Nevis muļķība, bet stulbums! • IR.lv

Nevis muļķība, bet stulbums!

28
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcija Saeimā. Foto: Ieva Čīka, LETA
Andrejs Lucāns

Jau sengrieķu filozofs Platons skaidroja muļķības attīstību bremzējošo būtību: “Muļķība tieši tāpēc ir liels ļaunums, ka cilvēks, nebūdams ne krietns, ne labs, ne saprātīgs, pats ar sevi ir pilnīgā mierā, jo nedomā, ka viņam kaut kas trūktu, pēc kā būtu jācenšas.

Pārceļot šo atziņu mūsdienu Saeimas vēlēšanu gaisotnē, negribot domas aizķeras pie vēlētāju izvēles motīviem. Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ieņem otro vietu reitingos. Izteikšu savu subjektīvu viedokli. Tā kā latviešu mentalitāte un identitāte sakņojas laukos, Latvijas zemē, ir nepieciešams politisks spēks, kas tos pārstāv valstiskā līmenī. Tiktāl pareizi.

Problēmas rodas, ja šī politiskā spēka gars neatbilst tā burtam. Neminēšu daudzos negatīvos piemērus par ZZS, bet kā agronoms pakavēšos pie lauksaimniecības. Latviešu tauta bez savas zemes nevar cerēt uz ilgtspējīgu pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem. Taču ZZS deputāti ir atbalstījuši visus likumus, kas samazina latviešiem piederošās zemes platības un veicina depopulāciju laukos. No 307 749 lauku saimniecībām 1995. gadā, to skaits samazinājies līdz 81 796 (26,6%) 2015. gadā. Ārzemniekiem bez Latvijas pilsonības pārdoti 1 048 509 ha (28,5% no privāto zemes resursu kopplatības) mežu un lauksaimnieciskās zemes. Laukos nodarbināto skaits no 430 000 1990.g. samazinājies līdz 71 100 2015.g. jeb par 358 900 (83,5%). Pēdējos 27 gados laukos likvidētas 223 vispārizglītojošās skolas.

ZZS atbalsta industriālos lauksaimniekus. 2000 saimniecības, kas lielākas par 100 ha, 2017.g. saņēma subsīdijas 149 eur/ha, bet 79 796 mazās (līdz 100 ha) tikai 65 eur/ha (44%). Lielās ražoja lauksaimniecības produkciju par 638 eur/ha, bet mazās par 688 eur/ha (108%). Šie skaitļi apstiprina mazo saimniecību dzīvotspēju, neskatoties uz attieksmes un atbalsta nevienlīdzību.

“Ir Eiropas maksājumi, kur neko nevaram un nedrīkstam mainīt, jo tie domāti šim lauku “dzīvesveidam”. Tādēļ arī šie mazie lauksaimnieki saņems visu, kas viņiem pienākas. Bet tas nebūs tā, ka no citiem ES fondiem, kādi ir mūsu rīcībā, piedalīsim vēl papildu naudu klāt šim “dzīvesveidam,” nicīgi deklarē zemkopības ministrs J. Dūklavs.

ZZS nav latviešu tautas nacionālajām interesēm atbilstoša redzējuma un stratēģijas. Taču balsotājus par ZZS tas neatvēsina. Tie redz, dzird, bet atkal un atkal akceptē. Vai tā nav muļķība?

Muļķības skaidrojums vēsta, ka cilvēks, kura darbības nodara zaudējumus citam cilvēkam vai cilvēku grupai, turklāt nenesot nekādu labumu pašam subjektam vai pat tam kaitējot, ir muļķis.

Tās pašas darbības akli atkārtojot, nonākam pie muļķības augstākās pakāpes – stulbuma. Kad bijušajam Polijas prezidentam Kvasņevskim jautāja: “Vai nestāšanās ES nebūs muļķība?”, viņš atbildēja: “Nē, tā nebūs muļķība, bet gan stulbums.” Šo atbildi pārfrāzējot: “Vai balsošana par ZZS nav muļķība?”, piedodiet, atbildu: “Nē, tā nav muļķība, bet gan stulbums.”

Tā varētu būt arī atbilde uz režisora Viestura Kairiša neizpratni: “Par Brigmaņa Latviju ne tikai mirt, bet arī dzīvot negribētos. Kāpēc par Brigmaņa vadīto partiju balso man tik tuvie lauku iedzīvotāji un visāda veida zaļās domāšanas pārstāvji, ir pasaules lielākā mīkla.”

 

Autors ir pensionēts agronoms

Komentāri (28)

J.Biotops 19.09.2018. 09.45

Lieliski. Negaidīts, bet patīkams pārsteigums no sen pazīstama autora.

+6
-1
Atbildēt

0

J.šveiks 19.09.2018. 09.18

treknais alus pabrikants ir Latvijas zemniecības kapacis , bet zem brigmaņa šiltes nepieciešama piebilde ( lkp Saldus rajona pirmais sekretārs)

+4
-1
Atbildēt

0

Sskaisle 19.09.2018. 21.55

izbeidziet taču, nu neiztaisieties par dumjākiem ka esiet –

runa taču nav ne par muļķību, ne stulbumu – runa ir par čekistu varu Latvijā

Jūs kāds skatieties LTV1 – sabiedrisko tv – , LR – sabiedrisko radio
elle un indija – katru dienu tur tiek piesauktas vienas vienīgas oligarhu avīzes nra un diena – klau – ko jūs gribiet no tautas, kurai tikai tāda informācija ir , kuru dod oligarhu – lemberga un šļesera mediji?

medicīnā ir tāds bardaks , cilvēki reāli mirst no tā – reāli mirst no tā, ka nesaņem ne izmeklējumus, ne ārstēšanu – bet kučinskis stāsta – čakča laba ministre

vai pēc staļina nāves cilvēki neraudāja? vai viņi vainīgi, ka ir izvaroti ?

es uzskatu, ka šīs vēlēšanas ir negodīgas pašos pamatos – tikko ltv skatos – VUGD par mūsu naudu uzdzīvo mednieki – savi čomaki – KNAB tur pārkāpumu nesaskata – – nu tad, ko ziņo tautai – ka Valsts kontrole pļāpā niekus, jo profesionāļi KNAB valsts naudas izšķērdēšanu netiešā veidā , par izšķērdēšanu neuzskata

Es joprojām uzksatu, ka kaimiņš ir demoralizētas, lumpanizētas, nabadzībā un postā nodzītas tautas izvēles rezultāts.

Atāls 1:1 raidījumā pareizi – perfekti taču pateica – visas varas nomainījās – mums komunisti valdīja padlaikos, valda arī šodien – un pie tam – ļoti ļoti gudri valda – ar mums manipulējot

+4
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu