Latvijā katru dienu mirst 100 cilvēku – vai gribam vairāk? 5

Telts Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, kur iespējams nodot analīzes uz "Covid-19". Foto: Evija Trifanova, LETA
Ingrīda Circene, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, bijusī veselības ministre

Skumja atziņa – ne Saeimai, ne valdībai šodien nav stratēģiska redzējuma uz Covid-19 pandēmiju. Mēs redzam reflektēšanu uz atsevišķiem notikumiem un dižošanos savā starpā – kā mums izdevās kaut ko aizslēgt!

Veselības ministrija sadomājusi slēgt ambulatoro medicīnu, tāpat kā iepriekš slēdza kinoteātrus. Beidzot Latvija kaut kur būs pirmajā vietā pasaulē, jo ministrijai šķiet būtiski vēl kaut ko ierobežot. Nekur citur pasaulē nav redzēta un piedzīvota tāda veselības aprūpes dienestu slēgšana, kādu ir ieplānojuši mūsu haosa organizatori.

Šis veselības centru, medicīnas iestāžu un poliklīniku slēgšanas pasākums rakstu valodā slēpjas zem tādiem nosaukumiem un terminiem kā ierobežots sekundārās veselības aprūpes pakalpojumu grozs un iespēja izvairīties no kontaktēšanās ar personām, kas varētu būt Covid-19 infekcijas izplatītāji.

Esmu ginekoloģe – Veselības ministrijas plāns paredz gandrīz pilnībā slēgt ginekologu pieņemšanas, izņemot grūtnieču aprūpi. Dzīvē tas izskatīsies tā – ginekologs gaida, vai atnāks kāda grūtniece, kategoriski atsaka sievietēm ar sāpēm vēderā vai asiņošanu, turklāt ginekologam nebūs ne medicīnas māsu, ne reģistratoru. Ginekologa pieņemšanu mēs parasti uzskatām un plānojam kā sieviešu veselības kompleksu pārbaudi. Paredzētās ģimenes ārsta konsultācijas pa telefonu bez apskates nenovērsīs sieviešu plūsmu uz slimnīcu neatliekamās palīdzības vai uzņemšanas nodaļām ar sūdzībām par ovulācijas sāpēm, disfunkcionālu asiņošanu un citām problēmām.

Vēl trakāk ministrija grasās izrīkoties ar dermatologiem – viņiem turpmāk būs atļauts un paredzēts pieņemt tikai pacientus ar lipīgām ādas slimībām un seksuāli transmisīvām slimībām. Nekādā gadījumā dermatologs nedrīkstēs pieņemt cilvēku ar iespējamu melanomu līdz ārkārtējā stāvokļa beigām, bet darbā nāksies sēdēt un gaidīt, vai neatnāks kāds pacients, piemēram, ar kašķi. Pēc Veselības ministrijas pārliecības sanāk, ka seksuāli transmisīvās slimības ir svarīgākas par kardiologa konsultāciju.

Traumatologiem paredzēta iespēja ambulatorajā veselības iestādē sniegt konsultācijas, bet nav paredzēts, ka šis traumatologs varēs nosūtīt pacientus uz ultrasonogrāfiju vai, nedod Dievs, rentgenoloģisku izmeklēšanu. Nezinu, kurš ir sadomājis, ka 21. gadsimta traumatologam vajadzētu visu izmeklēt ar tausti, bet ārstēt ar marles saiti un ģipsi.

Lasot nezināma un neprofesionāla ierēdņa gatavoto dokumentu, atdūros pret vārdiem “pakalpojumiem, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionāri neatliekamā kārtā uzsāktā ārstēšana”. Ar šiem vārdiem Veselības ministrijas ierēdnis ir paziņojis, ka pacienti drīkst turpināt iesākto ārstēšanu, bet nekādi nedrīkst saslimt ar kaut ko jaunu, jo vienkārši – ministrija tā lēmusi. No šī absurda nāk atziņa, ka speciālistiem būs jānāk darbā, nezinot, kas pieņemšanā viņus sagaidīs, bet no neplānoto apmeklējumu skaita veselības aprūpes iestādēm nebūs finansiāli iespējams apmaksāt reģistratorus, apkopējas, dezinfekcijas pasākumus utt.

Veselības ministrijas viedoklis patiesībā izslēdz iespēju dezinficēt medicīnas iestādi un apkarot Covid-19 ar tiem līdzekļiem, ko mēs pazīstam – stingru epidemioloģisko režīmu, pacientu saskares novēršanu, stingru iepriekšēju pierakstu uz konsultācijām utt., ko iesaka Pasaules Veselības organizācija.

Skatoties uz Saeimu un valdību, kļūst baisi, jo varas ešelonos nesaprot – citas slimības nav pazudušas. Apendicīts vai vidusauss iekaisums nav pārbijies no koronavīrusa inficēšanās, un pacienti ar visdažādākajām sāpēm un iekaisumiem, arī vīrusa epidēmijas laikā, ir un būs, taču tagad viņi drūzmēsies jau tā pārpildītajās slimnīcu uzņemšanas nodaļās.

Jau tagad slimnīcu uzņemšanas nodaļām un NMPD ir uzvelta tām neraksturīga sabiedrības veselības un epidemioloģiska funkcija. Nepārtraukti zvana 113 telefons, un dispečeri spiesti atbildēt uz visdažādākajiem jautājumiem. Tajā pašā laikā kāds cits dirn rindā un gaida ar stāstu par cilvēku, kam minūšu un sekunžu laikā vajadzīga palīdzība.

Ģimenes ārsti ir veselības pamatu pamats, un pašlaik viņiem slodze un apdraudējums vienlaikus ir vislielākais. Tādēļ primārā pieeja ir paredzēta ginekologam, endokrinologam, oftalmologam. Bet Veselības ministrija uzskata, ka šiem speciālistiem tagad uz kādu mēnesi vai diviem jāpārtrauc konsultēt un ārstēt – Veselības ministrija vēlas viņus visus nosūtīt dīkstāvē.

Ja tiek pieņemts ierobežoto pakalpojumu variants, tad ārstiem un visiem ambulatorās veselības aprūpes iestāžu darbiniekiem būtu jānosaka dīkstāve ar visām no tā izrietošajām sekām.

Un tomēr atgādināšu lietu, ko nevēlas dzirdēt ne prese, ne varas pārstāvji. Neatkarīgi no Veselības ministrijas histēriskās rosības Covid-19 apkarošanā, Latvijā katru dienu mirst 100 cilvēku no vēža, sirds slimībām, diabēta. Piebildīšu – pārāk bieži no novēloti diagnosticēta vēža, no nepietiekami ārstētām sirds slimībām un nekompensēta diabēta. Covid-19 nav iemesls visu medicīnu pamest novārtā, atļaut ārstēt tikai slimības, kuru statistika rīvē kanti Veselības ministrijas darbībai.

Tāda izklaide kā radioloģijas atvienošana ir dārgs un sarežģīts pasākums. Ja Veselības ministrija piespiedīs visus ambulatoros veselības centrus slēgt, tad aparatūras iekonservēšana būs ļoti dārga, bet vēl dārgāka būs darbības atjaunošana.

Šoreiz pieklājīgi atturēšos no Veselības ministrijas kritikas par slimnīcu apdraudējumu, kad papildus pacientu novirzīšana uz slimnīcām nozīmē tikai un vienīgi papildus riskus slimnīcā guļošajiem hroniskajiem un ļoti smagajiem pacientiem no vīrusa, kas tagad netīšām var nonākt slimnīcas palātā. Šis nudien ir vesela raksta un plašas diskusijas vērts temats.

Komentāri (5)

Ugis Gruntmanis 24.03.2020. 01.26

Pilnībā nepiekrītu. Ambulatorās iestādēs nav aizsarg tērpu, nezinam kurš ir slims ar COVID un kurš nav. Ambulatorām iestādēm jānodrošina attālināta pieeja, un tikai retos gadījumos, kad šīs attālinātās vizītes laika, konstatē ka pacientam jāgriežas pie ārstsa, jo situācija ir nopietna, tad uzņemšanas nodālās jābūt skaidram šo pacientu triāžam. šī ir bijusī ministre kura izķērnāja E veselības naudu, gribēja trūcīgie lai nedabū veselības aprūpi, un kad teicu ka gribu turpināt par brīvu strādāt pie rezidentūras likuma ievērošanas monitorēšanas, teica ka nekas tāds nav vajadzīgs. Ambulatorās iestādes ir aizvērtas neskaitāmās valstīs šobrīd, ārste nesaprot,ka kā teica Uga Dumpis šis ir karşı un es tam pilnibā piekrītu.

+5
-2
Atbildēt

2

  Sskaisle > Ugis Gruntmanis 24.03.2020. 11.28

  Negribu piekrist.

  Amorālas un bezatbildīgas ir abas ministres – tag. Viņķele un eks- Circene. Nepiesaukšu FB lasītos izmisuma stāstus. Lūk, konkrēts piemērs no man tuviem cilvēkiem- vīrietim ir astma, ir sirds operācija ar mākslīgo – metāla svārstu. Bet uz darbu viņam jāiet katru dienu. Es ieteicu piezvanīt ĢĀ un izrunāt situāciju, bet viņš saka, ka ārste šo izrājusi, ka receptes taču viņam izrakstītas un pārējais esot paša ziņā. Darbu zaudēt baidās, bet attālināti to veikt nav iespējams.

  Ja nu mans rads tāds viens būtu. Labi. Lai.
  Bet tādi taču ir tūkstošiem.

  Ministre viņķele bieži atsaucas uz citām valstīm, bet – cik tad tās citas valstis ir mums līdzīgas. Viena Rumānija, otra Bulgārija.

  Ministrei jāspēj ne tikai nostrostēt deputātu kaimiņu, bet mums – sabiedrībai paskaidrot – kā dzīvosim un kā izdzīvosim?
  E – veselība taču nedarbojas. Partijas biedrs pavļuts tik berzē rokas , ka nu varēs saimniekot uz nebēdu, bet ko darīs, lai nepieļautu sociālo katastrofu – par to tikai tukšas viņķeles pļāpas

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > Sskaisle 24.03.2020. 11.30

  Starp citu, 8303 viņu ” pasūtīja.” Lai neceļot paniku.

  Viņa bažas par savu dzīvību ir panikas celšana? Tiešām?

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Dita Jonīte > Ugis Gruntmanis 24.03.2020. 07.45

  Paldies, Uģi, par viedokli jeb komentāru! Esmu cilvēks-parastais un pat man Circenes viedoklis izklausījās pēc panikas celšanas un valdības kritizēšanas, izliekoties, ka turpinās normāla dzīve. Saprotu, ka vārda brīvība joprojām nav atcelta, bet mani satrauc, ka avotā (t.i. žurnālā IR), kuram uzticos, lasāms šāds raksts.

  +3
  -2
  Atbildēt

  0

Kamielis 23.03.2020. 09.32

Tā viš i

+2
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu