Kas ir patentbrīvie medikamenti un kāpēc pacientam tie ir izdevīgi?

Ilustratīvs attēls.
Egils Einārs Jurševics, Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas valdes priekšsēdētājs
Print Friendly, PDF & Email

No 1. aprīļa spēkā stāsies jauna zāļu izrakstīšanas kārtība: valsts kompensējamo zāļu receptēs ārsti norādīs nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, bet gan zāļu aktīvās vielas nosaukumu. Publiskajā telpā izskanējuši vairāki viedokļi par šo tēmu, tajā skaitā par patentbrīvajiem jeb ģenēriskajiem medikamentiem, kas nu tiks izrakstīti arvien lielākam pacientu skaitam. Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija (LPMA) skaidro, kas ir patentbrīvie medikamenti, vai un kā tie atšķiras no oriģinālajiem medikamentiem un kādi būs pacientu ieguvumi, tos lietojot.

Veicot nozīmīgas, valstiska mēroga pārmaiņas, mēdz būt daudz neskaidrību. Tādēļ mēs kā asociācija vēlamies kliedēt mītus un neskaidrības par patentbrīvo medikamentu lietošanu, sastāvu un kvalitāti, veicinot pacientu informētību par patentbrīvajiem medikamentiem un to līdzvērtīgo efektivitāti. Patentbrīvo medikamentu izmantošana ārstēšanā ir risinājums ceļā uz finansiāli ilgtspējīgu veselības aprūpi. Tāpat tas veicinās plašāku medikamentu pieejamību pacientiem, jo patentbrīvu medikamentu cenas parasti ir no 20 līdz pat 90% zemākas par oriģinālo medikamentu izmaksām.

Kas ir patentbrīvie medikamenti? Tie ir medikamenti, kas satur to pašu aktīvo vielu tādā pašā devā vai koncentrācijā kā atbilstošie oriģinālpreparāti. Tas nozīmē, ka patentbrīvie medikamenti ir savstarpēji aizvietojami un ķīmiskā sastāva ziņā identiski oriģinālajiem medikamentiem. Vienīgās atšķirības starp patentbrīvajiem jeb ģenēriskajiem medikamentiem un oriģinālajiem medikamentiem var būt tablešu formas, izmēra un krāsas veidā.

Kāpēc patentbrīvi medikamenti ir lētāki nekā oriģinālie medikamenti? Tāpēc, ka patentbrīvie medikamenti tirgū var parādīties tikai tad, kad beidzies oriģinālā medikamenta patents. Tā kā patentbrīvie medikamenti balstās uz jau iepriekš izstrādātu formulu, pētījumu un ražošanas izmaksas salīdzinājumā ar oriģinālajām zālēm ir daudz mazākas, ļaujot samazināt arī pārdošanas cenu.

Kā tiek nodrošināta patentbrīvu medikamentu kvalitātes kontrole? Tāpat kā oriģinālajiem medikamentiem, arī patentbrīvajiem medikamentiem Zāļu valsts aģentūrā jāiesniedz bioekvivalences atskaite, kas apliecina konkrētā medikamenta atbilstību izvirzītajām kvalitātes, drošības un efektivitātes prasībām. Šīs prasības ir tikpat stingras kā oriģinālajiem medikamentiem. Un ne mazāk svarīgi – patentbrīvo medikamentu ražotājiem ir jāspēj pierādīt, ka attiecīgās zāles nodrošina tādu pašu ārstniecisko efektu kā oriģinālie preparāti. Tas nozīmē, ka visi aptiekās pieejamie patentbrīvie medikamenti iedarbojas tikpat labi kā dārgāki oriģinālie produkti.

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu