“Vai es būšu nākamais?”

  • Marts Eduards Ivaskis, Eiropas tiesību zinātņu students Māstrihtas Universitātē
  • 08.06.2020.
Grieķijas studenti atbalsta protesta akcijā Atēnās pret policijas brutalitāti ASV. Foto: Dimitrios Karvountzis/Pacific Press

Grieķijas studenti atbalsta protesta akcijā Atēnās pret policijas brutalitāti ASV. Foto: Dimitrios Karvountzis/Pacific Press

Šādu zīmi Losandželosā turēja jauns melnādains zēns, kamēr apkārt norisinājās protesti pret policijas vardarbību saistībā ar Džordža Floida slepkavību 25. maijā.

"Vai es būšu nākamais?" Protestētājs ar plakātu. Foto: REUTERS/Nacho Doce  Foto - 

Vairāk nekā 20 ASV pilsētās ir izsludināta komandantstunda, kā arī vairākos štatos ir mobilizēta Nacionālā gvarde. Miermīlīgi protesti pārvēršas vardarbīgos grautiņos, ēkas tiek dedzinātas un pieaug marodierisms, saasinoties spriedzei starp protestētājiem un varas iestādēm. Kā viena vīra nāve ir spējusi izraisīt tādu protestu vētru, kuru līdz šim brīdim nav bijis iespējams apslāpēt?

Džordža Floida protesti - naids, kas ceļas no izmisuma

Šis protests simbolizē ko vairāk nekā tikai vienu bezsirdīgu slepkavību. Pagājušajā nedēļā tas bija Džordžs Floids, taču pirms Floida tā bija Breonna Teilore, kuru savā dzīvoklī nošāva likumsargi. Pirms Teilores tas bija Lakvāns Makdonalds. Pirms Makdonalda - Ēriks Garners. Pirms viņa Maikls Brauns un Sandra Blanda, un Tamirs Raiss, un Valters Skots, un Altons Sterlings, un Filando Kastils, un Bothams Žāns. Šim policijas vardarbības upuru sarakstam šķietami nav beigu. Katram noslepkavotajam melnādainam cilvēkam seko vismaz piecas citas slepkavības. Augstais policijas vardarbību skaits vedina domāt par sistematizētu rasismu. Kopā ar daudzām citām sociāli ekonomiskām problēmām ASV ir izveidojusies vide, kurā atrasties ir riskēt pašam ar savu dzīvību. Tā rezultātā pašlaik gan jauni, gan veci, gan balti, gan melnādaini amerikāņi ir devušies ielās, lai protestētu.

Jaunākajā žurnālā