Latvijas fiskālā telpa Krievijas tankiem • IR.lv

Latvijas fiskālā telpa Krievijas tankiem

79
Foto: riga.lv
Aivars Ozoliņš

Apņemšanās aizsardzībai atvēlēt ne mazāk kā 2% IKP nekad nav pildīta

Maskavā nupat izskanējušo ideju atkal okupēt Baltijas valstis, ja amerikāņi bumbos Sīriju, šejienes eksperti un politiķi lielākoties dēvē par “murgiem” un “muļķībām”. Vēl bezbēdīgāka acīmredzot ir valdība, ja nākamā gada izdevumus aizsardzībai procentos no iekšzemes kopprodukta (IKP) plāno kā Šveicei, Jamaikai vai Sanmarīno.

Valdošais noskaņojums arī politiķu vidē diemžēl ir, ka esam taču NATO valsts, tāpēc drošībā. Šķiet, ka itin daudziem politiķiem Latvijā attieksme pret kolektīvo aizsardzības organizāciju ir apmēram tāda pati kā daļai valsts iedzīvotāju pret valdību jeb “valsti” – “mēs”, par kuriem jārūpējas, un “viņi”, kuriem tas jādara.

Pievienodamās NATO 2004.gadā, Latvija apņēmās atvēlēt aizsardzībai ne mazāk kā 2% no IKP. Šis solījums nekad nav turēts.

Iestāšanās gadā izdevās solīto skaitli skata pēc uzmeistarot, pieskaitot aizsardzības izdevumiem tēriņus robežsardzei, Latvijas Bankas apsardzei, Drošības policijai. (To budžetu, kā smejies, gatavoja toreizējais Einara Repšes valdības finanšu ministrs Valdis Dombrovskis.) Jau nākamajā gadā NATO eksperti aizrādīja, ka Latvija aizsardzībai atvēl patiesībā tikai 1,4%. Repšes vietā nākušais premjerministrs Aigars Kalvītis apsolīja labot “kļūdu” divu gadu laikā.

“Treknajos gados” naudas bija tik daudz, ka kļūdas labošanai neatlika. Sekoja krīze, un aizsardzības budžets tika samazināts par apmēram 60 procentiem. Pērn maijā Saeima apstiprināja aizsardzības koncepciju, kas paredz sasniegt 2% no IKP 2020.gadā. Taču decembrī finanšu ministrs Andris Vilks brīdināja: “Skatoties, kāda ir situācija ekonomikā un valsts budžetā.”

Situācija ekonomikā un budžetā atkal uzlabojas. Un šogad izdevumi aizsardzībai ir knapi 1% no IKP jeb 158 miljoni latu. Taču nākamgad atbilstīgi aizsardzības koncepcijai plānoto 1,06% no IKP jeb 179,5 miljonu vietā tie būšot vairs tikai 155 miljoni jeb apmēram 0,95% no IKP.

Atkal Krievijas tanki?
NVS valstu Politikas institūta Baltijas nodaļas vadītājs Mihails Aleksandrovs otrdien piedāvāja savu Sīrijas krīzes risinājumu: “Krievijai ir jānoliek Rietumi dilemmas priekšā – jū uzbrūkat Sīrijai, pārkāpdami starptautiskās tiesības, bet mēs tādā gadījumā ieņemam ”Pribaltiku.”

“Domājams, ka Krievijas karaspēka ievešanas Baltijā gadījumā zaudējumi būs minimāli, iespējams, tādu nebūs vispār,” lēš Maskavas speciālists. “Vēl vairāk – domājams, ka puse Latvijas un Igaunijas iedzīvotāju sagaidīs Krievijas karaspēku ar ziediem, kā tas bija 1940.gadā.”

Līdz šim Latvijā maz zināmo Aleksandrovu šejienes mediji raksturo gan kā nenozīmīgu skandalozas popularitātes meklētāju, gan kā “Krievijā ietekmīga institūta” pārstāvi. Institūta dibinātājs ir Konstantīns Zatuļins, Vladimira Putina partijas “Vienotā Krievija” biedrs un Krievijas Domes deputāts, kas sen pazīstams kā cīnītājs par “līdzpilsoņu tiesībām” Latvijā un Igaunijā. Starp viņa institūta dibinātājiem minēta Krievijas Ārlietu ministrija, bet pie klientiem – arī Krievijas prezidenta administrācija.

Aleksandrova teiktais, protams, nav Kremļa oficiāls viedoklis. Taču diezin vai jāsteidz to dēvēt par “murgiem”.

Drīzāk gan tas ir Krievijā valdošās varas politisko instinktu publisks izvirdums. Un nav pat īsti svarīgi, vai šis dvēseles kliedziens ir spontāni pašdarbniecisks, vai varas sankcionēts, lai pārbaudītu Rietumu reakciju.

Uzbrukumam Sīrijai būšot “katastrofālas sekas”, brīdinājusi Krievijas Ārlietu ministrija. Nudien, šāds uzbrukums nozīmētu Krievijas ietekmes sabrukumu Tuvo Austrumu reģionā, prognozē politikas vērtētāji Rietumos. Kremlis zaudētu Sīrijas krīzes risinājumam izšķirīgi svarīga starpnieka lomu, bez kura piekrišanas arī ANO Drošības padome nespēj pakustēties pat tad, kad aizliegtu masu iznīcināšanas ieroču lietošana Sīrijā ir neapstrīdama un reti kurš šaubās, ka šo noziegumu izdarījusi Sīrijas valdība.

Putina režīmam starptautiskā politika ir kā Aukstā kara laikos – cīņa par “ietekmes sfērām”, kurā jāpanāk “nulles summa”. Savas ietekmes “katastrofu” arī Savienotajām Valstīm svarīgajā reģionā jākompensē ar līdzīgi svarīgu “zaudējumu” Rietumiem. Un skatiens automātiski pievēršas Baltijai, ar kuras zaudēšanu Krievijas politiskā elite nekad nav samierinājusies.

Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs augusta sākumā intervijā Gruzijas televīzijas kanālam “Rustavi 2” par baltiešiem retoriski vaicāja: “Vai jūs domājat, ka mums ir patīkami, ka viņi ir NATO dalībnieki?” Pats atbildēja: “Mums tas, protams, nepatīk.” Un tālāk paskaidroja, ka atbilstīgi “mūsu nacionālajai pieejai” arī Gruzijas pievienošanās NATO nozīmētu, ka Krievijai kaimiņos uzrastos “citam militāri politiskam blokam” piederīga valsts.

Krievija 2008.gada vasarā iebruka Gruzijā, kura bija apņēmīgi virzījusies uz NATO, un arvien okupē daļu tās teritorijas. Pirms tam ļoti daudzi Rietumos uzskatīja, ka mūslaikos Eiropā kaut kas tāds nav iespējams. Tagad tas ir noticis fakts.

Desantnieki pie robežas
Nav dzirdēts, ka par murgiem un muļķībām kāds būtu dēvējis Zviedrijas Karaliskās akadēmijas biedra, atvaļinātā ģenerālmajora Kārļa Neretnieka pētījumus par Zviedrijas un reģiona valstu aizsardzības spējām. Neretnieks vērtē arī ļaunāko scenāriju – kā Krievija, ja izlemtu to darīt, varētu tik strauji uzvarēt “Baltijas kampaņu”, ka NATO neatliktu nekas cits kā vien pieņemt jau notikušu faktu.

Paļāvība, ka esam drošībā, balstās uz pieņēmumu, ka Krievija neko tādu nedarīs, jo tas vienkārši nav iespējams – tāpēc, ka esam taču NATO un Eiropas Savienības valsts!

Tikmēr Krievija pēdējos četros gados ir dubultojusi militāros izdevumus un plāno tos turpināt palielināt arī nākamajos gados.

Aleksandrovs nebūt nemurgo, ieteikdams, ka “jau tagad ir jāsāk audzēt mūsu militāro grupējumu pie Latvijas un Igaunijas robežām” – Kremlis tieši to jau dara.

Rietumu kara apgabala Pretgaisa aizsardzības un Gaisa spēku komandieris Igors Makuševs martā pavēstīja, ka Krievija veido jaunu kaujas helikopteru bāzi Ostrovas lidlaukā Pleskavas apgabalā. Tur būs dislocēti helikopteri, kuri paredzēti specvienību pārvietošanai, neparādoties pretinieku radaros. Aprīlī Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu vizītes laikā Minskā paziņoja, ka Krievija plāno nākamgad izvietot Baltkrievijā raķešu sistēmas, bet 2015.gadā izveidot Krievijas militārās aviācijas bāzi.

Jau septembrī pie Baltijas valstu un Polijas robežām notiks Krievijas un Baltkrievijas kopīgas vērienīgas militāras mācības “Zapad 2013”, kurās piedalīsies apmēram 13 tūkstoši karavīru un kuru laikā, kā ziņo Rietumu militārie avoti, tikšot imitēta Baltijas valstu teritorijas ieņemšana un “preventīvs” kodoluzbrukums Varšavai. (Aleksandrovs piedāvā variāciju par šo tēmu – Krievijai būtu jāveic “demonstratīvs” kodolizmēģinājums, “lai parādītu Rietumiem mūsu nodomu nopietnību un gatavību vajadzības gadījumā lietot kodolieročus”.)

Atšķirībā no Latvijas, kaimiņvalsts Igaunija pret savu drošību izturas nopietni. Tās aizsardzības budžets arī nākamgad pārsniegs NATO noteiktos 2% no IKP un absolūtajos skaitļos būs gandrīz divreiz lielāks nekā Latvijai – virs 400 miljoniem eiro.

Iznāk – kad mūsu politiķi apgalvo, ka nekas ļauns nevarot notikt, jo esam NATO, viņi netieši pauž cerību, ka gan jau Latvijas aizsardzības nepietiekamās spējas kopā ar citiem partneriem kompensēs brāļi igauņi.

No šādām ilūzijām nupat brīdina Somijas prezidents Sauli Nīniste. Somija nav NATO dalībvalsts, un pastāvīgi notiekošajās diskusijās par iespējamo pievienošanos aliansei valsts prezidents nupat aizrādīja, ka nacionālo drošību nevar izkārtot kā braucienu par brīvu. “Mums pašiem jārūpējas par sevi, vai mēs esam, vai neesam NATO,” viņš uzsvēra.

Somi prata par sevi parūpēties 1939.gadā, nosargādami savu valsti no pievienošanas padomju impērijai. Latvijas politiķi, atrunādamies ar “šauru fiskālo telpu”, šķiet, arī šodien turas pie ilūzijas, ka gan jau viss būs labi, ja vienkārši paliksim savās vietās.

Komentāri (79)

dancis4 31.08.2013. 11.13

“Kaut pastalās, ka tik brīvā Latvijā” – tāds bija sabiedrības noskaņojums Atmodas gados. Laiki mainās … Šodien mūsu valdošie līdzinās strausiem, kuri iebāzuši galvu smiltīs un domā, ka ir drošībā. Par brīvību ir bijis jāmaksā visiem un visos laikos. Bagātā un no totalitāriem režīmiem tālā Šveice joprojām obligāto militāro dienestu uzskata par labu esam. Mēs ne, arī Zemessardze atstāta pabērna lomā. Mēs, kuriem lemts dzīvot blakus diviem totalitāriem un neprognozējamiem režīmiem,aizsardzībai atmetam 1% IKP, kaut vajadzētu, varbūt, maksāt “desmito tiesu” par privilēģiju dzīvot brīvā valstī. Tajā pašā laikā, piemēram, Rīgas osta turpina dzīvot kā valsts valstī, īpaši neapgrūtinot sevi ar nodokļu maksājumiem Latvijai. Paradoksālā kārtā amerikāņu nodokļu maksātāji atstāj milzu naudu apmaksājot savu militāro tranzītu caur ostu, Latvijai vajadzētu to tikai prast paņemt un ieguldīt, piemēram, savā militārajā budžetā, nevis atstāt pa kampienam loginoviem, bijusi vien politiskā griba ..

+23
-1
Atbildēt

2

    Signija Aizpuriete > dancis4 31.08.2013. 11.54

    ——–zars:”(..)
    Bagātā un no totalitāriem režīmiem tālā Šveice joprojām obligāto militāro dienestu uzskata par labu esam. Mēs ne,……”
    ============================================================================
    “Jūsu” režīma režisori un diriģenti labi atceras vēsturi – zina, kas notika tālajā 1915.g., kad tautu apbruņoja (Latviešu strēlnieki), – par 1940.g. jūniju arī nav aizmirsuši (valsts augstākās militārās vadības rīcība).
    Var jau “muļķi laist”, taču ieročus uzticēt pilsonīšiem neviens neo-liberālis, banku ieliktenis, nekad pēc prihvatizācijas, denacionalizācijas un konsolidācijas, kad jāturpina saplūšanas process ar ES kodolu, neriskēs. Kā tautā saka – “Zin suns, ko ēdis”.

    +3
    -1
    Atbildēt

    0

    Ojārs > dancis4 31.08.2013. 11.40

    Vai tad nedzirdēji kā Dombrovskis locījās, kad viņam taujāja, kāpēc V neatbalsta ostu aplikšanu ar nodokļiem? Sen dzirdēts, ka tur valda krievu mafija, pašiem sava “policija” utt.

    +12
    -1
    Atbildēt

    0

guna 31.08.2013. 09.46

Aivar! Ļoti pateicīgs raksts. Es bieži neesmu tavu domu atbalstītājs, bet lasot šodienas publikāciju, man ir jāpiekrīt tavām domā.
Šinī sakarība es gribu citēt Lielbritānijas avīzes “The Times” 23. augusta publikāciju, kuras autors ir Baltijas draugs un ievērojams politiskais eksperts, E.Lucas. “Suria has proved that Russia isn`t aur friend”.To vajadzētu izlasīt visiem žurnālistiem Latvijā un Latvijas politiķiem un politologiem.
A
Savā publikācijā E.Lucas konstatē, citēju, “Ka Krievija nav Rietumu draugs, un jāatmet visas ilūzijas šinī sakarībā attieksmē pret Putinu”.
Tālāk es citēšu E.Lucasa rakstīto, kas būtībā parāda, kāda ir Eiropas savienība un viņas ārpolitika. Citēju ” Eiropas savienība joprotām ir zaļa un nav pārliecināta savos spēkos”.
Šī E.Lucasa izteiktā domā manī nevieš pārliecību, ka kristiskā brīdī Baltijā, mēs sagaidīsim reālu, nevis izveidoto diplomātisko komisiju vāvuļošanu, aizsardzību. Pasaulē ir precedenti, kā un kam par labu, cik ilgi tiek risināti šādi jautājumi. Eiropas savienības valstis ir pārāk sajūgušās politiski un ekonomiski ar iespājamo agresoru no austrumiem.
Vienīgais uz ko mēs varam cerēt, tā ir tikai ASV. Pie tā mums ir jāturas. Tie kas domā, ka mēs varam iztikt bez ASV atbalsta, apzināti valsti bīda austrumu virzienā, iznīcībai. “Maigās” varas process jau ir iesācies. Turpinājums sekos.

+20
0
Atbildēt

0

grislits 31.08.2013. 10.34

Piekritu Ozoliņam. Tādus izteicienus, it īpaši ja tos deklamē oficiālas vai pusoficiālas kremļa amatpersonas, vai kremlim pietuvinātie, nedrīkst uztvert vieglprārīgi, jo tā npo kremļa puses ir situācijas zondēšana un pieradināšana pie noteiktas domas.

Tāpat piekritu Reksim, ka ES ir naiva un pārāk mīksta un ka aizsardzības ziņā ASV ir faktiski vienīgais reālais partneris, uz kuru paļauties. Tāpat piekritu LNO, ka nauda no budžeta nepalīdzēs, ja būs mīkstmiesīga valdība.

+16
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu