Leopardi brīvībā; Dūži izlaiž Davosu; Klupiens Zviedrijas ceļā uz NATO • IR.lv

Leopardi brīvībā; Dūži izlaiž Davosu; Klupiens Zviedrijas ceļā uz NATO

Sveiciens!

Pavērsiena nedēļa – ukraiņiem būs Rietumu tanki! Taču Korāna sadedzināšana Stokholmā ir jauns iegansts Turcijai bloķēt Zviedrijas uzņemšanu NATO, un Amerikā apsūdzības bijušajam FIB darbiniekam par sadarbību ar krievu oligarhu. Bet kāpēc Indijai svarīga Krievija vai otrādi?

Jaunāko Ārskatu klausies:

Ir.lv un populārākajās straumēšanas platformās – SpotifyApple podcasts

Tomasa Pildegoviča nedēļas TOP notikumi:

1) Davosā, Šveicē tika aizvadīts ikgadējais Pasaules Ekonomikas forums, šoreiz gan bez ierastās pasaules politisko smagsvaru klātbūtnes. Šī gada forumā Ķīna paziņoja, ka tās ekonomika ir atkal atvērta, tehnoloģiju milži vēstīja par vērienīgajiem izrāvieniem mākslīgā intelekta attīstībā, savukārt Grēta Tūnberga kritizēja lielo naftas korporāciju reputācijas atmazgāšanu caur “zaļajām” investīcijām.

2) Aizvadītajā nedēļā galēji labējs politiķis aizdedzināja Korānu protestā pie Turcijas vēstniecības Stokholmā. Šī provokācija izraisīja nopietnu diplomātisku incidentu un draud aizkavēt Zviedrijas iestāšanos NATO, kam vajadzīga Turcijas piekrišana.

3) Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs ir devies vizītē uz vairākām Āfrikas valstīm, lai rehabilitētu Krievijas pamatīgi iedragāto tēlu. Nopietnu investīciju un tehnoloģiju vietā Krievija piedāvā ciešāku militāru sadarbību, kas ietver Vāgnera kaujinieku atbalstu un lētu ieroču eksportu.

Aivara Ozoliņa nedēļas TOP notikumi:

1) Trešdien Vācija atļāva sūtīt Leopard tankus Ukrainai. Tas ir kvalitatīvi jauns līmenis Rietumu atbalsta “soli pa solim” politikā. Tanki vairs nav “sarkanā līnija”, bet jau trešdien sākās diskusijas par arī kaujas lidmašīnu piegādāšanu Ukrainai. Tā pašlaik ir nākamā “sarkanā līnija”, taču droši vien pagaidām, kā bija bijis ar iepriekšējām. Tuvākajos mēnešos Ukrainas bruņotie spēki saņems arvien vairāk modernu ieroču.

2) ASV izvirzītas apsūdzības Čārlzam Makgonigalam, kurš līdz 2018. gadam bija vadījis FIB pretizlūkošanas nodaļu Ņujorkā. Viņš esot saņēmis maksājumus no sankcionētā krievu oligarha Oļega Deripaskas, kurš mēģināja panākt sankciju atcelšanu. Tāpēc nu ir jautājums, kas notika ar informāciju par Krievijas mēģinājumiem ietekmēt vēlēšanas par labu Trampam, kura nonāca par to atbildīgajā FIB nodaļā, kuras vadītājam, izrādās, maksāja Kremlim pietuvinātais oligarhs.

3) Ukrainā otrdien paziņoja par vairāk nekā desmit augstu amatpersonu atlaišanu, kuras tur aizdomās par korupciju. To skaitā ir piecu apgabalu administrāciju vadītāji, četri ministru vietnieki un prezidenta administrācijas vadītāja vietnieks. Ukrainā notiek karš arī ar pēcpadomisko politisko kultūru. Iepriekšējā prezidenta Janukoviča laikā korupcija bija sistēmiska, taču pašlaik sistēmiska drīzāk ir cīņa ar korupciju.

Ieniršana notikumu dzīlēs

Kas notiek? Pēc tam, kad Krievija 2022. gada februārī iebruka Ukrainā, daudzas pasaules demokrātijas stājās rindā, lai nosodītu Krievijas agresiju un aizstāvētu Ukrainas suverenitāti. Taču pasaules lielākā demokrātija Indija to nedarīja. Tā atturējās galvenajos ANO balsojumos un atteicās nosodīt savu ilggadējo partneri Krieviju.

Nu un tad? Stāsts nebeidzas ar atturēšanos. Indija arī noraidīja Rietumu līderu aicinājumus sankcionēt Krieviju un nepirkt tās jēlnaftu. Tieši pretēji – tā strauji palielināja naftas, ogļu un minerālmēslu iepirkumus no Maskavas. No mazāk nekā viena procenta no importa pirms kara sākuma, Krievija kļuva par Indijas lielāko naftas piegādātāju līdz gada beigām. Indijas amatpersonas šo soli pamatoja ar nacionālo interešu prioritizēšanu.

Priekšspēle. Indijas stratēģiskā partnerība ar Krieviju sakņojas gadu desmitiem ilgajā sadarbībā ar Padomju Savienību. Indijas un Krievijas politiskā elite sevi pozicionē kā “policentriskas” globālās kārtības aizstāvjus. Šādā pasaules modelī vairākas lielvaras var saglabāt savas ietekmes sfēras, jo nav pakļautas vienam hegemona ar nospiedošu varu. Vadoties pēc šādas ārpolitiskās orientācijas, Indija sadarbojas ne tikai ar Krieviju, bet paralēli attīsta arvien dziļāku sadarbību ar ASV gan divpusēji, gan Klusā okeāna četrinieka formātā ar Japānu un Austrāliju. Tādējādi Indija cenšas iegrožot tās galvenās ģeopolitiskās konkurentes Ķīnas ietekmi.

Kas tālāk? Galvenā joma, kas satur kopā Indiju un Krieviju, ir militāri industriālā sadarbība. Par spīti Indijas mēģinājumiem diversificēt savu ieroču importu un attīstīt pašmāju ražošanas kapacitāti, tās militārās spējas ir galvenokārt balstītas uz krievu ieroču platformām. Lai arī vairāku Krievijas ieroču sistēmu neveiksmīgais sniegums Ukrainā noteikti dara Deli stratēģus bažīgus, Indija tuvākos gadu desmitus visticamāk paliks atkarīga no Krievijas piegādēm.

Šajā kontekstā ir jāņem vērā arī Krievijas satuvināšanās ar Ķīnu. Sankciju žņaugi liedz Krievijai pieeju daudzām attīstītām tehnoloģijām, tāpēc tā ir spiesta arvien vairāk paļauties uz ķīniešu mikroshēmām un citiem ražojumiem. Ilgtermiņā šāda tendence var spiest Indiju pārskatīt savu partnerību.

Turpini iedziļināties

Paldies, ka klausāties!

Labākais veids, kā atbalstīt mūsu redakciju — abonēt Ir.

Esam pateicīgi arī visiem, kas gatavi atbalstīt Ārskatu — to var darīt šeit

tbalstiet Hersonas žurnālistus: https://suspilne.lvivmediaforum.com/en

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2022

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu