Domēnu reģistra pārmaiņas – lietotāju aizsardzībai • IR.lv

Domēnu reģistra pārmaiņas – lietotāju aizsardzībai

Ilustratīvs foto: AP/LETA
Dana Ludviga

Šogad domēna “.LV” reģistra uzturētājs NIC plāno atteikties no lomas “maksātājs” domēna vārda reģistrācijas datos. Pārmaiņas skars aptuveni 11 000 domēna vārdus un tiks ieviestas domēna vārdu patieso lietotāju interesēs.

Šīs izmaiņas pasargās domēna vārdu lietotājus no dažādām ļaunprātībām un novērsīs krāpšanas mēģinājumus.

Turpmāk rēķinos līdztekus “lietotājam” nebūs vairs atrodama atsevišķa pozīcija “maksātājs”, kas, kā rāda NIC pieredze, dažkārt rada strīdīgas situācijas un ļauj trešajām personām piesavināties domēna vārdus, uz kuriem tām nav nekādu tiesību. Plānots, ka turpmāk rēķini tiks izrakstīti tikai domēna vārdu patiesajiem lietotājiem vai to oficiālajiem pārstāvjiem – reģistratūrām. Tas palīdzēs pasargāt domēna vārdu lietotājus no negodprātīgiem starpniekiem un izslēgs jebkuras strīdīgas situācijas par to, kuram ir vai nav tiesības uz attiecīgo domēna vārdu.

Kārtība, kas darbojās līdz šim, kad rēķinā tika atsevišķi norādīts domēna vārda “lietotājs” un “maksātājs”, tika izveidota 1997.gadā, kad izpratne par domēna vārdu reģistrēšanu un lietošanu bija vien retiem speciālistiem. Tajā laikā uzņēmumi vai IT speciālisti, kas izstrādāja mājaslapas vai nodrošināja IT pakalpojumus domēna vārda patiesajam lietotājam, domēnu reģistrēja uz sava vārda. Tas ļāva ātrāk un vienkāršāk vajadzības gadījumā mainīt domēna vārdu reģistrācijas datos, piemēram, nomainīt tīmekļa vietnes IP adresi.

Tagad situācija ir mainījusies – vien retais neapzinās, cik būtiski ir saglabāt pilnu kontroli pār savu domēna vārdu.

Pašlaik ar NIC līgumus noslēgušas vairāk nekā 140 reģistratūras, kas maksā par savu klientu reģistrētajiem domēna vārdiem un ievēro savu klientu tiesības. Tomēr joprojām ir gadījumi, kad ailē “maksātājs” ir norādīta trešā persona, kas nav ne reģistrētais domēna vārda lietotājs, ne arī kāda no oficiālajām reģistratūrām.

Diemžēl saskaramies ar gadījumiem, kad personas, kas apzinīgi maksā par domēna vārdiem, kurus uzskata par saviem, atklāj, ka patiesībā tie reģistrēti citām personām – bijušajiem darbiniekiem, bijušajiem biznesa partneriem, likvidētiem uzņēmumiem utt. Vērtējot ikgadējo apstrādājamo datu apjomu, nolēmām veikt atbilstīgus uzlabojumus, lai turpmāk vairs šādas situācijas neveidotos un būtu skaidri saprotams, kas ir domēna vārda patiesais lietotājs, kuram ir tiesības ar šo vārdu rīkoties.

NIC aicina visus “maksātājus”, kas ir domēna vārdu patiesie lietotāji, pārbaudīt rēķinus un savas tiesības uz domēna vārdiem, kā arī veikt atbilstošas izmaiņas “.LV” reģistrā. Pārbaudīt, kas ir attiecīgā domēna vārda lietošanas tiesību turētājs, var sazinoties ar NIC speciālistiem vai ar pakalpojuma WHOIS palīdzību vietnē https://www.nic.lv/whois , vienīgi jāņem vērā, ka fizisko personu kontaktinformācija nav publiski pieejama.

Dana Ludviga ir NIC mārketinga un komunikācijas vadītāja

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu