"Delna": Latvija nespēj panākt progresu cīņā ar korupciju • IR.lv

“Delna”: Latvija nespēj panākt progresu cīņā ar korupciju

11
Korupcijas uztveres indekss Latvijai.

Otrdien, 29. janvārī, pretkorupcijas organizācijas Transparency International publicētajā Korupcijas uztveres indeksā Latvija saņēmusi 58 punktus no 100. Tieši tikpat daudz punktu Latvija saņēma pērn. Latvija indeksā dala 41. vietu ar Gruziju, Spāniju un tādu Karību jūras valsti kā Sentvinsenta un Grenadīnas. Rezultāti liecina par Latvijas nespēju panākt progresu cīņā ar korupciju un ir nopietns signāls un izaicinājums jaunajai valdībai, secina organizācija Delna.

Korupcijas uztveres indekss sarindo 180 pasaules valstis un teritorijas pēc korupcijas līmeņa uztveres valsts sektorā. Valstīm tiek piešķirti punkti skalā no 0 līdz 100, kur 0 nozīmē, ka valstī ir augsta korupcijas uztvere, bet 100, ka korupcijas uztvere ir zema.

Indeksu veidojošo datu analīze rāda, ka progresa trūkums joprojām vērojams tiesībaizsardzības iestāžu kapacitātē atklāt un iztiesāt korupcijas lietas, kurās iesaistītas amatpersonas. Pēdējos gados Latvijā ir sāktas krimināllietas par kukuļdošanu, tirgošanos ar ietekmi, nelikumīgu partiju finansēšanu un nelegāli iegūtu līdzekļu legalizāciju, bet tās vēl nav iztiesātas. Līdz ar to sodu sistēma nemazina nesodāmības izjūtu, norāda Delna.

Politiskās korupcijas novērtējums 2018. gadā ir nedaudz pasliktinājies. Tomēr pirmajos četros mēnešos biznesa sektora pārstāvju novērtējumā Latvijā mazinājusies kukuļošanas tendence.

Latvija Korupcijas uztveres indeksā ierindojas aiz pārējām Baltijas valstīm. Lietuva saglabājusi 59 punktus un 38. vietu pasaulē, bet Igaunija ar 73 punktiem pakāpusies uz 18. vietu. Šogad Latviju indeksā apsteigušas arī Čehija un Kipra.

Eiropas Savienības valstu vidējais rādītājs ir 65 punkti. Pirmās trīs vietas ieņem Dānija (88 punkti), Jaunzēlande (87) un Somija (85). Lai gan neviena valsts nav pilnīgi brīva no korupcijas, indeksa augšgalā esošās valstis raksturo atklāta pārvalde, mediju brīvība, pilsoniskās brīvības un neatkarīga tiesu sistēma.

Viens no Latvijas Korupcijas novēršanas un apkarošanas pamatnostādnēs noteiktajiem mērķiem ir līdz 2020. gadam indeksā sasniegt 70 punktus. Jaunā valdība kā mērķi deklarējusi panākt Baltijas valstīs zemāko korupcijas līmeni. Lai šos mērķus sasniegtu, Delna iesaka īstenot visaptverošus pasākumus korupcijas apkarošanai, tajā skaitā stiprināt valsts iestāžu iekšējo godprātību (integrity) un kontroles sistēmas, lai radītu korupcijai nelabvēlīgu augsni.

2019. gadā Delna aicina valdību:

 • Stiprināt tiesībaizsardzības institūciju izmeklēšanas un kriminālvajāšanas spējas, lai sekmētu lielo korupcijas shēmu atklāšanu un iztiesāšanu.
 • Nodrošināt kvalitatīvas un efektīvas trauksmes celšanas sistēmas ieviešanu līdz ar Trauksmes celšanas likuma stāšanos spēkā (01.05.2019.)
 • Pieņemt lobēšanas atklātības regulējumu un ieviest lobēšanas reģistru.
 • Palielināt valsts budžeta finansējumu politiskajām partijām.
 • Nodrošināt atbalstu pilsoniskās sabiedrības organizācijām un neatkarīgiem medijiem.

Nākamajos četros gados Delna aicina Saeimu ieviest 10 soļu plānu:

 1. Informācijas atklātība.
 2. Mazināta naudas ietekme uz politiku.
 3. Publiskā sektora godprātība (integrity) un ētika.
 4. Pārdomāta, konsekventa valsts personālpolitika.
 5. Valsts iepirkumu sistēmas uzlabojumi.
 6. Novērstas valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldības problēmas.
 7. Darboties spējīgi institucionāli risinājumi cīņai ar korupciju.
 8. Atbalsts kvalitatīvu lēmumu pieņemšanai publiskajā sektorā, kā arī atbalsts sabiedriskajai kontrolei pār publisko sektoru.
 9. Efektīvāka, godīgāka, profesionālāka tiesu vara.
 10. Trauksmes cēlēju aizsardzības stiprināšana.

 

Komentāri (11)

Jānis Lakijs 29.01.2019. 11.13

Curiku “Pravda” apliecina, cik strauji mainās situācija Latvijā :D

28. janvāris , 2019 6.30: Kultūrpatēriņa pētījums apliecina – Latvija ir kultūras lielvalsts
https://ir.lv/2019/01/28/infografika-kulturpaterina-petijums-apliecina-latvija-ir-kulturas-lielvalsts

29. janvāris , 2019 9.06: “Delna”: Latvija nespēj panākt progresu cīņā ar korupciju

+5
0
Atbildēt

0

QAnon 29.01.2019. 22.19

Cik zemu var krist viens morālais kroplis?
Saistībā ar lūgumu izdot kriminālvajāšanai Jurašu Bordāns izsūtījis vēstuli ārvalstu vēstniecībām https://nra.lv/politika/271303-saistiba-ar-lugumu-izdot-kriminalvajasanai-jurasu-bordans-izsutijis-vestuli-arvalstu-vestniecibam.htm/komentari Vai tiešām tas iedomājies, ka ārvalstu vēstniecības ir aklas un kurlas un nesaprot, kas darās Latvijā? Ja nu vienīgi Antonijas ielas namā izsaka nosodījumu Latvijas Temīdai?

+3
-1
Atbildēt

0

J.šveiks 29.01.2019. 12.10

zēzēesesieši ar pseidonacionāļiem šo lietu bija pietiekami attīstījuši , tagad iespējams kautkas mainīsies un korumpanti tiks pie valsts maizes uz cietuma nārām , tikai jāizmet no amatiem kalnamaijeri , bičkoviči un iespējams ka straumi tāpat.

+1
-1
Atbildēt

2

  andrejs > J.šveiks 29.01.2019. 18.43

  Jauki, ka mums ir t

  0
  0
  Atbildēt

  1

  andrejs > andrejs 29.01.2019. 18.45

  tikai pseidonacionāļi un vispār nav nacionāļu politikā. ☺

  0
  0
  Atbildēt

  1

  QAnon > andrejs 29.01.2019. 22.10

  Ko murgo, līdzi vecam plānprātiņam, šveikam, kādi pseidonacionāļi? Neviena parlamenta partija par nacistiem nav pieteikusies. Mērenas rūpes, par latviešu tautu un atteikšanās luncināt asti krievu interventu priekšā, tie vēl ne tuvu nav nacisti, Neapšaubāmi, Eiropai mostoties, nacisti nāks un tad, ak vai, latviešu nīdējiem, prokremlisko mērgļu fanātiem. Nolādēs savas mātes, ka tos laidušas pasaulē.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Vahamurka > J.šveiks 29.01.2019. 23.09

  Es arī ceru,ka Jurašu paņems pie dziesmas un kārtīgi izkratīs,tad redzēs,kas par tarakāniem salīduši dažās pseidotiesiskuma partijās.

  +2
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu