fbpx

“Rigvir” – jaunais “nanoūdens”. Kurš sēdēs cietumā? 12

Medikaments "Rigvir". Foto: Lita Krone, LETA
Renārs Putniņš
Print Friendly, PDF & Email

Nezinu, kā jums, bet man, redzot izmanīgu cilvēku organizētus birojus ar dažiem darbiniekiem, nīkulīgu apgrozījumu, neskaidru darbības profilu, taču ar skanīgiem nosaukumiem tādiem kā, piemēram, Globālais bioterapijas centrs, Starptautiskā saprāta izpētes aģentūra, Vispasaules automātikas institūts, smaids aizvelkas vai aiz ausīm.

Gara acīm jau redzu, kā bioterapijas centrā man mēģina iesmērēt mēģenē izaudzētu rozā zilonīti ar ārstnieciski terapeitisku efektu, automātikas institūtā – mūžīgā dzinēja izstrādes grupas akcijas, Saprāta izpētes aģentūrā – par pieticīgu samaksu atvērt čakras un nostiprināt auras.

Galvenais šādu privātu uzņēmumu mērķis ir likumīgi noformēta finanšu izsūknēšana no lētticīgiem iedzīvotājiem, par dārgu naudu piedāvājot lētus un iluzorus labumus. Tas nav ne pārāk jauki, ne ētiski. Tajā pašā laikā atsevišķi ņemtu indivīdu tiesības tikt piekrāptiem, ja vien tāda ir arī pašu upuru griba, dažos gadījumos varam uzskatīt pat par konstitucionāli nepieciešamām.

Cita lieta – valsts institūciju darbība. No tām gribam sagaidīt loģisku un pamatotu rīcību, nevis māņu un maldu tiražēšanu.

Diemžēl ne vienmēr tā notiek. Viena no pēdējā laika skaļākajām afērām, kad valsts tikai dažiem ierēdņiem labi zināmu iemeslu dēļ nonāca muļķa lomā, ir „pretvēža zāļu” Rigvir reģistrēšana, tirdzniecība, turklāt vēl iekļaušana valsts kompensējamo medikamentu sarakstā.

Kāpēc es to sauktu par afēru, nevis kaut kā citādāk?

Ne tāpēc, ka savulaik Rigvir īpašnieku izveidotā Global Virotherapy Cancer Clinic(GVCC) nes pārāk skaļu nosaukumu priekš vienas ne pārāk lielas ēkas Jūrmalā. Tieši Jūrmalā, nevis Ņujorkā, Parīzē, Londonā, Tokijā vai Abū Dabī. Pilsētās, kurās reāli pienāktos atvērt kaut ko vienreizēju un globālu.

Visādā ziņā ne jau šī viena vien iemesla dēļ. Var būt, ka paplašināšanās un izcili strauja globāla ekspansija tik tiešām ir uzņēmuma nākotnes plānos, savukārt zīmolus jau bieži nemaina.

Redzīgām ierēdņu acīm pārspīlēta bravūra un lieluma mānija tomēr varēja būt viens no iemesliem, lai Rigvir ražotāju un izplatītāju darbību jau sākotnēji vērtētu caur nopietnu šaubu prizmu. Diemžēl tas nenotika.

Tad, kad nozares speciālisti norādīja uz modernu un pārliecinošu pētījumu trūkumu, kas apliecinātu pagājušā gadsimta 60. gados izstrādātā Rigvir efektivitāti, uzņēmuma pārstāvji publiski visus šantažēja ar tiesu prāvām un juridiskām nepatikšanām. Pārreģistrācijai sekoja Rigvir iekļaušana valsts kompensējamo medikamentu sarakstā, maksājot par šīm zālēm no valsts budžeta aptuveni ceturtdaļmiljonu eiro gadā.

Kā izrādās, tā, visticamāk, būs bijusi miljonos mērāma izmesta nauda, jo laika posmā no 2018. gada septembra līdz 2019. gada martam, izdarot neatkarīgus pētījumus Eiropas Savienības oficiālajā zāļu kvalitātes kontroles laboratorijā, secināts, ka pretvēža zāļu Rigvir sastāvā esošais ECHO-7 vīruss, kam būtu jācīnās ar vēža šūnām, vienā medikamentu iepakojumā atrodams daudz mazākā apjomā, nekā norādīts šo zāļu reģistrācijas dokumentos.

Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka zāļu lietošana varētu būt bijusi neefektīva, bezjēdzīga un, iespējams, pat kaitīga, lai arī ražotājs to tagad centīsies noliegt.

Jāsaprot, ka jebkura medikamentoza ārstēšanās balstās uz regulāru precīzas zāļu devu saņemšanu. Ja devu nav iespējams kontrolēt, tad par ārstēšanos nevar būt runas. Drīzāk jārunā par medikamenta blaknēm un nevajadzīgi iztērētu naudu.

Rigvir „veiksmes stāsts”, šķiet, ir beidzies, jo Veselības inspekcija beidzot ir pieņēmusi lēmumu apturēt zāļu izplatīšanu. To reputācijai nodarīts neatgriezenisks kaitējums.

Ko tālāk?

Tagad svarīgi būtu saprast, kāpēc šāda atļauja vispār tika piešķirta, lai līdzīgas afēras neatkārtotos. Jānosauc visas šī stāsta galvenās figūras. Vispirms tos, kuri akceptēja Rigvir reģistrāciju. Tāpat arī cilvēkus, kuri uzreiz nepārbaudīja zāļu kvalitāti un ārstniecisko efektu. Cilvēkus, kuri iekļāva tās kompensējamo medikamentu sarakstā un, visbeidzot, tos, kuri, solot zilus brīnumus, zāles reklamēja. Tautai savi „varoņi” ir jāzina! Un kādam vajadzētu atrasties vismaz uz notiesāto sola, lai līdzīgas situācijas mums nenāktos atkārtoti pieredzēt!

 

Autors ir neiroķirurgs

Komentāri (12)

ak 04.04.2019. 21.13

Ko reģistrētāji? Neko! Ko viņiem atstiepj un nokrauj uz galda, to viņi sagremo. Piemērs, gan no UR. Kā var vienā Grīziņkalna pussagruvušā koka būcenī ar likumīgu adresi sareģistrēt 77 firmas? Kaut kas līdzīgs ar zāļu reģistru, kāda šķirba.

+2
0
Atbildēt

0

Fridolins 03.04.2019. 14.21

Kamēr “brīnumdaru” Veselības ministrijā iedēstītā madama regulēja procesus – viss notika. Ministre Čakša uz speciālistu secinājumiem nereaģēja, bet kļuva kurla kā traktiernieks Rampa kad tam kāds prasīja dot dzert uz parāda.

Un kā ar Latvijas laboratorijas akreditāciju? Kamēr ar viltotām analīzēm piesedza blēdību naudas plūsma bija nodrošināta.
Vai laboratorija piedalās interkalibrācijas programmās?

+3
-1
Atbildēt

2

  Sskaisle > beerzeens 03.04.2019. 17.49

  sestdien vai svētdien ltv1 vakara panorāmā tika intervēta jaunā veselības ministre viņķele

  jautājumu par mediķu trūkumu ministre komentēja tādējādi , ka valstī samazinoties cilvēku skaits un tāpēc arī mediķu nav
  Jā – algas esot mazas – tāpēc arī mediķu neesot –
  ar to saruna arī beidzās

  es nospriedu citādi – ka –
  nr 1 nauda medicīnā ir – pie tam milzīga – cik tur to miljonu budžets – bet ka tikpat cieta patiesība ir tā, ka nauda medicīnā tiek sadalīta absolūti netaisnīgi –
  Piemērs – Austrumu slimnīca- direktoram amlga 8 000 eur menesī, tik lielu algu vajagot , jo darbs grūts, bet kā reiz šis direktors visu izdarīšot un tāpēc tā lielā alga. Bet – tie paši privātie , nevis sabiedriskie mediji ziņo, ka Austrumu smilnīcā ir pacientu nesamaksātie pakalpojumi – miljoniem lieli parādi , ka nav sakārtota sistēma , ka neko nevar izdarīt, vajadzētu, bet nevar.
  Paga – tikko čakša slapju muti teica, ka tik liela alga, jo direktors nāks un sakārtos sistēmu – bet izrādas, ka nekā

  melo kā suņi

  tāpēc es konkrēti esmu pārliecināta, ka Latvijā bandītisms medicīnā ir uz tikpat augsti organizēta līmeņa kā būvniecībā

  mans bralis , kurš nu jau drīz būs 10 gadi Zviedrijā, saka , ka tur slimnīcu direktoriem nav tik lielas algas

  toties tur ir kārtība un pacienti nemirst kā mušas

  tā kā – neticu, ka te kādu bandītu baltā ķitelītī vai dārgās brillēs liks cietumā – nē – vairāk ticu, ka Mēness uzkritīs Zemei un viss mainīsies

  +2
  0
  Atbildēt

  1

  ak > Drosma 04.04.2019. 21.16

  Ak, Drosma. Vajag taču izmantot iespēju konsultēt Rīgas Satiksmi, vai Rīgas Karti, vai abus divus, un nauda būs! (šutka)

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  J.Biotops > beerzeens 03.04.2019. 20.44

  Jūs te varat cepties vecā eļļā cik tīk.
  ZZS celtā Čakša piesedza šarlatānus, Dana R-O ieviesa nodokļu sistēmu, par kuru sirdsgudrā tauta visās zināmajās valodās lamā VID, nevis autori, Kučinskis šos un citus procesus kompetenti vadīja un novadīja… Nu un tad?
  Labo darbu čempionu ZZS reitingi aug. Pamatīgi aug.
  Tā pati tauta, kura līdzšinējos ZZS darbu rezultātus gāna uz vella paraušanu, kā tiks pie vēlēšanām, tā atkal nobalsos par ZZS. Ar sirdi. Jo skaidri zina, ka dolārzaļie dīvānzemnieki ir par tautu, nu to viekāršo. Ir un punkts.

  +3
  0
  Atbildēt

  1

  altinyildiz > J.Biotops 04.04.2019. 11.04

  Ja pareizi saprotu, bijušā premļjaka Dombrovska muguras skriemeļus jau būsi izlicis eBay’ā?

  0
  0
  Atbildēt

  0

Sskaisle 03.04.2019. 09.25

tāda līmeņa bandītiem , kuri spēj apkrāpt valsti un sabiedrību – dod ordeņus un amatus , nevis liek cietumā

Ja jau jums ir augstākā izglītība , tad to jau nu vajadzēja saprast – cietumā Latvijā liek tikai nabagus

IR redakcijai kārtējais aizrādījums – tiek publicēti bezatbildīgi virsraksti – pat ja tie ir ar ironiju vai retoriski – nu nevar tā maldināt cilvēkus
– it kā kādu krāpnieku nu gatavotos likt cietumā …

0
0
Atbildēt

0

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu