Eiropas lēmēji

Foto — AFP/Scanpix
Aivars Ozoliņš

Priekšstats par Eiropas Parlamenta darīto svārstās amplitūdā starp «visu izlemj Brisele» un «tā ir tikai pļāpātava». Ko īsti piecos gados ir izdarījis pašreizējais Parlaments? Un ko 751 deputāta parlamentā var izdarīt astoņi Latvijas pārstāvji?

Aiz katras ikdienā bieži dzirdētās atsaukšanās uz «Eiropas prasībām» ir kāds Eiropas Parlamenta lēmums — vai tas būtu par pārtikas kvalitāti, gaisa piesārņojuma līmeni vai jūsu privāto datu aizsardzību. Pretēji populārajam pieņēmumam, ka Briselē visu izlemj Eiropas Komisija, tā var ierosināt likumus, taču tos pieņem vai noraida tieši Parlaments kopā ar Eiropas Savienības Padomi jeb ministru kabinetu, kurā ir pārstāvētas 28 dalībvalstu valdības. Parlaments un Padome lemj par ES vienoto tirgu, lauksaimniecību, enerģētiku, vidi, datu aizsardzību, migrāciju un desmitiem citu politikas jomu, kā arī apstiprina ES budžetu un uzrauga tā izlietojumu.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu