Grestes vārda brīvības balvu iegūst pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica” 1

Ikgadējo Pētera Grestes vārda brīvības balva otrdien pasniegta pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” pārstāvjiem, informē Rīgas Ekonomikas augstskolas Mediju centrs.

Grestes balva tiek pasniegta par drosmīgiem un novatoriskiem sasniegumiem, kas paplašina un aizsargā izteiksmes brīvību. Balvas nominantus izvirzīja Baltijas valstu žurnālistu un cilvēktiesību organizāciju pārstāvji sadarbībā ar vārda brīvības organizāciju “Article 19”. Balva tiek piešķirta vienam uzvarētājam katrā Baltijas valstī.

Saskaņā ar balvas organizatoru vērtējumu, centrs “Re:Baltica” ir kļuvis par spēcīgāko pētnieciskās žurnālistikas avotu Baltijā, ziņo aģentūra LETA. Balvas pasniegšanas ceremonijā žurnālists Pēteris Greste sacīja, ka spēcīgas demokrātijas nevar pastāvēt bez spēcīgas žurnālistikas. Viņš ir pārliecināts, ka brīvas sabiedrības nevar pastāvēt bez brīvas preses un vārda brīvības.

“Pēc pasaules standartiem Baltijas valstis noteikti nav briesmīgas, taču šādu lietu kārtību nedrīkst uztvert kā pašsaprotamu. Izdzīvojot Otro pasaules karu, padomju laikus un atgūstot neatkarību, neviens Igaunijā, Latvijā vai Lietuvā neuzskata, ka brīvība tiek vienkārši iedota,” sacīja Greste.

Par spēcīgu balvas nominanti atzīta arī žurnāliste Vita Anstrate, kura Latvijas Radio veidoja raidījumu sēriju “Sistēmas bērni”, atklājot apstākļus bērnu aprūpes institūcijās. Īpaša atzinība izteikta portāla “rus.delfi.lv” žurnālistēm Olgai Petrovai un Diānai Čurkovai par projektu “Kletka” (“Būris”), kurā vēstīti cietumos ieslodzīto māšu stāsti. Balvas piešķirtas arī vairākiem Igaunijas un Lietuvas žurnālistiem un žurnālistikas projektiem.

Greste uzsvēra, ka balvu saņēmušie tiek vērtēti ne tikai kā spēcīgas žurnālistikas piemēri un vārda brīvības aizstāvji, bet arī kā cilvēki, kas labi pārzina savu darbu un ir spējuši vairot sabiedrības uzticību fundamentālām idejām. “Tie ir cilvēki, kuri iestājas ne tikai par labu žurnālistiku, bet arī spēcīgu demokrātiju,” teica Greste.

“Šie cilvēki ir drosmīgi. Kad žurnālisti dara savu darbu, tie kļūst par akmentiņiem politiķu kurpēs. Viņi ir kairinātāji un provokatori, nereti izraisot varas turētāju dusmas. Tas rada spiedienu un iebiedēšanu. Spēja tam pretoties un strādāt, neskatoties uz to, prasa drosmi,” vērtēja Greste.

Komentāri (1)

Ilze Gulēna 07.11.2018. 11.02

Apsveicu Re:Baltica žurnālistus par atzinību un izcilu darbu!
Bet jautājums – kas uzvarēja balvu un par kādu darbu/rakstu Igaunijā un Lietuvā? Nesaprotu kapēc tas netiek paskaidrots.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu