VSAA
- Viedoklis
- 14.10.2024.
Vai pensionāriem jau atkal ir jāglābj valsts?
Pirms ķeros klāt saviem priekšlikumiem, zināšanu atsvaidzināšanai der atcerēties, ka pirmo valsts mēroga vecuma pensiju programmu izstrādāja Vācijas kanclers Otto fon Bismarks 1889. gadā. Uz apdrošināšanas iemaksām balstīta pensiju sistēma pastāv jau 135 gadus, bet joprojām to jācenšas pilnveidot. Nesen lsm.lv veiktajā pētījumā parādījās katastrofāli fakti par to, ka 70% Latvijas iedzīvotāju netic pensiju sistēmas spējai nodrošināt cieņpilnu iztiku vecumdienās.

- Viedoklis
- 20.06.2024.
Mani privātie dati nodoti pensiju pārvaldniekam. Kam un kāpēc?
No 1. jūlija Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) nodos pensiju 2. līmeņa līdzekļu pārvaldītājiem un bankām informāciju par dalībniekiem, kuru līdzekļus tie pārvalda. Līdz šim informācija par to, kāda pārvaldnieka pakalpojumu izmanto iedzīvotāji, bija pieejama tikai valstij un katram iedzīvotājam individuāli.

- Viedoklis
- 18.01.2024.
Pensiju uzkrājumi seko finanšu tirgiem un piedzīvo augšupeju
Latvijas iedzīvotāju pensiju 2. līmeņa uzkrājumu līmenis pirmo reizi ir pārsniedzis septiņu miljardu eiro atzīmi (dalībnieku skaits ir aptuveni 1,3 miljoni cilvēku), kas noticis arī dēļ pozitīvas dinamikas finanšu tirgos. Ieguldītā pensiju nauda ir spējusi pensijas krājējiem nopelnīt jaunu naudu, jo 2023. gads investoriem bijis labvēlīgs. Īpaši tas attiecas uz akciju tirgu – globālā akciju tirgus indeksa MSCI All Country World vērtība kāpusi vairāk nekā par 10%. Vērtējot finanšu tirgu izaugsmes iespējas šogad, jāpiemin vismaz četri nozīmīgi ietekmes faktori: prezidenta vēlēšanas ASV un priekšvēlēšanu kampaņa; gaidāmā procentu likmju samazināšana Eiropā un ASV; kara gaita Ukrainā; globālā pieprasījuma dinamika. Jāpatur prātā, ka katru gadu saskaramies arī ar vairākiem neprognozējamiem notikumiem, kas būtiski ietekmē ekonomiku un finanšu tirgus.

- Aktuāli
- 04.07.2023.
Jautājumi un atbildes par minimālā ienākuma slieksni no 1.jūlija
No 1. jūlija spēkā stājušies jauni minimālo ienākumu apmēri, kas turpmāk, sākot ar 2024. gadu, tiks pārskatīti katra gada janvārī. Konkrēti minimālo ienākumu veidi izriet no minimālo ienākumu sliekšņiem, kas ir noteikti procentos no minimālo ienākumu mediānas, un tie ir atšķirīgi dažādām iedzīvotāju grupām.

- Viedoklis
- 09.05.2022.
Kas ikvienam jāzina par jaunumiem pensiju likumā?
Pensija nav sarunām pateicīga tēma. Statistika rāda*, ka cilvēki par savu pensiju neinteresējas, jo tā lielākoties, asociējas ar tālu nākotni un cilvēkam neizprotamu aprēķinu metodiku, kas nosaka pensijas ikmēneša apmēru seniora gados neatkarīgi no mūsu šīsdienas izvēlēm. Patiesībā viss ir vienkārši – nākotnes pensija katru dienu pamazām “aug”, un tā ir atkarīga no diviem galvenajiem lielumiem: mūsu nomaksāto nodokļu apjoma un tā, cik daudz šī nākotnei “uzkrātā” nauda spēs nopelnīt papildus. Jo daļa no mūsu pensijas (t.s. pensijas otrais līmenis) tiek ieguldīta akcijās un vērtspapīros, kas ļauj ne tikai apsteigt inflāciju, bet ilgtermiņā – nodrošināt kapitāla pieaugumu un jūtami lielāku pensiju. Kāpēc par nākotnes pensiju ir svarīgi domāt savlaicīgi un kādi ir būtiskākie lēmumi, kuri jāpieņem katram individuāli, jo ne valsts, ne pensijas pārvaldītājs to cita vietā izdarīt nevar?

- Aktuāli
- 30.03.2022.
Kādos gadījumos pienākas slimības pabalsts un kā to saņemt?
Zini, kā rīkoties, ja tevi piemeklējušas veselības problēmas, kuru dēļ uz laiku nevari strādāt. Tiesības saņemt slimības pabalstu, ko piešķir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), ir jebkurai sociāli apdrošinātai personai – tātad visiem nodarbinātajiem, par kuriem darba devējs maksā sociālās apdrošināšanas iemaksas, kā arī pašnodarbinātajiem, kuri paši veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas slimības apdrošināšanai. Iemaksām jābūt veiktām ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā vai sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā esi saslimis. Pieteikties pabalstam un saņemt konsultāciju savā pašvaldībā iespējams valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros (VPVKAC).

- Viedoklis
- 14.06.2021.
Asociācijas pieprasa nepārdomātās nodokļu reformas atlikšanu
Latvijas Raidorganizāciju asociācija un Latvijas Reklāmas asociācija vērsusies pie valsts augstākajām amatpersonām ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa, kultūras ministra Naura Puntuļa, finanšu ministra Jāņa Reira, ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga, tieslietu ministra Jāņa Bordāna, kā arī pie visām Saeimā pārstāvētajām frakcijām ar aicinājumu atlikt nodokļu reformas sākšanu ar šā gada 1.jūliju.

- Viedoklis
- 02.07.2020.
Vai izdevīgi būt bezdarbniekam?
Valsts ieņēmumu dienests jūnijā sākumā skaidroja, ka dīkstāves pabalstos plāno izmaksāt visus tam atvēlētos 50 miljonus eiro, vienlaikus norādot, ka maijā pieprasījums pēc pabalstiem bijis mazāks nekā martā un aprīlī. Tas vēl nenozīmē, ka ekonomika ir atguvusies un iedzīvotāji sāk atgriezties aktīvās darba gaitās. Iespējams, ka liela daļa dīkstāves vietā labāk izvēlas bezdarbnieku pabalstu, kas daudziem ir izdevīgāk.

- Aktuāli
- 06.02.2018.
No 1. marta - piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta
No šā gada 1. marta par divu un vairāku bērnu audzināšanu no viena gada līdz 20 gadu vecumam pabalsta saņēmējam pie ģimenes valsts pabalsta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķirs piemaksu. To paredz pērn Saeimā pieņemtie grozījumi Valsts sociālo pabalstu likumā.

- Ziņa
- 29.08.2017.
Oktobrī pensijas Latvijā palielinās par 3 līdz 15 eiro
Visas pensijas, kas nepārsniedz 349 eiro apmēru, tiks palielinātas par 4,39%

- Viedoklis
- 26.06.2017.
Pensiju kapitāls pieaug, tomēr no vēlamā esam tālu
Lai arī Igaunijā vidējā alga nav divreiz lielāka nekā Latvijā, pensiju 2. līmeņa iemaksu likmes Igaunijā kādu laiku bija augstākas nekā Latvijā

- Ziņa
- 04.08.2016.
Advokāts: Zaharjina pensija ir apmēram 3000 eiro (papild.)
Latvijā lielākā pensija, pēc oficiāliem datiem, ir 19 000 eiro mēnesī
