Dana Reizniece-Ozola iekļūst "Politico" Eiropas pārveidotāju sarakstā • IR.lv

Dana Reizniece-Ozola iekļūst “Politico” Eiropas pārveidotāju sarakstā

15
Finanšu ministre Dana Reizniece - Ozola. Foto: Evija Trifanova, LETA

Pirmo vietu Eiropas pārveidotāju topā ieņem Londonas mērs Sadiks Hans.

ASV medija “Politico” veidotajā 28 Eiropas politikas pārveidotāju sarakstā 21.vietā ierindota Latvijas finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, 13.vietā ir Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, bet pirmo vietu ieņem Londonas mērs Sadiks Hans, ziņo LETA.

Neviens Igaunijas pārstāvis topā nav iekļauts. “Politico”, raksturojot Reiznieci-Ozolu, norāda uz viņas šaha spēles prasmēm un stingro apņēmību sakārtot Latvijas dažādu krīžu skartās finanses. Tāpat izdevums norāda uz Aivara Lemberga, kurš nodēvēts par “Donalda Trampa versiju Latvijā”, ietekmi uz Reiznieces-Ozolas politisko karjeru, tomēr viņa pati paudusi apņēmību saglabāt savu neatkarību.

Medijs atgādina, ka tradicionāli Latvijas valdības pie varas noturas nepilnus divus gadus, un “satricinājums varas augstākajos slāņos varētu ļaut Reiziniecei-Ozolai kļūt par spēcīgu premjerministra amata kandidāti”.

Savukārt pirmās vietas ieguvējs Hans ir viens no trim pilsētu mēriem, kas iekļauti Eiropas pārveidotāju sarakstā. Tajā vēl ir Barselonas pašvaldības vadītāja Ada Kolava (5.vieta) un Prištinas mērs Špends Ahmeti (28.vieta).

Kā uzsver izdevums, tas apliecina, ka pašvaldību vadītājiem ir arvien lielāka ietekme dažādos procesos. Komentējot Hana pienesumu Eiropas politikai, izdevums uzsver, ka viņš ir gados jauns pakistāniešu izcelsmes musulmanis, kuram laikā, kad daudzviet dominē nacionālistiska politika ir izdevies iekarot popularitāti ar kreisi centriski noskaņotu politisko platformu. Londona viņa vadībā pārliecinoši nobalsoja par palikšanu ES, lai gan kopumā Lielbritānijā balsojums bija par izstāšanos no bloka. 

2.vietā ir Vācijas eiroskeptiķu partijas “Alternatīva Vācijai” (AfD) līdere Frauke Petrija, bet trešajā ierindots Īrijas zemo cenu lidsabiedrības “Ryanair” vadītājs Maikls O’Līrijs. Savukārt ceturto vietu ieņem Polijas bijušais premjers Jaroslavs Kačiņskis, kura ietekme valsts politikā ir krietni lielāka nekā būtu gaidāms no parlamenta deputāta. 

7.vietā ir Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans, 8.vietu Eiropas pārveidotāju topā ieņem ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerini no Itālijas, bet 9.vietā ir amerikāņu miljardieris Džordžs Soross, kurš izmanto savas finansiālās iespējas, lai atspēkotu Orbāna politikas ietekmi valstī. 

Komentējot Grībauskaites ietekmi, “Politico” norāda uz viņas stingro pozīciju drošības jautājumos, kā arī pretīmnākošāku imigrācijas politiku salīdzinājumā ar Latviju un Igauniju. “Politico” veidotajā sarakstā iekļautie cilvēki, izdevuma vērtējumā, nākamgad un tālākā nākotnē būtiski ietekmēs Eiropas politikas virzību. 

Topā ir 17 vīrieši un 11 sievietes no Eiropas valstīm, kas pārstāv ne tikai politikas, bet arī uzņēmējdarbības, mediju un mākslas pasauli. Pirmais tāda veida saraksts tika izveidots pērn, kad Eiropas pārveidotāji tika izraudzīti no visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. 

“Politico” norāda, ka Eiropas politikā 28 ir simbolisks skaitlis, jo 28 ir arī NATO dalībvalstis, tomēr pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES mainīsies ES dalībvalstu skaits, bet Melnkalnes uzņemšana NATO izmainīs šīs alianses dalībvalstu skaitu. 

Neskatoties uz gaidāmajām, pārmaiņām “Politico” apņemas 28 Eiropas pārveidotāju sarakstā ietverto personu skaitu nemainīt. Izdevuma pārstāvji norāda, ka Eiropas pārveidotāju tops veidots pēc dažādiem kritērijiem, un ne vienmēr ietekmīgs amats kādā Eiropas valstī ir garantija, lai iekļūtu Eiropas pārveidotāju topā, tādēļ nedz pērn, nedz šogad šajā sarakstā nav atrodams Vācijas kancleres Angelas Merkeles vārds, lai gan viņa nereti tiek uzskatīta par vienu no ietekmīgākajiem cilvēkiem ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē. 

Pērn Eiropas pārveidotāju saraksta līderis bija Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns, kurš, “Politico” vērtējumā aizsāka nacionālistu zīmolu Rietumu politikā. Latvijas bijušais premjers un tagadējais Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis pērn ieņēma 8.vietu, 17.vietā bija Igaunijas uzņēmējs un iesācējuzņēmuma “TransferWise” līdzdibinātājs Tāvets Hinrikuss, 23.vietā bija Lietuvas Antans Guoga, kurš ir uzaudzis Austrālijā un pazīstams kā uzņēmējs, pokera spēlētājs un politiķis un filantrops. “Politico” ir ASV politiskās žurnālistikas medijs, kas darbojas laikraksta, žurnāla un interneta vietnes formātā.

Komentāri (15)

LoveLove 08.12.2016. 12.42

Saprotams, ka DRO iekļuvusi šajā sarakstā, pateicoties savām šaha spēles prasmēm un stingrajai apņēmībai sakārtot Latvijas dažādu krīžu skartās finanses, kā arī apņēmībai saglabāt savu neatkarību. Šaha spēles prasmes ir objektīvs un izmērāms kritērijs, par to DRO visu cieņu. Savukārt stingrā apņēmība šķiet deklaratīva un neatspoguļo realitāti, ko apliecina gan I. Koļegovas virzīšana par VID ģeneraldirektori, gan mēģinājums grozīt nodokļu sistēmu nepiemērotā un nepieņemamā veidā. Bet deputātu kvotu sadale vispār parādīja, ka budžetu principā varētu dalīt bez FM un Saeimas Budžeta komisijas līdzdalības.

+6
-1
Atbildēt

1

    TT > LoveLove 09.12.2016. 05.31

    Bet deputātu kvotu sadale vispār parādīja, ka budžetu principā varētu dalīt bez FM un Saeimas Budžeta komisijas līdzdalības.

    ===

    Desmitniekā!!

    0
    0
    Atbildēt

    0

DD1 08.12.2016. 14.23

Šahs kā intelektuāla spēle ir ļoti laba rota izskatīgajai finanšu ministrei, tomēr ar tiešajiem pienākumiem gan ir kā ir,- neveiksmes sākās ar Koļegovgeitu, tagad pat savu budžetu pati nevar aizstāvēt, Kučinskim jāuzņemas atbildība par kļūdām.

+8
-3
Atbildēt

1

    lno > DD1 08.12.2016. 20.41

    DD1. Par Reiru jau nav sliktāka:):):)

    P.S. Var tikai pabrīnīties, cik zemas prasības pret “savējiem”, tik augstas pret citiem.

    +4
    -4
    Atbildēt

    0

Absints 08.12.2016. 11.16

Es redzu, ka Reizniece- Ozola dara, atšķirībā no iepriekšējā ministra, kas “rosijās”.

Tomēr redzu arī virkni kļūdu. Es gan nezinu, kāda ir subordinācija un ietekme finansu ministrijai uz vienu vai otru lēmumu, taču, ja nav, tādai vajadzētu būt.

1) Plānotas mikrouzņēmumu un sociālo iemaksu likums ir absurds. Ministres kundzei vajadzētu saprast, piemēram, ka prasība maksāt pilnus nodokļu nepilnu slodzi strādājošam darbiniekam vienkārši nedarbosies, jo turpmāk tādu darbinieku vairs nebūs. Tas būs vēl viens puritāniski pareizais likums, kurš panāks pretējo.

2) Finansu ministrijai vajadzēja apturēt “kvotu nakti”, tajā brīdī, kad “kvotēšana” pārsniedza 2 miljonus. Aiz tā vienkāršā iemesla, ka nauda tam vairāk nav paredzēta. Ir gan informācija, ka pati ministre šo naudu “ir piešķīrusi”. Veids, kā nauda tika sadalīta, faktiski nozīmē, ka nav vajadzīga FM, budžeta komisija, deputāti vienkārši naudu var pārdalīt. “Kvotu nakts” ir kauna traips Saeimai, jo nez vai “Rāmuļu skolas durvis”, vai “Ventspils lobisms” ir cēlis Saeimas vērtību Latvijas iedzīvotāju acīs. Tāpat bāzē ieliktie ekonomikas attīstības tempi (kopprodukta pieaugums), kuram netic ne citas valstis, ne nopietnas starptautiskas organizācijas (OECD, PB, EK), ne Latvijas iedzīvotāji. Domāju, ka arī paši deputāti tam netic, bet viņiem vajadzēja “kvotas”

3) Finansu politikai būtu jābūt vērstai uz negodīgo uzņēmumu un iedzīvotāju identificēšanu un papildus naudas iekasēšanu. Tā vietā izmaiņas ir vērstas uz to, lai vairāk maksātu godīgie nodokļu maksātāji, tā faktiski “konvertējot” ekonomiku. Patreizējie lēmumi palielina aplokšņu maksātāju skaitu, nevis pazemina to.

4) Joprojām nav nodrošināta stabilitāte, “raustīšanās” ir ekonomikas bremze. Es saprotu, ka katrs domā, ka pieņems pareizus lēmumus, un tad “stabilizēs”, bet nāk nākošais un domā tāpat.

5) Latvijas ekonomika atrodas jaunā krīzes punktā. Un te nu ir divi skaidrojumi: “to ir izraisījuši nepārdomātie likumi, lēmumi”, vai “ja to nebūtu, būtu vēl trakāk” , Katrā ziņā te ir viela pārdomām, un ne tikai. Būtu nepieciešama dziļāka analīze, lai virzītos tālāk. Bet 100 idiotiem tādu nevajag, lai izlemtu par neplānota Līvu diska finansēšanu..

+5
-1
Atbildēt

2

    zanE. > 09.12.2016. 10.07

    …Ķīps…dara, dara!…varbūt, tomēr, būtu labāk, ja nedarītu neko – būtu mazāk kaitējuma…mani visvairāk sajūsmināja DRO taisnošanās neilgi pēc kļūšanas par Finanšu ministri, ka…Ekonomikas ministrija nav laikā sagatavojusi izmaiņas, kuras tagad traucējot finminei čakli strādāt…aizmirstot, ka pati vadīja Ekonomikas ministriju, kurai tās izmaiņas bija jāsagatavo…

    …tikpat nevainīgi mīļa izklausījās Kučinska atzīšanās, ka tikai septembrī uzzinājis par izmaiņām soc.iemaksu likumā un problēmām ar MUN…lai gan tieši viņa partijas biedrs Augulis, kurš tolaik sēdēja Labklājības ministra krēslā – virzīja minimālo soc.iemaksu konceptu…vai Kučinskis un ZZS pagājušā gadā bija pametuši Latviju un ZZS nebija valdībā?…

    …protams, vēlētājam ir īsa atmiņa un…ZZS uz to paļaujas…

    +1
    -1
    Atbildēt

    0

    Absints > 09.12.2016. 10.33

    Zane, kur malku cērt, tur skaidas lec. Ja malku necērt, arī skaidas nav.

    Pēc mana- labāk, lai cērt., nekā nekā nedara…

    Vienīgi jautājums – cik aiziet skaidās…

    +1
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu