E. Gulbja Laboratorijas valdes loceklis Mikus Gavars strādā pie pakalpojumu digitalizācijas un daudz domā par medicīnu valsts drošības nozīmē
Žurnāls Domuzīme, 2025, nr. 1
Aizrautīgais galdnieks Guntars Meijers patstāvīgu uzņēmējdarbību sāka, strādādams cietuma teritorijā un algojot ieslodzītos, tagad ražošanas process ir automatizēts un liela daļa darba notiek datora ekrānā
Ieviest mākslīgo intelektu, šķiet, kļuvis par gandrīz katra uzņēmuma misiju – tas ir kā solītais “īsceļš” uz panākumiem, izaugsmi, produktivitāti un citiem labumiem. Diemžēl mākslīgais intelekts nav universāls risinājums, kas viegli integrējams jebkurā uzņēmumā vai procesā un kas garantēti nes rezultātus. Tā vietā uzņēmumiem ir vērts iedziļināties ne tikai tehnoloģiju iespējās, bet pašiem savās ikdienas gaitās, lai atrastu reālas uzlabojumu un optimizācijas iespējas un galā nonāktu pie tiešām vērtīgiem uzlabojumiem, pārmaiņu procesā nepazaudējot ne savus resursus, ne darbinieku veselo saprātu.
Loģistikas process ikvienā organizācijā ir tik spēcīgs, cik spēcīgs ir tā vājākais posms. Prognozes liecina, ka nākamajos desmit gados loģistika tiks būtiski automatizēta, taču nozarē aizvien būs pieprasīti arī kvalificēti un pieredzējuši speciālisti. Jo vairāk tirgos darbojas uzņēmums un plašākas ir tā piegādes ķēdes, jo grūtāk automatizēt procesus, un svarīgāks kļūst cilvēka faktors. Īpaši meklējot atbildi uz jautājumu – kā sasniegt mērķus ar pēc iespējas mazākām izmaksām?
Digitālās tehnoloģijas ir kļuvušas par daudzu nozaru dzinējspēku, un izņēmums nav arī loģistika. Automatizācija, mākslīgā intelekta izmantošana un lietotāju pieredzes uzlabošana tagad nav tikai papildu iespējas, bet gan būtisks faktors, kas ietekmē uzņēmumu veiksmīgu darbību šajā nozarē.
Cilvēki, kas strādā laboratorijās, ir pakļauti lielam izdegšanas riskam, ko var samazināt, uzticot robotiem mehāniskās darbības, kas neprasa īpašas zināšanas, saka uzņēmumā NovaticLab. Tā ražotās iekārtas apliecinājušas sevi Latvijā un tagad tiecas pasaules tirgū
Jura Fedotova izveidotajā uzņēmumā Eligent aizrautīgi inženieri spēj apvienot programmēšanu ar elektrosistēmām, izstrādā sarežģītas automatizācijas sistēmas un gudrus robotus. «Jā, katram robotam ir smadzenes, mēs tās iedodam. Mēs gan to saucam par sirsniņu,» precizē Juris
Pilnīgi iespējams, ka pēc gadiem 10 vai 15 šāda raksta autors būs kāds viedais palīgs Gvido vai mākslīgā intelekta avatars Marika, jo tie spēs uzrakstīt jebkādu Ir Nauda publikāciju labāk un ātrāk nekā jebkurš Latvijas žurnālists. Turklāt pilnīgi bez maksas. Ko tas nozīmē? To, ka pārmaiņas jau kļuvušas neizbēgamas: robotizācija aizvien vairāk pieņemas spēkā. Bet — vai cilvēki sāk atpalikt? Ko mēs darīsim, kad roboti patiešām atņems mums darbu? Un kurš jau tagad ir riska grupā?
Pēdējos gados daudz esam domājuši un runājuši par krīzēm, par negaidītiem un draudīgiem satricinājumiem lietu ierastajā kārtībā. Taču, pat ja nebūtu bijis pandēmijas un Putins rāmi tupētu Kremlī, nevis raidītu raķetes un dronus pret Ukrainas mierīgajiem iedzīvotājiem, mūsu dzīve nestāvētu uz vietas. Jaunu tehnoloģiju parādīšanos neviens nesauc par krīzi, tomēr inovāciju nestās pārmaiņas var būt plašākas un dziļākās nekā tās, kuras rada dažu nedēļu mājsēde vai strauja, bet pārejoša inflācija.
Pandēmija un karš ievērojami cēla pieprasījumu pēc konserviem, taču arī bez šīm likstām uzņēmums Banga Ltd pratis augt un iekarot tirgus no Austrālijas līdz Japānai
Vēsturiski bankas savā darbībā īstenojušas salīdzinoši konservatīvu politiku, kas balstīta skrupulozā peļņas un risku analīzē, un rūpēs par klientu uzticību. Tomēr straujā tehnoloģiskā attīstība jau tagad būtiski ietekmē finanšu sektoru, un dinamiskās norises pieprasa mainīties arī banku sektoram – tam jākļūst daudz vitālākam, lai spētu nodrošināt mainīgās klientu vajadzības un pielāgoties viņu paradumiem. Vienlaikus ir jāsaglabā augsti drošības standarti un klientu uzticēšanās, kas banku sektoram ir liels izaicinājums, taču klientu sadarbība ar banku, visticamāk, kļūs arvien vienkāršāka un neuzkrītošāka.
Ja vēl neesi reģistrējies, ir.lv reģistrējies šeit vai ienāc spiežot uz sociālo mediju ikonām zemāk.
Aizmirsi paroli?
Ja jau esi reģistrējies, pievienojies šeit.
Piekrītu Pakalpojumu sniegšanas noteikumiem un Privātuma politikai
Piekrītu saņemt izdevniecības jaunumus un satura vēstkopas.
Uz Jūsu norādīto e-pasta adresi %email%, tika nosūtīts apstiprinājuma kods.
Ievadiet kodu
Lūdzi ievadiet saņemto kodu, lai apstiprinātu e-pasta adresi.Mirkli pacietības, lūdzu. Visbiežāk šis kods jums atnāks uz e-pastu uzreiz, tomēr var būt gadījumi, kad tas aizņem vairākas minūtes.
Lūdzu pārbaudiet e-pastu un pārliecinieties, ka ierakstījāt kodu pareizi.Nepieciešamības gadījumā pieprasiet jaunu kodu.
Kļūda. Mēģinat vēlreiz.
Paroles maiņa sekmīga!