Jauniešu sliktā fiziskā sagatavotība – vājais posms sabiedrības drošības uzturēšanā • IR.lv

Jauniešu sliktā fiziskā sagatavotība – vājais posms sabiedrības drošības uzturēšanā

14
Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs. Foto: Zane Bitere, LETA
Artis Velšs

Kampaņa “Es atbalstu sportu!” aktualizējusi vairākas būtiskas problēmas, kas saistās arī ar sabiedrības vispārējo veselības stāvokli. Runājot no Latvijas iekšlietu struktūru skatpunkta, nepietiekama fiziskā sagatavotība nav tikai profesionālā sporta nākotnes jautājums, bet arī reāls visas sabiedrības drošības apdraudējums. Pavasarī Ministru kabinets grozīja noteikumus, kas paredzēja samazināt iekšlietu dienestu darbinieku fiziskās sagatavotības normatīvus. Iemesls – iekšlietu nozares koledžas secinājušas, ka ar katru gadu aizvien mazāk jauniešu var nokārtot fiziskās pārbaudes, kas rada būtiskas personāla atjaunošanas problēmas.

Absolūti lielākā daļa – 90% – Policijas koledžas reflektantu ir vidusskolu absolventi, jauni, teorētiski spēcīgi un skolā fiziski attīstīti cilvēki. Vismaz tā vajadzētu būt, taču ne velti saku “teorētiski”. Realitātē reflektantu fiziskās sagatavotības līmenis ar katru gadu pasliktinās. Pēdējos piecos gados no 3122 jauniešiem, kuri pieteikušies uzņemšanas pārbaudījumu kārtošanai Policijas koledžā, sporta ieskaitei tika pielaisti 2853, kuru veselības stāvoklis atzīts par pietiekami labu.

Galvenā jauno cilvēku veselības problēma, kas liedz iespēju strādāt policijā, ir slikta redze – mūsu speciālisti saka, ka tās ir pārmērīgas datoru un mobilo telefonu lietošanas sekas. No 2853 reflektantiem, kuri tomēr kārtoja fiziskās sagatavotības pārbaudi, 42% jeb 1335 jauniešiem tā izrādījās pārāk grūta.

Lai iestātos, piemēram, Policijas koledžā, Ministru kabineta noteikumos ietvertās prasības nav nekas ārkārtīgi grūts, tā nav olimpiskā kvalifikācija. Prasības ir vienotas visās iekšlietu struktūrās – policijā, robežsardzē, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, Ieslodzījuma vietu pārvaldē. Kritēriji atšķiras atkarībā no vecuma, dzimuma un ikdienas profesionālās darbības veida. Mūsu reflektantu lielākajai grupai – jauniem vīriešiem līdz 29 gadu vecumam – jākārto šādas pārbaudes: 100 metru skrējiens vai 10 x 10 metru atspoles skrējiens, pievilkšanās pie stieņa vai roku saliekšana un iztaisnošana balstā guļus jeb “pumpēšanās”, ķermeņa augšdaļas pacelšana un nolaišana jeb “presīte” un 3000 metru kross. Par katru rezultātu reflektants saņem noteiktu punktu skaitu, piemēram, trīs reizes pievelkoties pie stieņa, var saņemt 1 punktu. Katrā disciplīnā jāsaņem vismaz 1 punkts, lai rezultāts vispār tiktu ieskaitīts. Šķiet neticami, bet teju puse jauniešu, kuri pēdējos gados centušies iestāties Policijas koledžā, to nespēj izdarīt!

Protams, nepietiekama fiziskā sagatavotība nav vienīgais šķērslis, kāpēc jaunieši nespēj iestāties Policijas koledžā – mēs ņemam vērā arī iepriekšēju sodāmību, psiholoģisko raksturojumu, profesionālās piemērotības testa rezultātus, taču nepietiekama fiziskā sagatavotība ir viens no būtiskākajiem aspektiem. Lai risinātu arvien pieaugošo resursu trūkumu iekšlietu struktūrās, Ministru kabinets pavasarī grozīja noteikumus un padarīja tos reflektantiem “draudzīgākus” – tagad, piemēram, Policijas koledžā, uzņemot jaunos audzēkņus, var lemt par uzņemšanu arī tad, ja persona nespēj nokārtot ieskaiti un pārbaudījumu rezultātos pietrūkst ne vairāk par trim punktiem. Tiesa, tas nebūt nenozīmē, ka šiem jauniešiem arī mācību un treniņu process ir vieglāks. Šādiem reflektantiem tiek dots sešu mēnešu pārbaudes laiks, kurā viņiem pēc Policijas koledžas Sporta katedras izstrādāta individuāla plāna patstāvīgi jāuzlabo sava fiziskā sagatavotība un jāizpilda likumā noteiktie kritēriji, lai varētu turpināt mācības. Tas jādara papildus lielajai fiziskajai slodzei mācību ietvaros: no 938 kontaktstundām 10 mēnešu laikā 17% stundu saistītas ar fizisko slodzi – tā ir vispārēja fiziskā sagatavotība, tuvcīņa, uzbrukuma atvairīšanas taktika utt. Visiem kadetiem brīvajā laikā ir pieejama sporta zāle, trenažieru zāle un sporta laukums. Jāpiebilst, ka lielāko daļu jauniešu, kuri izturējuši pārbaudes laiku un pašaizliedzīgi paralēli mācībām koledžā strādājuši pie savas fiziskās sagatavotības līmeņa uzlabošanas, pēc 10 mācību mēnešiem vairs nevar pazīt. Viņi ir sportiski, labi sagatavoti, veselīgi, pieraduši pie disciplīnas, jo koledžā neviens nejautā, vai tu gribi nodarboties ar sportu – tas vienkārši ir jādara.

Vēlmei kustēties, manuprāt,  jauniem cilvēkiem vajadzētu būt dabiskai, tomēr mūsdienās to nomāc aizraušanās ar tehnoloģijām un pasīviem brīvā laika pavadīšanas veidiem – datorspēlēm, izklaidi datorā vai viedtālrunī.  Manai paaudzei šādu izklaižu nebija, tāpēc mēs gājām spēlēt futbolu vai basketbolu.  Sports ir visaptveroša nozare. Tas uzlabo veselību un iekšlietu struktūru gadījumā ir viens no sabiedrības drošības balstiem. Laba fiziskā sagatavotība policijā, tāpat kā ugunsdzēsības un glābšanas dienestā vai robežsardzē, ir ļoti svarīga  – šīm struktūrām ir jāķer noziedznieki, jāglābj cilvēki briesmu brīžos un jāaptur robežpārkāpēji. Nereti īstenoto aktivitāšu efektivitāte ir atkarīga tieši no fiziskās sagatavotības un spējas pietiekami ātri skriet, celt, reaģēt. Šo iemeslu dēļ Valsts policijas interesēs ir ne tikai, lai jaunie reflektanti būtu labā fiziskajā formā, bet arī esošie darbinieki būtu atbilstoši fiziski sagatavoti. Tāpēc lielu uzmanību pievēršam darbinieku motivēšanai.

Mums ir vajadzīgi fiziski labi sagatavoti cilvēki, tādēļ valsts līmenī ir nopietni jādomā, kā panākt, lai jaunieši Latvijā kļūtu daudz sportiskāki, jo no tā nākotnē būs atkarīga mūsu valsts iekšējā un ārējā drošība.

Ja esošā situācija neuzlabosies, visticamāk, pārskatāmā nākotnē Latvijai iekšlietu struktūrās vajadzēs īstenot citās valstīs praktizētu krīzes pieeju – fiziskās sagatavotības prasības pazemināt tiktāl, ka par kārtībnieku var kļūt jebkurš kandidāts, kurš spēj pārdesmit reizes pietupties vai uzkāpt pa kāpnēm. Tā, protams, var rīkoties, tomēr šāda rīcība ietver zināmu risku, jo mēs nevaram uzlikt par pienākumu zagļiem skriet lēnāk vai ugunsgrēkiem izcelties tikai viegli pieejamās telpās vienstāvu ēkās.

 

Autors ir Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks 

Komentāri (14)

Sskaisle 16.10.2018. 12.09

kāpēc jaunieši ir fisiski nespējīgi ?

Es domāju, ka tāpēc, ka jaunieši nesaņem normālu ēdienu ikdienā , ka agri pīpē un lieto ripas un alkoholu

kas par to atbildīgs? Tie, kas uz šo jauniešu netikumu rēķina pelna

Kuri tie ir ?

Paši atbildiet.

Ko es sapartu – pašai jātaisa vēderpresītes un jāturpina skriet, jo no policijas palīdzību nebūs ko gaidīt, pašai vēl poliči būs jāsaragā

nu lūdzu – lūk – vēl viena pietura, kurā esam nonākuši

+2
0
Atbildēt

2

  Vahamurka > Dusma 18.10.2018. 00.52

  Nespried pēc sevis,vis nepīpē un nelieto ripas kā tu.
  Eiropā
  Latvija ir otrajā vietā Eiropā korpulentu cilvēku skaita ziņā, liecina nesen publicētie Eurostat dati. Šajā ziņā mūs apsteidz vienīgi Malta, kur šādu pieaugušo ir 26%, pie mums – 21,3%. Savukārt vismazāk aptaukojušies ir Rumānijas iedzīvotāji, kur korpulento īpatsvars ir 9,4%.
  https://veselam.la.lv/dedzinam-vecos-taukus

  0
  0
  Atbildēt

  0

  ak > Dusma 16.10.2018. 17.07

  Es atkal domāju, ka tāpēc, ka liela daļa jauniešu nav motivēta stiprināt savu fizisko formu, jo: a) tā vispārīgi runājot, neviens vairs netic tam, ka godīgs darbs un pieliktās pūles (kas prasa labu fizisko formu) ir nepieciešamas katra laba sasnieguma iegūšanai. b) eksistē daudzskaitlīga vispārpieņemtu, viegli pieejamu pasākumu kopa, kas atļauj iegūt vēlamo “krējuma izstrādājumu”, t.i., iegūt “izglītības izstrādājumu”, dažādu konkursu “uzvaras izstrādājumus”, visbeidzot, “patstāvīgas dzīves izstrādājumu” gādīgu senču paspārnē u.tml. b) lielai daļai nav jāpūlas pašiem , jo visu nepieciešamo un pāri tam saņem no senču rokām, kuriem, savukārt, šos līdzekļus gādājot no agra rīta līdz nakts melnumam un vēl vairāk, nav laika šos pašus mizgraužus pieskatīt. c) cilvēks ir tā iekārtots, ka ies vieglāko ceļu tajā vidē, kur atrodas.
  Esmu jau vecs cilvēks un man tas nedraud, bet tev gan, Dusma, var nākties piedzīvot “policijas izstrādājumu”, “armijas izstrādājumu”, “likumu izstrādājumus” u.c., ja viss vēl kādu laiku tā turpināsies. Visdrīzāk ne kārtējā pietura, bet galapunkts ar nakšņošanu pirms atpakaļceļa.

  +2
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > ak 16.10.2018. 17.45

  jā nu tādi esam – ko tur darīt

  +1
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 16.10.2018. 16.46

Значит, в школе надо добавлять больше физкультуры. А не плодить различные социальные предметы. Возможно, надо меньше рисования, майтурибы и пения, но добавить физкультуру. И не 2 урока в неделю, а минимум 4.
Ведь реально эти гаджеты превращают в сидящих…

Только убрать систему оценок. Ну если не дано быстро бегать, зачем портить оценки, что пробежал на 5 баллов из 10? Главное-чтобы пробежал!
Иначе заботливая мама на раз-два достанет справку от врача и вообще освободит от физкультуры.
А вот система зачетов-самое то.

Но дело в том, что сама система школы не стимулирует серьезное занятие спортом. Если твой ребенок особенно способен в каком-нибудь виде спорта, то почти гарантированно это будет за счет учебы. Потому что все тренировки сразу после уроков, и не рядом со школой. То есть едет туда уже без обеда. А если из-за соревнований пропускает уроки, то многие учителя крайне негативно это воспринимают по принципу “ну раз ты спортсмен, это не моя проблема, что пропустил. Я не собираюсь с тобой сидеть потом на консультации”.

+2
-1
Atbildēt

2

  Sskaisle > kolpants 16.10.2018. 17.45

  nē – vienkārši tu no saviem kolpnata augstumiem neesi pamanījis, ka mums ir nenormāla sociālā nevienlīdzība – a bērns nav paēdis va nav paēdis kārtīgi – viņam nekādas fizkltūras nepalīdzēs

  nesen lasīju, kā kāda bērnudārza vecāki pamanījusi, ka gandrīz uz pusi samazinātas ēdienu porcijas un ka bērni bērnudārzā dzīvo pusēduši

  toreiz žurnālisti rakstīja , ka b/d vadītāja solījusies laboties

  nu visiem nesanāk – bērniem , jauniešiem un visai varas elitei – kādam nepietiek

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Dusma 17.10.2018. 12.57

  в школах по крайней мере в Риге бесплатные обеды. Много где по стране малоимущим их субсидируют. ТО есть реально голодающих в школах нет

  Есть другая проблема-что не ходят на обеды. Но это уже не школы вина.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > kolpants 17.10.2018. 14.30

  nē – kolpant – ja tu šito apgalvo – tad ieliec lūdzu saitīti – kurās skolās, cik bērniem tiek apmaksāta ēdināšana

  zinu vienu blatņiku skolu, kurā strādā mana paziņa – – viņa saka, ka tur bērniem telefoni tūkstošu vērtībā, bet koridori piemētāti ar burkāniem un āboliem – ticu, ka tā ir vel vairākās dārgajās izredzēto skolās – bet
  ieliec saiti ar faktiem – cik Latvijas skolēni ir paēduši

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Dusma 17.10.2018. 15.06

  https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/rigas-vidusskoleni-nakamgad-edis-bez-maksas-bernudarzniekiem-vel-japaciesas.a254396/

  я же сказал, что в Риге бесплатно. а морковку и прочие фрукты давали в младших классах, мои домой еще приносили, не ели в школе

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > kolpants 17.10.2018. 16.36

  pārbaudīju – jā izskatās, ka Rīgā tiešām ir pusdienas par brīvu skolēniem
  Nu redz – būtu vēlēšanas biežāk – Saskaņa vairāk labu darbu izdarītu

  bet visādi citādi – stingri esmu pārliecināta, ka tik un tā daudzi aug kārtīgi nepaēduši –

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Dusma 18.10.2018. 09.25

  Но в основном часто это связано не с отсутствием денег. Или на переменках бегают покупают всякую фигню в соседних магазинах, или просто воротят нос “это не будет, то не будем”. Один не есть мясо, другого родители считаю, что в школе их чадо отравят дешевой некачественной пищей, у третьих еще какие заморочки.

  Сколько помню, нас почему-то даже контролировали, кто ходит, кто не ходит на обед. А сейчас учителю все равно. Точнее, это не его обязанность, пошел кто-то на обед или нет

  0
  0
  Atbildēt

  0

  zēniņš > kolpants 16.10.2018. 21.37

  Precīzi teikts, Kolpant.
  Atzīmes nevajag ne tikai fizkultūrā, bet arī mākslās kā tai pašā zīmēšanā vai dziedāšanā.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > zēniņš 17.10.2018. 15.07

  да, согласен. Оценки можно в пении только ставить в том случае, если надо выучить песню слова или какие-то задания по нотной грамоте.

  0
  0
  Atbildēt

  0

Sskaisle 16.10.2018. 17.50

https://www.tvnet.lv/6430637/policija-pieker-nepilngadigu-narkotisko-vielu-tirgoni-un-pirceju

Datu pārbaudes laikā noskaidrots, ka gan iespējamais narkotiku tirgonis, gan pircēja ir 17 gadus veci.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu