mājokļu cena
- Viedoklis
- 14.06.2024.
Ekonomikai ar naudu nepietiek


- Redaktores sleja
- 31.10.2022.
- Marija Leskavniece
Cilvēks centrā

- Īsumā
- 31.10.2022.
Nekustamo īpašumu tirgus skaitļos



- Viedoklis
- 14.06.2024.
Ekonomikai ar naudu nepietiek
Lai uzceptu pankūkas, vajag pienu, olas un miltus, turklāt noteiktās proporcijās. Palielinot tikai piena vai olu, vai miltu apjomu, ir iespējams uzcept vairāk pankūku. Taču diez vai tādā gadījumā pieaugs to ēdāju gūtā labsajūta, jo kvalitāte būs pasliktinājusies – pankūkas būs par mīkstu vai cietu, biezu vai plānu. Šī elementārā patiesība tiek aizmirsta, runājot par banku darbību un reālās jeb nefinanšu ekonomikas nodrošinājumu ar naudu kopumā.

- Viedoklis
- 02.02.2023.
Kas notiks ar mājokļu tirgu, Euribor likmei sasniedzot 3% atzīmi?
Lielākā daļa pasaules centrālo banku pašlaik diezgan straujiem soļiem paaugstina procentu likmes – sešu mēnešu Euribor likme sasniegusi jau gandrīz 3% atzīmi. Tas būtiski ietekmē kreditēšanu, bez kuras savukārt nav iedomājams nekustamā īpašuma tirgus. Augstas procentu likmes gan esam piedzīvojuši arī iepriekš, tomēr šoreiz situācija no 2007. gadā pieredzētās būtiski atšķiras. Atšķirīgi ir gan inflācijas iemesli, gan NĪ tirgus piedāvājuma un pieprasījuma attiecības, būvniecības izmaksu prognozes un potenciālo pircēju maksātspēja.

- Redaktores sleja
- 31.10.2022.
- Marija Leskavniece
Cilvēks centrā
Vēl jau nevajadzēja, pielicis roku pie tikko manāmi iesilušā radiatora, oktobra sākumā sacīja mans vectēvs. Viņa personīgie pūliņi gandrīz desmit gadu garumā ir nodrošinājuši, ka 70. gados būvētā daudzdzīvokļu māja ir renovēta, tāpēc telpās bija gana silti arī pirms apkures pieslēgšanas. Omīte toties priecājās. Viņai esot auksti!


- Analīze
- 31.10.2022.
Rantjē bizness — ieguldot nekustamajā īpašumā, vajag stiprus nervus
Vai ieguldīt nekustamajā īpašumā ir izdevīgi? Vai tas ļauj «kompensēt» inflācijas ietekmi un vēl nopelnīt? Šos jautājumus uzdevām diviem pieredzējušiem nekustamo īpašumu tirgus ekspertiem.

- Viedoklis
- 22.09.2022.
Vai enerģijas krīze ir īstais brīdis, lai iegādātos mājokli?
Nekustamo īpašumu tirgus pēdējo gadu laikā piedzīvojis pamatīgas šūpoles, ko raksturo būvniecības materiālu cenu kāpums un darbaspēka trūkums pandēmijas laikā, kā arī enerģijas krīze pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Jautājums par mājokļa pirkšanu vai īrēšanu aktuāls bijis vienmēr, taču ko darīt tiem, kas pēdējos gados krājuši sava mājokļa iegādei un attapušies vienā no svārstīgākajiem tirgus posmiem pēdējā desmitgadē?


- Viedoklis
- 30.11.2021.
Kas notiek Latvijas mājokļu tirgū?

- Viedoklis
- 22.03.2022.
Vai riskējam saskarties ar vēl lielāku jauno mājokļu deficītu?
Jau ilgstoši būvniecības nozare ir saskārusies ar strauju būvniecības izmaksu kāpumu, ko galvenokārt ietekmēja pandēmijas radītās piegāžu ķēžu problēmas un krasas energoresursu cenu svārstības. Lai arī tas nepārprotami radīja spiedienu uz nekustamo īpašumu tirgu – pieauga nekustamo īpašumu cenas, samazinājās projektu attīstības tempi –, vismaz bija skaidrība par to, no kuras puses izaicinājumus gaidīt. Bija cerības un pat prognozes, ka, pierimstot vīrusa izplatībai un sakārtojoties materiālu un izejvielu loģistikai, situācija varētu atgriezties ja ne pirmspandēmijas līmenī, tad vismaz nostabilizēties, tādējādi veidojot labvēlīgus nosacījumus straujākai nozares attīstībai. Tomēr, neskatoties uz prognozēm, ir noticis tas, ko tā īsti negaidīja neviens, – reāls karš tepat Eiropā, kas jau satricinājis lielāko daļu pasaules ne tikai emocionāli, bet arī ekonomiski. Ģeopolitiskās situācijas sekas noteikti būs jūtamas ilgtermiņā, tajā skaitā arī nekustamo īpašumu tirgū, kas saņēmis kārtējo triecienu, turklāt šoreiz īpaši sāpīgu.

- Viedoklis
- 30.11.2021.
Kas notiek Latvijas mājokļu tirgū?
Dažu pēdējo mēnešu laikā esmu saņēmis daudz jautājumus par mājokļu tirgu – kas notiek un kas notiks, kāpēc aug cenas, vai labāk pirkt vai īrēt?
