Augstās likmes • IR.lv

Augstās likmes

Aivars Ozoliņš

Balsojums par nākamo prezidentu būs balsojums arī par valdību

Valsts prezidenta meklēšanā šonedēļ tikts jau līdz citādu valdības koalīcijas modeļu apspriešanai. Lai cik skaļi Apvienotais saraksts un Nacionālā apvienība uzstātu, ka prezidenta ievēlēšana neesot jāsaista ar valdības pastāvēšanu, politiskā loģika ir nežēlīga, bet aritmētika ir nepielūdzama. Balsojums par prezidentu varētu būt balsojums arī par valdību — par pašreizējo vai citu.

Prezidents Egils Levits, atteikdamies kandidēt uz otru termiņu, atbrīvoja Jauno Vienotību un NA no pienākuma atdot savas 39 balsis par viņu. Tas bija noteikti smags, taču valstiski atbildīgs lēmums, kas samazināja AS kandidāta Ulda Pīlēna izredzes savākt savai ievēlēšanai nepieciešamās opozīcijas balsis. JV kandidātam Edgaram Rinkēvičam kā premjerministra partijas biedram ir vairāk, ko piedāvāt šo vēlēšanu «kontrolpaketes» turētājai Zaļo un Zemnieku savienībai par atbalstu. Drīzāk par Rinkēviču, nevis par Pīlēnu balsotu arī Progresīvie, kad viņu kandidāte Elīna Pinto vēlēšanu pirmajā kārtā atkristu.

Taču pirmdien Raivis Dzintars paziņoja savu «prognozi», ka viņa partija neatbalstīšot nevienu no trim kandidātiem, un pateica arī, kas notiks tālāk — «opozīcija» (proti, ZZS) darīšot visu iespējamo, lai par atbalstu kādam no diviem koalīcijas partiju kandidātiem ietirgotu sev vietu valdībā, bet JV, izvirzīdama Rinkēviču, esot uzlikusi sev «dziļu morālu nastu darīt visu iespējamo, lai panāktu rezultātu».

Situācijas apraksts ir precīzs, taču nav skaidrs, ko un kā NA cer darīt, ja premjerministra partija, kā pats prognozē, nepiekritīs atteikties no sava kandidāta tādēļ vien, lai 31. maijā Saeima neievēlētu nevienu un tad pašreizējā koalīcija varētu atrast arī Dzintaram tīkamu kopīgu kandidātu. Skaidrs, ka «zaļajiem zemniekiem» tas būtu sliktākais scenārijs, kurā viņi vairs nebūtu nevienam vajadzīgi. Taču Dzintars par to faktiski prasa no JV divkāršu upuri — pirmkārt, atteikties no sava superkandidāta Rinkēviča, lai, otrkārt, nepalielinātu savu ietekmi Latvijas politikā.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu