu ražotāji Uralkalij un Belaruskalij, kā arī Baltkrievijas dzelzceļš, nodarbojas ar kravu pārvadājumiem, autolīzingu un ķīmisko preču ražošanu. Ukrainas prezidents Zelenskis piektdien arī paziņoja, ka sāks starptautisku kampaņu, lai nepieļautu Krievijas līdzdalību vasaras olimpiskajās spēlēs Parīzē.

IR aktuāli

Kāpēc Kauņā dzimusī mamma nonāca bērnunamā Latvijā, nevis Lietuvā? Valodniece un tulkotāja Aiga Veckalne radio raidierakstā Dokumentārijs šķetina savas dzimtas stāstu.

Pēc oktobrī saspridzinātā Krimas tilta Krievijas studente Oļesja Krivcova Instagram publicēja ierakstu, kurā kritizēja karu Ukrainā. Tagad pēc kursabiedru denunciācijas meitene ir apsūdzēta terorismā.

Vēl

Latvijas kamaniņu braucēji svētdien pasaules čempionātā Vācijā izcīnīja bronzas godalgas stafetē.

Maskava piektdien paziņoja, ka Latvijas vēstniekam Mārim Riekstiņam dod divas nedēļas, lai viņš atstātu Krieviju.

Eiropas Komisija vērsīsies Eiropas Savienības Tiesā pret Latviju, jo tai nav kaitīgo invazīvo sugu apkarošanas plāna. Arī Bulgārijai, Īrijai, Grieķijai, Itālijai un Portugālei draud tiesa par invazīvo sugu apkarošanas regulas neievērošanu.

Eiroparlamentārietis Andris Ameriks (Gods kalpot Rīgai) pērnvasar vizītē Azerbaidžānā apgalvojis, ka pārstāvot EP Transporta un tūrisma komiteju un vēlas uzlabot ES attiecības ar Azerbaidžānu. Komiteja par to nav bijusi informēta.

Irānas pilsētā Isfahānā sestdien noticis dronu uzbrukums militārās rūpniecības objektam. Pirms tam valsts ziemeļrietumos sākās ugunsgrēks naftas pārstrādes uzņēmumā.

Korāna dedzināšanu pie Turcijas vēstniecības Stokholmā pirms pāris nedēļām finansējis Kremļa propagandas medija RT bijušais žurnālists Čangs Friks, noskaidrots izmeklēšanā.

Stājies spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedums par Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora Vitālija Reinbaha atstādināšanu no amata bez algas saglabāšanas.

Rīgas apgabaltiesa 23.janvārī apmierināja Rīgas pašvaldības prasību izbeigt darba līgumu ar bijušo Mājokļu un vides departamenta direktoru Anatoliju Aļeksejenko. Spriedumu var pārsūdzēt.

Policija rosinājusi sākt kriminālvajāšanu pret divām personām par iespējamu cilvēku tirdzniecību kādā zivju pārstrādes uzņēmumā. Ekspluatēti vismaz trīs cilvēki.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga stāstīja, kas mainījies pēc gada sabiedroto izpratnē par karu Ukrainā. Raidījums vēstīja, ka pirms stājies spēkā ES Krievijas naftas produktu aizliegums Rīgas ostā pēdējo divu nedēļu laikā ienākuši divi tankkuģi no Sanktpēterburgas. Raidījums skaidroja, ko darījis Eiroparlamenta korupcijas skandālā ierautais bijušais Latvijas diplomāts Eldars Mamedovs.

LTV raidījums de facto skaidroja, kas būs mantojumā jaunajai Centrālajai vēlēšanu komisijai, kuru Saeima drīzumā varētu apstiprināt. Raidījums stāstīja, ka Latvija nebija gatava Ukrainas kara laikā uz Krieviju Māra Riekstiņa vietā sūtīt jaunu vēstnieku. Žurnālisti atklāja, ka Daugavpils Universitātes ES fondu naudas izkrāpšanas lietā aizdomas esot par regulāras iepirkumu uzvarētājas SIA LR pro saikni ar rektora vietnieku un viņa draugiem. Raidījums stāstīja, ka VID uzlicis nodokļu uzrēķinu sievietei, kura bija kļuvusi par negodīgu aizdevēju upuri.

Šodien

Rīgas pilī atklās Demokrātijas akadēmiju.

Latviešu biedrībā paziņos gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu.

Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja apspriedīs projekta īstenošanu efektīviem publiskiem pakalpojumiem apkaimju dzīvotspējas attīstībai.

Viedokļi

Andrejs Liepiņš, Ekonomikas un kultūras augstskolas docētājs. Aptuveni 1000 jauni datorvīrusi minūtē – kā aizsargāt savus datus?

Kristīne Bērziņa, Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas valdes priekšsēdētāja. Uz izaugsmi ar privātā kapitāla finansējumu.

Paplašini apvārsni

Vai mūsdienu bērnu izglītībā ir vieta pasakām, ka bērnus atnes stārķis vai tos atrod kāpostos?

Perfekta nosēšanās

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +1 – +3C, apmācies, bez nokrišņiem, D – DR vējš 6 – 9 m/s;

accuweather +3 – +5C, apmācies, sniegs, D – DR vējš 5 – 8 m/s;

yr +2 – +4C, no rīta nokrišņi, apmācies, D – DR vējš 5 – 9 m/s.

Vārda dienu svin:

Tīna, Valentīna, Pārsla

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu