zemesgrāmata
- Analīze
- 28.02.2024.
- Ieva Jakone
Rīga «ielidojusi»

- Viedoklis
- 06.11.2023.
Nekustamā īpašuma darījumi sankciju ēnā

- Viedoklis
- 17.10.2023.
Mākslīgais intelekts notāra darbā – aukstasinīgs palīgs, bet ne pilnvērtīgs aizstājējs



- Viedoklis
- 15.11.2022.
Jauna Saeima – jaunas cerības jeb Kā notāri cenšas nodrošināt garantētus ienākumus

- Analīze
- 28.02.2024.
- Ieva Jakone
Rīga «ielidojusi»
Ģenerālprokurors liek Rīgai atjaunot īpašumtiesības uz zemi pie lidostas, kuru tā pārdevusi par 5,7 miljoniem eiro, taču koalīcijā nav balsu šā lēmuma izpildei

- Viedoklis
- 06.11.2023.
Nekustamā īpašuma darījumi sankciju ēnā
Krievijas iebrukums un karš Ukrainā, kas notiek ar Baltkrievijas atbalstu, Eiropas Savienībai (ES), Lielbritānijai un ASV licis noteikt virkni ierobežojumu uzņēmējdarbības veikšanai ar minētajām agresorvalstīm, kā arī šo valstu personu un kapitāla kustībai. Daudziem ir apgrūtināta piekļuve saviem nekustamajiem īpašumiem un ir vērojama šo īpašumu, piemēram, Jūrmalas mājokļu, nonākšana nekustamo īpašumu tirgū. Un, lai arī cenas dažkārt ir pievilcīgas, potenciālajiem pircējiem jāņem vērā sarežģījumi, kas var rasties darījuma izpildē par šāda īpašuma iegādi. Ar ko būtu jārēķinās, pērkot īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidentiem?

- Viedoklis
- 17.10.2023.
Mākslīgais intelekts notāra darbā – aukstasinīgs palīgs, bet ne pilnvērtīgs aizstājējs
Neesmu IT eksperts. Esmu Itālijas civiltiesību notārs, kurš interesējas par savas profesijas attīstību, tāpēc saprātīgu daļu pēdējā gadsimta ceturkšņa esmu pētījis IT un tiesību jomas mijiedarbību. Manas piezīmes par mākslīgo intelektu notāru ikdienā, protams, nav jāuzskata par visaptverošu tēmas apskatu. Nerunāšu, piemēram, par satraucošo pastardienas ideju, ka mākslīgā intelekta ieviešana ieviesīs neizbēgamu cilvēces dekadenci. Man nav tam pierādījumu, un pat pasaules labāko ekspertu domas šajā jautājumā dalās. Tomēr ceru, ka mākslīgais intelekts jau drīzā nākotnē sniegs būtisku palīdzību notāru darbā, kaut arī katrā tehnoloģiskajā progresā neizbēgami ir savi zaudētāji.

- Viedoklis
- 14.06.2023.
Valdes locekļu mantiskā atbildība – laulības līguma iespējas ir ierobežotas
Attīstoties uzņēmējdarbībai, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļu atbildību par vadītajai sabiedrībai nodarītiem zaudējumiem. Šajā jomā ir izveidojusies stabila tiesu prakse, tā turpina attīstīties, tāpēc ir vērts tuvāk iepazīt valdes locekļiem aktuālas situācijas, kas skar laulāto mantiskās attiecības un piedziņas iespējas šādos gadījumos. Piemēram, situācijas, kad kreditori var vērst piedziņu arī uz mantu, kas pieder valdes locekļa laulātajam, un mantu, kuru valdes loceklis ir atsavinājis (nodevis) savam laulātajam, bērniem vai citām personām.

- Viedoklis
- 27.02.2023.
Par pirmpirkuma tiesībām jaunajā pašvaldību likumā
Ikviens, kurš kādreiz ir pārdevis nekustamo īpašumu, visdrīzāk ir saskāries ar nepieciešamību piedāvāt pašvaldībai izmantot pirmpirkuma tiesības.

- Viedoklis
- 15.11.2022.
Jauna Saeima – jaunas cerības jeb Kā notāri cenšas nodrošināt garantētus ienākumus
Notāru padome atkal ir uzsākusi aktīvu publicitātes kampaņu, cenšoties ieviest obligātu notariālā akta formu darījumos ar nekustamo īpašumu. Mērķis ir panākt, lai katru atsavināšanas līgumu sastādītu vai pārbaudītu notārs un par to iekasētu atlīdzību procentuālā apmērā no darījuma summas.

- Tēma
- 24.03.2021.
- Ieva Jakone
Jauna ēra
Simt miljonu eiro investīcijas, jauni īres nami un saprātīgas īres maksas. Vai līdz ar jauno Dzīvojamo telpu īres likumu Latvijas nīkulīgajā īres tirgū sāksies jauna ēra?

- Pusdienās
- 03.03.2021.
Valsts pret Vilipsonu
Taisnīgi nav! Tā Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins komentē pašreizējo regulējumu, kas ļauj krāpnieciski iegūtu mājokļu labticīgos ieguvējus atstāt bez pajumtes. Ko var darīt likumdevējs, lai tas neatkārtotos?

- Viedoklis
- 02.05.2018.
Tipiskās kļūdas, ko cilvēki pieļauj nekustamā īpašuma iegādē
Nesen iegādātajā īpašumā joprojām deklarēts kāds no bijušajiem iemītniekiem, tam zemesgrāmatā reģistrēts kultūras pieminekļa statuss vai ierakstīts īres līgums – tie ir tikai daži no “pārsteigumiem”, ar ko īpašuma iegādes darījuma noslēgumā var saskarties jaunie īpašnieki, ja mājas, zemes vai dzīvokļa iegādes procesā laikus nav pārbaudīti visi iespējamie apstākļi.

- Viedoklis
- 17.04.2018.
Krāpšanos ar īpašumu tagad varam apturēt paši
Krāpšanās gadījumos ar nekustamo īpašumu, kad zemes, privātmājas vai dzīvokļa īpašnieks pēkšņi uzzina, ka vērtīgais īpašums bez viņa ziņas ir pārdots, parasti nozīmē ļoti piņķerīgu un ilgu izmeklēšanu un tiesvedību, lai īpašumu atgūtu. Jo noslēpjot pirmo – nelikumīgo – īpašuma iegūšanas soli, tālākie jau notiek likuma ietvaros, kas aizsargā nākamā zemesgrāmatā reģistrētā īpašnieka tiesības. Tāpēc iespēja automātiski saņemt ziņojumus no zemesgrāmatas par nostiprinājuma lūgumiem, faktiski ir kā preventīva “vakcīna pret krāpšanu” un ļauj īpašniekam pašam savlaicīgi apturēt nelikumīgas darbības ar viņa īpašumu.

- Viedoklis
- 10.01.2018.
Jauns gads, jaunas apņemšanās – ar ko sākt savu tiesību higiēnu?
Gada nogalē daudzi pārdomāja savu dzīvi un būvēja plānus jaunajam gadam. Apņemšanās un mērķi, kā tos sasniegt un kā nenovirzīties no iecerētā, ir tēmas, par kurām aizdomājās neviens vien cilvēks.

- Ziņa
- 04.08.2016.
Žurnāls: Kāpēc igauņiem vajag sešas reizes mazāk darbinieku nekā Latvijā
Četras lietas, ka jāveic, lai īstenotu pārmaiņas Latvijas tieslietu sistēmā
