pikšķerēšana


- Viedoklis
- 14.11.2024.
Darbinieku digitālo prasmju trūkums kavē biznesa izaugsmi un palielina kiberdrošības apdraudējumus



- Viedoklis
- 07.11.2022.
Kibercīņā drošība sākas ar katru lietotāju

- Viedoklis
- 09.12.2024.
Maksājumu krāpniecība skārusi trešdaļu Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu
Kā liecina statistikas dati[1], kopš Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā kiberincidentu apjoms Latvijā palielinājies par 40%, savukārt uzbrukumi valsts iestādēm un kritiskajai infrastruktūrai - četrkāršojušies.

- Viedoklis
- 05.12.2024.
Lai izvairītos no kiberkrāpniekiem, svarīgi asināt kritisko domāšanu
Runājot par digitālo drošību, cilvēki nereti piemirst, ka sākotnēji internets tika radīts, kā noslēgts tīkls. Tas nebija paredzēts publiskai lietošanai, bet gan konkrētām militārām ASV aizsardzības ministrijas izpētes vajadzībām. Tieši tādēļ, būvējot internetu, neviens nesatraucās un neiedomājās, ka kāds nākotnē varētu izlikties par kādu citu. Vienkārši nebija vajadzības pēc drošības pasākumiem. Mūsdienās situācija ir mainījusies par 180 grādiem – tieši savlaicīgi ievēroti drošības pasākumi ir tie, kas var pasargāt ikvienu no mums netikt apkrāptiem.

- Viedoklis
- 14.11.2024.
Darbinieku digitālo prasmju trūkums kavē biznesa izaugsmi un palielina kiberdrošības apdraudējumus
Arvien vairāk uzņēmumu vadītāju Latvijā norāda, ka darbinieku digitālo prasmju trūkums kavē uzņēmuma izaugsmi un jaunu procesu ieviešanu. Elektronisko sakaru un IKT pakalpojumu sniedzēja Bite Latvija un pētījumu centra SKDS pētījumā Uzņēmēju digitālā drošība un pārliecība Latvijā secināts, ka 31% vadītāju Latvijā darbinieku digitālo prasmju trūkumu uzskata par izaugsmes šķērsli. Savukārt CERT.lv jaunākie dati atklāj, ka šogad septembrī drošības riskiem bija pakļautas 264 084 unikālās IP adreses, kas vēl vairāk izceļ nepieciešamību uzlabot darbinieku izpratni par kiberdrošību un digitālajiem rīkiem, lai mazinātu uzņēmumu ievainojamību.

- Viedoklis
- 01.03.2024.
Kibernoziedznieki izmanto ChatGPT ažiotāžu pasaulē un Latvijā
Kiberuzbrukumu jomā tiek novērotas jaunas tendences un viena no tām – kiberuzbrucēji aktīvi izmanto pasaulē aktuālo ažiotāžu ap mākslīgo intelektu, liecina starptautiskās IT drošības kompānijas ESET 2023. gada otrā pusgada “Draudu apskats”. ESET ir identificējis kampaņas, kuru mērķauditorija ir ChatGPT rīku lietotāji, un bloķējis jau vairāk nekā 650 000 mēģinājumus piekļūt ļaunprātīgām interneta vietnēm, kuru nosaukumi satur “chatgpt” vai līdzīgu nosaukumu.

- Viedoklis
- 05.06.2023.
Kibernoziedznieki šogad Latvijā atgriežas pie pārbaudītām metodēm
Šogad Latvijā krāpniecība nerimst un kibernoziedznieki atgriežas pie labi pārbaudītām metodēm, izmantojot cilvēku neuzmanību, ātro dzīves tempu un vēlmi iegūt dažādus labumus, piemēram, ātri nopelnīt, liecina IT drošības kompānijas ESET Latvija telemetrijas dati. Paši cilvēki joprojām ir vājākais drošības posms, tāpēc katram jāpārzina izplatītākie kiberuzbrukumi, kas ir būtisks solis, lai uzlabotu savu drošību digitālajā vidē.

- Viedoklis
- 07.11.2022.
Kibercīņā drošība sākas ar katru lietotāju
Ikviena viedierīce vai dators bez pietiekamas uzmanības tā aizsardzībai vispirms ir apdraudējums tiešajam lietotājam, bet pēc tam – arī valsts un sabiedrības drošībai kopumā. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā būtiski palielinājies kiberuzbrukumu skaits, kas tiek vērsti pret Latvijas interneta lietotājiem. Valsts iestādēm, organizācijām un uzņēmumiem uzbrūk ar mērķi destabilizēt darbību, bet iedzīvotājiem – lai izkrāptu naudu vai datus vai pārņemtu kontroli pār viņu ierīcēm. Elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēji rūpējas par tīkla un tam pieslēgto iekārtu datu pārraides drošību, taču tas, kas notiek paša lietotāja “mājiņā”, ir katra ierīces īpašnieka atbildība.



- Radars
- 23.03.2022.
Radars Latvijā


- Radars
- 09.04.2014.
Radars pasaulē

- Tēma
- 20.04.2012.
Ērtības pret drošību

- Viedoklis
- 09.06.2022.
Drošība maksā ne tikai naudu, bet arī laiku un iedziļināšanos
Digitālā transformācija uzņem aizvien straujākus apgriezienus, un mūsu arvien aktīvākā “pārcelšanās” uz dzīvi interneta vidē palielina gan noziedznieku interesi, gan iespējas aizvien jauniem un jauniem krāpniecības veidiem. Publiski pieejami aprēķini liecina, ka zaudējumi dažādu kiberuzbrukumu dēļ pēdējo sešu gadu laikā ir pieauguši pat 57 reizes.

- Viedoklis
- 08.04.2022.
Laiks aptvert, ka digitālā telpa šobrīd ir vēl viena fronte
Pirms mēneša kibernoziedznieku aktivitāti veicināja straujā digitalizācija, bet pašlaik labu augsni tai veidojušas arī izmaiņas Eiropas ģeopolitiskajā situācijā un Krievijas sāktais karš Ukrainā. Pēdējās nedēļās Cert.lv regulāri ziņo par augsto apdraudējuma līmeni Latvijas kibertelpā un dažādiem uzbrukumiem, kas tiek veikti pret uzņēmumiem. Ir pilnīgi skaidrs, ka kibertelpa ir vēl viena aktīva fronte, bet kāpēc uzņēmumi aizvien ir kūtri, kad runa ir par IKT risinājumu stiprināšanu?

- Radars
- 23.03.2022.
Radars Latvijā
Valdība atbalstīja priekšlikumu pakāpeniski palielināt aizsardzības finansējumu līdz 2,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP) 2025. gadā.

- Viedoklis
- 15.07.2020.
Digitālie ļaundari aktivizējas pēc ārkārtējās situācijas beigām
Lai arī ārkārtējā situācija Latvijā ir beigusies, liela daļa valsts iedzīvotāju turpina strādāt un mācīties attālināti, potenciāli arī mācības no septembra varētu turpināsies attālināti. Kibernoziedzniekiem šis ir izdevīgs laiks, jo, pirmkārt, veselības krīzes iespaidā ir pieaudzis tehnoloģiju lietotāju skaits. Otrkārt, ir palielinājies tehnoloģiju izmantošanas apjoms, jo attālinātā darba un mācību rīki, kā arī sociālie tīkli, iepirkšanās internetā un citas iespējas tiek izmantotas vairāk nekā pirms ierobežojumiem kaut vai tāpēc, ka šīs iespējas ir iepazītas. Tas viss savā ziņā veicina arī kibernoziedznieku uzbrukumus.

- Radars
- 09.04.2014.
Radars pasaulē
Nedēļas notikumi pasaulē

- Tēma
- 20.04.2012.
Ērtības pret drošību
Tagad ar datora un interneta palīdzību iespējams paveikt teju visu, un tas nozīmē - nu rūpīgi jāsargā ne tikai mājoklis un mantība, bet arī virtuālā informācija
