Deflācija neticības ēnā • IR.lv

Deflācija neticības ēnā

19
Foto: Lauris Vīksne, F64
Pēteris Strautiņš

Par patēriņa cenu izmaiņām 2013.gada janvārī

Domāju, ka ziņa par to, ka cenu līmenis janvārī pret decembri ir pazeminājies par 0,2% un gada inflācija ir nokritusies līdz tikai 0,6%, radīs tādu neticību, skepsi un nievas kā reti kura ziņa par ekonomiku.

Taču nav nekāda pamata apšaubīt šo datu ticamību. Jā, patlaban avīzes ir pilnas ar ziņām par „šokējošajiem” apkures rēķiniem, februārī saņemtie noteikti kļūs vēl šokējošāki. Nav šaubu, ka daļai iedzīvotāju apkures izmaksas ir liela problēma, un tur nav ko ironizēt. Taču jāņem vērā arī tas, ka siltumenerģija veido vien 4,5% no patēriņa groza, kuru CSP ir tikko atjaunojusi, pērn šis īpatsvars bija vēl zemāks. Taču daļai cilvēku tie veido krietni augstāku daļu no izdevumiem. Jāņem vērā arī tas, ka daudzi patērētāji vispār nepērk tirgū siltumu, viņi pērk malku, gāzi, granulas un citus kurināmos un tie šajos procentos neietilpst.

Enerģijai kopā, atskaitot transporta degvielu, mājsaimniecības Latvijā tērē 10,6% kopējo izdevumu, kopā ar degvielu tie ir jau 17,2%, bet citiem enerģijas veidiem cenas gada laikā ir svārstījušās 1% ietvaros.

Tāpat jāņem vērā, ka arī siltuma cena par enerģijas vienību nemaz tik augstu nav kāpusi, salīdzinot ar iepriekšējiem maksimumiem. Jūlijā siltuma cena bija par 4,4% augstāka nekā 2009.gada janvārī, kas bija iepriekšējais pīķis, bet janvārī pret jūliju bija nokritusies par 1,6%. Visbeidzot, siltuma cenas pieauga jūlijā, kad tas arī atspoguļojās cenu indeksā, bet ne tik ļoti patēriņā, jo izdevumi par silto ūdeni ir krietni mazāki nekā par apkuri. Patēriņa grozs netiek rēķināts katram mēnesim atsevišķi.

Ir ļoti interesanti uzzināt arī to, ka visu notikušo cenu kāpumu gada griezumā izskaidro apkure, dārzeņi, kartupeļi un augļi, citiem vārdiem, visu pārējo produktu vidējais cenu līmenis gada laikā nav mainījies.

Starp tiem ir produkti, kas ir kļuvuši nedaudz dārgāki – gaļa, piens un olas, taču vairākām produktu grupām cenas ir nozīmīgi kritušās. Apģērbi un apavi kļuvuši par 2,9% lētāki un iemesls šeit varētu būt pieaugošā konkurence apģērbu mazumtirdzniecībā, liels notikums aizvadītā gada laikā bija „H&M” ienākšana. Deflācijas zīmē dzīvo arī mājokļa iekārtu, tātad dažādu galvenokārt ilglietošanas preču tirgotāji, viņiem cenas nācies pazemināt par 2,2%. Joprojām savu troni notur vēsturiskais deflācijas karalis – sakaru pakalpojumi, tie kļuvuši par veseliem 6,7% lētāki. Grūti iedomāties, kā to cenas varētu samazināties vēl vairāk, mūsu mobilie sakari jau ir lētākie Eiropā.

Jāpiebilst – lai arī lielu cenu kāpumu pret decembri prognožu vairākums janvārim neparedzēja, virzība ir notikusi pretējā virzienā un jaunāko datu gaismā arī prognozes 2013.gada kopējai inflācijai jeb apmēram 2% jau sāk izskatīties nedaudz par augstu. Iemesli straujam cenu kāpumam gada pārējos mēnešos arī nav redzami, ja neskaita diezgan straujo vispārējo ekonomikas izaugsmi. Taču tā līdz šim nav likusi cenu kāpumam paātrināties, gluži otrādi.

Pagaidām bezdarba līmenis vēl ir augsts un lielākā daļa uzņēmumu nenosauc darbaspēka pieejamību kā lielāko problēmu, drīzāk joprojām sūdzas par nepietiekamu pieprasījumu. Tāpēc arī algu pieaugums šogad vēl būs ļoti pakāpenisks, visaptverošs darbaspēka trūkums, līdz ar to inflācijas kāpums mūs varbūt sagaida 2014.gadā un pēc tam.

Autors ir DNB bankas ekonomikas eksperts

 

Komentāri (19)

Pēterītis 09.02.2013. 17.21

Kā pakļaut un uzkundzēties tautai? Sena un pārbaudīta recepte – tautai jāiedveš, ka tā nav spējīga izvirzīt savus vadoņus un sevi pārvaldīt. Arī tehnoloģijas atstrādātas.
Neliels piemērs. Kad ekonomikas izaugsme pārsniedza plānoto un valdība lēma samazināt PVN, tika palaists sauklis, ka to 1% neviens tā īsti savā maciņā nejutīs. Kad ar pāreju uz eiro Latvija nostabilizē savu valūtu, devalvāciju padara nerealīzējamu un par to jāmaksā ar iespējamu inflāciju 0.2-0.3%, tas tiek pasniegts kā nacionāla traģēdija.

+9
-6
Atbildēt

0

Ieva 11.02.2013. 17.25

CSP neticu, Eirostat melo, Dombrovskim nav ticības, Strautiņš gvelž….
Es pats zinu visu labāk. Zinu, ka valdība mūs čakarē, melo, un kopā ar Briseli kaļ plānus, kā no mums izspiest vairāk naudas. Maitas!

Un uz Jauno gadu iedzīvotāji petardes šāva veselu pusstundu tāpēc, ka tie īstenībā nebija Rīgas iedzīvotāju, kas izšāva savu naudu gaisā, bet Briseles aģenti, lai pierādītu, ka mums nav kur naudu likt, un tāpēc jāpievienojas Eirozonai..

+2
0
Atbildēt

1

    Pēterītis > Ieva 12.02.2013. 11.03

    Plagiāts. Īstenais autors – Latvijas rakstošo, raidošo un rādošo mēdiju iecienītākais politologs Juris Paiders.

    0
    0
    Atbildēt

    0

janis17 09.02.2013. 12.24

Tad nu sensācija – janvāra deflācija!!! Tas ir ļoti normāli, jo pēc decembra iepirkšanās drudža janvārī cenas vienmēr krīt – izpārdošanas, mazāks pieprasījums utt. TAS IR ĻOTI NORMĀLI un notiek no gada uz gadu.

+8
-8
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu