Latvijas skolēni
- Viedoklis
- 07.05.2024.
Latvijas izglītības sistēma riskē pazaudēt daudzus izglītojamos
Aprīļa beigās Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosināja grozījumus likumā, kas paredz vairākus risinājumus, kurus īstenot skolās, lai bērni no Ukrainas veiksmīgāk iekļautos Latvijas izglītības sistēmā. Grozījumi rosināti, jo saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, Latvijā ir 1842 Ukrainas bēgļu bērni, kuri nav reģistrēti nevienā izglītības iestādē. Domājot par bērnu iekļaušanos izglītības sistēmā, svarīgi neaizmirst arī par Latvijas jauniešiem. Arī Latvijā ir dažādas skolēnu grupas, kas dažādu iemeslu dēļ nevar iekļauties parastajās skolās, tāpēc viņu vienīgā iespēja palikt izglītības sistēmā ir tālmācība. Rodas jautājums – vai ir taisnīgi salīdzināt visu 9. un 12. klašu skolēnu eksāmenu rezultātus, ignorējot virkni apstākļu, ar kuriem saskaras daudzi skolēni?

- Aktuāli
- 04.01.2024.
Žurnāls: Latvijā savam priekam lasa tikai trešdaļa skolēnu
Divi lieli starptautiski pētījumi uzrādījuši skolēnu lasītprasmes bīstamu pasliktināšanos, eksperti cer uz programmu Restarts lasīšanai, šāgada pirmajā numurā rakstā Lasa, bet nesaprot stāsta žurnāliste Gunita Nagle.

- Viedoklis
- 29.12.2023.
Skolēns un atzīmes sākumskolā. Kā pilnveidota vērtēšana 1.–3. klasē
Sabiedrībā joprojām ir izplatīts uzskats, ka vērtība ir skolēna atzīmēm un reitingam klasē pašiem par sevi, nevis zināšanām un prasmēm. Šim priekšstatam līdz ar pilnveidotās vērtēšanas sistēmas ieviešanu visās Latvijas skolās sabiedrībā ir jāmainās, priekšplānā izvirzot to, ko skolēns ir apguvis un izpratis.

- Literatūra
- 02.08.2023.
- Agnese Meiere
Māris Rungulis, tievs kā sprungulis
Kā būtu, ja skolēni skolās un bērni pagalmos nevis blenztu viedtelefonos, bet sacenstos asprātībā, mētājoties ar skaitāmpantiem? Ņemot vērā pantu popularitāti paaudžu paaudzēs un to, ka nesen iznākusi rakstnieka Māra Runguļa grāmata, varbūt šī ķecerīgā doma nemaz nav tik utopiska

- Aktuāli
- 20.07.2023.
Žurnāls: Kāpēc gandrīz 2000 skolēnu izkrita matemātikas eksāmenā?
Gandrīz divi tūkstoši skolēnu šogad izkrituši centralizētajā matemātikas eksāmenā. Izglītības sistēmā tagad domās, kā uzlabot mācību metodes, bet pedagogi brīdina — sabiedrībai beidzot jāsaprot, ka skolotāju trūkst un situācija ir «traģiska», analīzē par centralizēto eksāmenu rezultātiem raksta žurnāls Ir.

- Viedoklis
- 15.12.2022.
Skolēni vēlas kļūt par labākiem cilvēkiem
Mūsdienās bieži runā par vardarbību skolā un par ētiskuma trūkumu. Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Pedagoģijas zinātniskā institūta zinātnieku komanda tikko veikusi pētījumu par skolēnu (9 līdz 14 gadu vecumā) morālo izaugsmi ar mērķi palīdzēt gan bērniem, gan skolotājiem, gan vecākiem skatīties caur attīstošu un pozitīvu prizmu uz jauniešu uzvedības jautājumiem: kā kļūt par labākiem cilvēkiem? Tā vietā, lai fokusētos uz problēmām, piedāvājam izkopt skolā un ģimenēs tādu domāšanas veidu, kas vērsts uz izpratni par laimi un prieku, ko dod tikumiska izaugsme, pievēršot uzmanību katra cilvēka, arī bērnu, morālā potenciāla attīstīšanai.

- Aktuāli
- 25.11.2021.
Žurnāls: Latvijā ne tikai Covid, bet arī narkotiku epidēmija jauniešu vidū
Starp 15—16 gadus veciem jauniešiem marihuānu pamēģinājuši 26%. Tas ir ne tikai augstākais rādītājs pēdējo 20 gadu laikā, kopš notiek šāds pētījums, bet arī viens no augstākajiem Eiropā, kur «zāli» lietojuši vidēji 16% vienaudžu, vēsta žurnāls Ir.

- Aktuāli
- 16.07.2019.
Latvijas jauniešiem četras medaļas Starptautiskajā fizikas olimpiādē
Latvijas komanda 50. Starptautisko fizikas olimpiādi ir noslēgusi ar līdz šim augstāko rezultātu. Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēni ir izcīnījuši sudraba un trīs bronzas medaļas, kā arī saņēmuši atzinības rakstu.

- Viedoklis
- 05.12.2017.
Kā jūtas Latvijas skolēni?
Latvijā 53% skolēnu jūtas pārslogoti, 48% neizguļas un 27% skolā nepietiek laika paēst. Taču kopumā bērni jūtas laimīgi, priecīgi un pārliecināti par sevi.
