Žurnāls: cik drošticams vēstures avots ir publiskotās VDK kartotēkas? • IR.lv

Žurnāls: cik drošticams vēstures avots ir publiskotās VDK kartotēkas? 11

Daļa no bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem jeb tā dēvētajiem "čekas maisiem" publiskota interneta vietnē "kgb.arhivi.lv". Foto: Paula Čurkste, LETA

Dzīvoklī jau ielauzās rīta gaisma, kad vietnē Kgb.arhivi.lv publicētos dokumentus pārtrauca lasīt vēsturniece, Latvijas Universitātes profesore Vita Zelče. Viņas pētījumu lauks ir sabiedrības sociālā atmiņa un pieredze, arī padomju laiks. Tas bija aizraujošs materiāls, kuru 20. decembra pievakarē beidzot publicēja, — Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu trīs kartotēkas, VDK telefongrāmata un Latvijas kompartijas centrālkomitejas viena fonda saturs ar LKP CK dokumentiem par laiku no 1940. līdz 1991. gadam.

Sākumā vēsturnieci sagaidīja pārsteigumi — vienā no pirmajām kartītēm profesore ieraudzīja savas astoņgadīgās skolas nosaukumu un tad arī labi zināma cilvēka vārdu. Tas bija skolotājs un kaimiņš no skolas laika pagājušā gadsimta 70. gados, kad bez totalitārisma varas kontroles netika atstāts neviens padomjzemes nostūris, pat Latvijas nomales skola ar tās aptuveni 15 skolotājiem un gandrīz simt skolēniem.

Turpinot meklējumus plašākam vēsturnieku pulkam līdz šim nepieejamajos VDK dokumentos, profesores pārsteigumu pēc kāda laika nomainīja nenoformulēta sajūta, jo ieraudzītā aina kartotēkās bija citāda, nekā gaidīts. «Atšķirīga no tās realitātes, kurā tika dzīvots,» saka Zelče.

Žurnāls Ir ceturtdien analizē publiskoto jau kopš 1991. gada karstus strīdus izraisījušo VDK aģentu kartotēku saturu. Kamēr nav sīkāk izpētīts «maisu» saturs, vēsturniece Zelče var runāt tikai par sajūtām. Un tās ir — «tā ir speciāli izveidota informācijas kopa, kas būtu dziļāk analizējama kontekstā ar manipulācijām ar sabiedrību». Šajā dokumentu apkopojumā, saka Zelče, 80. gadu beigās iekļautas gan padomju režīmu apdraudošas personas, gan savā jomā perspektīvi zinātnes cilvēki un autoritatīvi kultūras darbinieki, garīdzniecības pārstāvji.

Kāpēc radīta šī VDK dokumentu kopa, Zelče pagaidām nav gatava spriest. Viņa tikai piemin manipulācijas ar sabiedrību un uzskata, ka manipulēt izdodas. Jau tagad pārāk daudz parametru liek profesorei domāt, ka kartotēka nav drošticams avots. Taču ekspertu domas par šo jautājumu atšķiras.

Vairāk lasiet žurnālā Ir šeit.

Komentāri (11)

J.šveiks 03.01.2019. 15.54

kāds sūda paraksts , ja reiz esi parakstījis , nekur nedēsies , es ar parakstīju papīru kad beidzu dienēt krievu sasodītajos sovsekretno voiskos, nekur tālāk par padomisko robežu mani nelaida , tad ar tālāk par kamčatku netiku pabijis , ( tas atsevišķs stāsts)visur iebāž degunu tavos papīros , pasē atmetka līdz kapa malai , paldies dievam tas murgs beidzās 4. maijā , jutos kā no jauna piedzimis, tas varbūt likas teatrāli , bet tā tas diemžēl bija.

+4
-1
Atbildēt

0

andrejs 03.01.2019. 16.12

latviešu stukači – labākie stukači pasaulē!
No mūsu klases (pa divam paralēlklasēm bijām ap 50) izrādās ir bijuši trīs ziņotāji. It kā necili cilvji (viens beidzis videni, otrs tik 8 klases), abi jau viņsaulē. Vienīgā “meitene” joprojām (gandrīz 35 gadus) turas vietējās pašvaldības izveidotos amatos.
Kāda vella pēc čekai būtu bijis nepieciešams viltot viņu kartiņas. Smieklīgi.

+3
0
Atbildēt

1

  Uldis F > andrejs 04.01.2019. 19.34

  Man ar liekas, ja tavs vārds tur ir tad kaut kas īsti tīrs nav. Kaut kāds sakars tur ar čeku bijis. Taisnoties jau visi tagad var, ka kādreiz jau savādāk nevarēja utt. Varēja.

  https://www.restauracje-jedzenie-online.pl/katowice

  +1
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 03.01.2019. 17.21

Ну это было ожидаемо. Оказалось, что в списках неприлично МНОГО латышских фамилий, что не вяжется с тщательно взращиваемой легендой “латыши были против СССР и только больше количество колонистов-оккупантов сдерживало, которое активно стучало на свободолюбивых латышей, которых жестко репрессировали вплоть до высылки за свободолюбивые мысли. “.

И вот уже получается, что:
1. списки сфабрикованы, не могло быть там столько людей.
2. стучали для отмазки, писали всякую фигню в отчетах.
3. никто особо не наказывал за свободолюбивые песни и мысли (все знали про “независимых” географов).
4. за границу выпускали даже свободолюбивых писателей. и писательниц.

Ай ай, подростки в школах это тоже читают, что же они подумают, когда на уроках истории им будут рисовать другую картину?

0
-3
Atbildēt

2

  Atis Priedītis > kolpants 04.01.2019. 14.21

  Šobrīd pastāv iespēja rakstīt un izdot savas atmiņu grāmatas. Tās ir patiesas vēstures liecības un “stukaču” puse var šobrīd rakstīt un runāt ko grib. Agri vai vēlu tiks ņemtas vērā vajāto cilvēku liecības un viss ko šobrīd publicē lielie masu mediji tiks atzīts par meliem.

  +1
  -2
  Atbildēt

  1

  kolpants > Atis Priedītis 04.01.2019. 15.49

  Правдивыми они станут, когда там будут указаны конкретные фамилии, которые к тому же окажутся в мешках ЧК.

  А пока там будут всякие инициалы и оговорки “я не могу назвать конкретные фамилии”, то почему таким рассказам я должен верить больше, чем постоянным признаниям людей из мешков ЧК “ой, ничего такого мы не писали, я отписывался, а я вообще непонятно как туда попал”?

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Atis Priedītis > kolpants 04.01.2019. 17.53

  Ar likumu ir aizliegts publicēt vajātāju vārdus. Pat ja tie ir “čekas maisos”, nedrīkst šos cilvēkus apvainot.
  Citāts par “čekas maisu” publicēšanu – “Likumā ir noteikts, ka publicētās ziņas ir informatīva rakstura ziņas un nerada juridiskas sekas bez atbilstoša fakta konstatējuma tiesas nolēmumā”, attiecīgi arī atbildīgās amatpersonas pirms VDK dokumentu publiskošanas ir uzsvērušas, ka uz publicējamo materiālu bāzes izteikt pārmetumus cilvēkiem par sadarbību ar “čeku” nebūtu pamata, jo sadarbības faktu var pierādīt tikai tiesa.”

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Atis Priedītis 05.01.2019. 12.43

  Ar likumu ir aizliegts publicēt vajātāju vārdus.

  Значит, это может быть просто художественный вымысел, не подтвержденный документально.

  И утверждение, что Tās ir patiesas vēstures liecībasпо крайней мере, некорректно.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Atis Priedītis > kolpants 05.01.2019. 15.55

  Palasot šī brīža publikācijas kļūst skaidrs, ka nav bijis arī “stukaču” un VDK aģentu. Visi tiekot tikai apmeloti. Nav bijis arī nekādu vajāšanu. Un tad ir jautājums – ar ko tad 80.tajos gados visa VDK mašinērija nodarbojās?
  Un konkrēta atbilde – cilvēku, kuri Latvijā tika vajāti līdzīgi kā es ir vairāki desmiti. Viņu stāstītais ir līdzīgs tam ko esmu rakstījis es. Mēs neesam bijuši pazīstami un mūsu atmiņu līdzīgums jau kļūst par pierādījumu tam, ka tie nav meli. Šo informāciju es uzzināju no Kangera komisijas pārstāvja, kuri pēta un dokumentē arī vajāšanas faktus.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Atis Priedītis 09.01.2019. 15.37

  Все знают, что были стукачи и что были репрессии. Чего вы хотите конкретно добиться? Чтобы каждую неделю в газетах печатали ваши рассказы? Почему вы так уверены, что людям про это постоянно интересно читать? Такое ощущение, что вы свое прошлое превратили в фетиш и почему-то ожидаете, что сейчас все на него должны постоянно молиться.
  Хотите засудить конкретных людей-говорите их имена и судитесь, требуйте компенсацию.
  Все остальное и так все знают, что и как было.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  QAnon > kolpants 04.01.2019. 20.32

  Taisni brīnums, ka krievu sātanistu sektas virspriesteris, pidaras Kudrjašovs, nebija čekas kadru oficieris.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu