Vai tiešām demogrāfija ir Latvijas prioritāte? 29

Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Jānis Butāns
Print Friendly, PDF & Email

Rīgas iedzīvotāji apzināti tiek dezinformēti par aktuālo situāciju saistībā ar pašvaldības bērnudārzu pieejamību Rīgā. Aprēķini liecina, ka aiz vārdu spēles par it kā tikai 1000 pretendentiem rindā uz vietu pašvaldības pirmskolas izglītības iestādēs patiesībā tiek noklusēts, ka vietu pašvaldības bērnudārzos nepietiek 7000 līdz 13 000 Rīgas bērnu. Tāpēc atrunas, ka bērnudārzu problēma Rīgā jau faktiski ir atrisināta, neiztur kritiku.

Lai gan parasti rakstu par aktualitātēm un problēmām transporta nozarē, šoreiz raksts būs par problēmām pirmsskolas izglītības jomā, jo manai ģimenei sanāca saskarties ar šo problēmu un līdz ar to arī iedziļināties tajā.

Tā nu sanāca, ka mūsu mazajam šogad bija jāsāk gaitas bērnudārzā Rīgā. Zinot par problēmām tikt Rīgas pašvaldības bērnudārzos, savu mazo rindā pieteicām uzreiz pēc piedzimšanas. Rīgā bērnu var pieteikt vienlaikus trīs pašvaldības bērnudārzos, un viņi tajos tiek uzņemti rindas kārtībā. Mūsu vieta rindā dažādos bērnudārzos bija atšķirīga, sākot no 400. līdz 1000. vietai rindā. Šajos bērnudārzos ik gadu tiek uzņemti 15 līdz 70 bērnu, atkarībā no bērnudārza lieluma un pieejamo vietu skaitu konkrētajā gadā.

Jau uzreiz sapratām, ka mūsu bērns pašvaldības bērnudārzā, visticamāk, netiks. Tāpēc sākām interesēties par citām iespējamām, aukli, privāto bērnudārzu vai risinājumu vienam no vecākiem kļūt par bezdarbnieku un dzīvot mājās ar bērnu. No visiem variantiem vismazāk sāpīgais bija privātais bērnudārzs, tāpēc sākām izvērtēt, kādi privātie bērnudārzi mūsu apkārtnē, Teikā un Čiekurkalnā, ir pieejami.

Secinājām, ka mūsu apkārtnē ir tikai piecas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes ar apmācību latviešu valodā, bet privāto pirmsskolas izglītības iestāžu ar apmācību latviešu valodā skaits ir ap 12. Turklāt atklājām, ka pat privātajās izglītības iestādēs ir rindas, un vietu visiem bērniem nepietiek.

Vairums vecāku vēlas savu bērnu sūtīt pašvaldības izglītības iestādēs, jo par pašvaldības bērnudārza pakalpojumu nav jāmaksā, un par ēdināšanu jāmaksā salīdzinoši neliela maksa. Ir, protams, arī vecāki, kuri vēlas citu kvalitāti vai pieeju un var atļauties par to maksāt, tāpēc pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādi kā variantu neizskata.

Kad ziņas neatbilst realitātei

Bijām jau samierinājušies ar to, ka pašvaldības izglītības iestādē nav iespējams tikt, bijām dzirdējuši dažus veiksmes stāstus. Bet tad pašvaldība sāka publicēt rakstus par to, ka Rīgā bērnudārzu problēmas nepastāv, un rindā ir tikai ap 1000 bērnu. Tas mums radīja neizpratni. Tāpēc nosūtījām oficiālu pieprasījumu par rindas aprēķina metodiku un to, kad tiks atvērtas jaunas pirmsskolas izglītības grupas Čiekurkalnā un Teikā. Kā jau prognozēju, rindā netiek ieskaitīti tie bērni, kuri, netiekot pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, iestājas pašvaldības līdzfinansētā privātā bērnudārzā vai kuri maksā pašvaldības līdzfinansētai auklei. Atbilstoši Rīgas pilsētas publicētajam, privātos bērnudārzus kopā apmeklē 6503 bērni, kuri nav tikuši pašvaldības bērnudārzā. Līdzfinansēto aukļu skaits netiek publicēts, tomēr, tie varētu būt vēl kādi 500.

Līdz ar to reālais bērnu skaits, kuri nav tikuši pašvaldības bērnudārzos, ir ap 7000, kas arī būtu uzskatāms par faktisko rindas garumu.

Tajā pašā laikā pašvaldība atrakstās, ka vecākiem vēlāk tiek piedāvātas vietas pašvaldības bērnudārzos, bet viņi atsakās tos apmeklē. Šeit atkal pašvaldībai ir grūtības izprast bērnu vecākus. Bērnam bērnudārza gaitu sākšana ir ar paaugstinātu stresu, biežām slimošanām, un katrs bērns to uztver citādi. Adaptācijas periods var būt vairāki mēneši, kas nozīmē, ka vecākiem šajā laikā nākas kavēt darbu vai ņemt slimības lapas. Skaidrs, ka laikā, kad bērns beidzot ir iedzīvojies vienā konkrētā vietā, vecāki nevēlas bērnam radīt papildu stresu un pārvietot uz citu bērnudārzu, kur atkal adaptācijas process būtu jāiziet no jauna un, iespējams, jaunais bērnudārzs bērnam nemaz nepatiktu. Vienlaikus tas nenozīmē, ka bērnu vecākiem rindas garums vairs nav būtisks un vēlēšanās tikt pašvaldības bērnudārzā vairs nav svarīga.

Papildu izmaksas, kas vecākiem rodas, ja bērns netiek pašvaldības bērnudārzā, ir, sākot no mazliet vairāk nekā 100 eiro līdz 300 un pat 400 eiro mēnesī, jo jāmaksā ir ne tikai par apmeklējumu, bet arī ēdināšana privātajos bērnudārzos ir dārgāka nekā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs. Ģimenei šāds finansējums ir būtisks un īpaši nozīmīgs gadījumos, ja bērnu audzina tikai viens vecāks. Tāpēc ir svarīgi, ka vieta pašvaldības bērnudārzā bērnam atrodas iespējami ātrāk, un vecākiem ir pieejama objektīva informācija par rindas garumu, kas ļauj pieņemt lēmumu par turpmāko rīcību.

Statistika atklāj reālo problēmu

Rīgā 2018. gadā dzīvo aptuveni 49 000 bērnu vecumā līdz sešiem gadiem, pašvaldības bērnudārzos viņu skaits ir ap 26 000. Gadā Rīgā piedzimst ap 7000 bērnu. Matemātiski rēķinot, aptuveni 10 000 bērnu ir vecumā līdz 1,5 gada vecumam jeb par jaunu bērnudārza gaitu sākšanai. Tātad paliek aptuveni 39 000 bērnu, kuriem būtu nepieciešamība pēc pirmsskolas izglītības iestādes. Tas nozīmē, ja visi bērni vēlētos apmeklēt pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādi, vietas nepietiktu 13 000 bērnu. Tāpēc atrunas, ka bērnudārzu problēma Rīgā jau faktiski ir atrisināta, neiztur kritiku.

Tā vietā, lai Rīgas pašvaldība lepni paziņotu, ka katru gadu tiek uzbūvēti jauni un moderni bērnudārzi, nauda vienkārši tiek izšķērdēta nezināmos virzienos. Vēl vairāk, pašvaldība nevar samaksāt pat esošo bērnudārzu darbiniekiem pienācīgu algu, ar kuru Rīgā būtu iespējams izdzīvot, tāpēc bērnudārzos pašreiz trūkst ap 200 darbinieku. Turklāt nenodrošinot bērniem iespēju doties pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, valdības sauklis par demogrāfiju kā prioritāti var palikt tikai sauklis.

 

Autors ir satiksmes nozares eksperts, JKP deputāta kandidāts

Komentāri (29)

Sskaisle 28.07.2018. 18.40

kad kučinskis parādniekam par vienotības gāšanu tos 2 mij maksāja, tad to nosauca par naudu demogrāfijas problēmu risināšanai
bet cik es tā saprpotu – parādniek kungs to naudiņu pavisma ātri nokopis un nu tā demogrāfija atkal kā saka pilnīgā Tā Kunga ziņā – valstij – t.i. – varas elitei pie kājas un ūsās

cik tur desmiti tūkstoši Latvijas bērnu no Lativjas – no valsts alakatības uz ārzemēm ,uz neatgriešanos aizmukuši –

nu naciķiem dzīres – kremlis atkal ordeņus dos – varēs atkal maukoties un dzerstīties un tautai uz to bezpalīdzigi jānoskatās

+5
0
Atbildēt

1

  altinyildiz > Dusma 29.07.2018. 10.46

  Ko nu vari pļūtīt, nodzītā krople! Solncevas stipendiāti uz paskvilu un safabricētu apsūdzību pamata varēja astoņus mēnešus noturēt cietumā Sprūdu, bet ir nevarīgi pret Parādnieku, kurš esot “nozadzis” 2 miljonus?

  +1
  -4
  Atbildēt

  0

vvilums 27.07.2018. 08.23

Valstiski svadrīgi būtu bērnus nodrošināt ar bērnudārziem, un tāpēc ušaks to nedarīs.

+4
-1
Atbildēt

3

  Vahamurka > vvilums 27.07.2018. 13.21

  Vot ja zatleristi būtu Saskaņu dabūjuši koalīcijā,tad būtu pavisam cita štelle,daudz labāka situācija.

  +1
  -6
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > Vahamurka 28.07.2018. 18.46

  tev troļļu ģenerālis pa seksti sados, oj kā sados, bet nu pamatoti , oj , cik pamatoti

  +4
  0
  Atbildēt

  0

  andrejs > vvilums 27.07.2018. 22.08

  Russkij mir pozīciju nostiprināšanai valstāī latviešu bērnu dzimšana traucē

  +1
  -2
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > andrejs 28.07.2018. 18.45

  andrejiņ – naciķiem latviešu bērni traucē – vai tad koalīcijā, kas vada valsti ir NA . ZZS vai ruskij mir? Ko? Kas iekasē nodokļus un tos notriec un tautu tur badā? Russkij mir vai tavi naciķi un zemsavieši?
  pretīgais naciķu trolli – ko te velcies savus melus ievemt !

  +5
  -1
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > vvilums 28.07.2018. 18.42

  tev tik ušaks un ušaks , kas bez naciķu atbalsta būtu ušaks? pareizi – 0 būtu – tā kā varbūt to pamatu zemuškak kājām patricini

  bet nu labi tas tavai pierītie par krunkainu – neizdomāsi

  +2
  -1
  Atbildēt

  2

  altinyildiz > Dusma 29.07.2018. 10.40

  Vai tad ne tu, krievu garnizonos nodzītā krople, kopā ar citām maukām un pederastiem, no priekiem mīzāt verdošu, kad Putina kuce Zatļers ar Ušakovu taisīja fašistisko – neostaļinisko valsts apvērsumu?

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  Vahamurka > Dusma 29.07.2018. 09.40

  Nevis bez naciķu,bet tavējo -zatleristu atbalsta.

  +2
  -2
  Atbildēt

  0

zanE. 29.07.2018. 19.14

…visiem patīk attīstīt konspirācijas teorijas, nu, tad – lai tiek no manas puses ar’…. 🙂
…bērnudārzus Rīgā celt, lai visiem bērniem, it īpaši latviešu bērniem vietas pietiktu – neviens negrasās….vismaz, kamēr Rīgā valdīs Ušakovs, par demogrāfiju atbildēs Parādnieks un to visu uzraudzīs VARAM….kāpēc?…atliek secināt, ka saskaņiešiem ar nacionāļiem ir dīls par pašvaldības bērnudārzu celtniecības bremzēšanu….Parādniekam pieder privāts bērnudārzs/i, kura/u biznesa modeli garantē Ušakovs, piemaksājot no rīdzinieku nodokļiem par vietu privātos bērnudārzos….arī vecāki maksā no savas kabatas nevājās naudiņas, lai tiktu latviešu b/d….krievvalodīgajiem it kā rindas neesot….
…nodrošināt ar vietām bērnudārzos rīdzinieku atvases ir pašvaldības pienākums!…diemžēl, mūsu aklais VARAM ministrs Gerhards, Parādnieka partijas biedrs, to līdz šim nav pamanījis….izliekas par kurlu un aklu, pat ar pirkstu nemēģina pakratīt Ušakova virzienā….Nacionālā Saskaņa burkšķ zem deķa, bet nedara neko, lai situāciju Rīgā ar bērnudārzu pieejamību mainītu…galvenais – pateikt – mēs ar Saskaņu nesadarbosimies….un ir taču ļautiņi, kas tam notic….bet Parādnieka bizness plaukst un zeļ….
…nekas, nāk vēlēšanas un parādniekveidīgie atkal varēs kaukt par nākamajiem pabalstiem…maksājiet!…maksājiet vēl, lai dažam labam būtu ērts un nodrošināts dzīvesveids….

+3
-1
Atbildēt

2

  kolpants > zanE 30.07.2018. 13.08

  Такое ощущение, что проблема с садиками возникла, когда в РД пришло Согласие в 2009 году. А что до этого сделал Аксенок, из нового времени, т..е Единства? До 2009 года с 1991 уже могли садиков построить сколько угодно.

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  zanE. > kolpants 30.07.2018. 15.48

  …nū-ū, Kolpant!….
  …2007. gadā Rīgā darbojās 154 pašvaldības dibinātas pirmsskolas izglītības iestādes, no kurām 143 bija vispārēja tipa un 11 speciālās pirmsskolas izglītības iestādes, kā arī 27 privātas izglītības iestādes ar pirmsskolas izglītības grupām….
  …2009.g. Rīgā darbojās 179 pirmsskolas izglītības iestādes….
  …pagājušā gadā no 237 PII – privātās bija 135 ar kurām pašvaldība noslēgusi sadarbības līgumus….izrēķini, cik bērnudārzus no 2007./9.gada ir uzcēlis Ušakovs….Ušakovs gan apgalvo, ka pašvaldība esot saglabājusi 150 bērnudārzus….

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > zanE 30.07.2018. 19.05

  c 2007 Ушаков ничего не мог построить или сохранить, так как пришел к власти в 2009. Это во-первых.
  Во-вторых, остался неотвеченным вопрос-почему не решали проблему до 2009 года, и теперь все поворачивается так, будто все проблемы начались с 2009.
  Единству, будучи у власти уже столько лет, тоже нравится все списывать на предыдущие правительства, например, в соседней статье про ОИК. Ну так не лишайте такого права и своих конкурентов))

  0
  -1
  Atbildēt

  1

  zanE. > kolpants 30.07.2018. 20.19

  …paklau, Tu beidz muldēt!….
  …rakstīji: – “Такое ощущение, что проблема с садиками возникла, когда в РД пришло Согласие в 2009 году.А что до этого сделал Аксенок, из нового времени, т..е Единства?”…
  ….Jaunais laiks RD vadīja no 2005.g. jūnija līdz 2007.g. septembrim – datus par PII devu….Birku (TB/LNNK) 2009.g. nomainīja Ušakovs – arī datus par PII iedevu…no 2009.gada līdz šodienai – gandrīz 10.gadu laikā situācija ir uzlabojusies vai pasliktinājusies, it īpaši, ja ņem vērā, ka iedzīvotāju/bērnu skaits ir krasi samazinājies?…
  …otrkārt – nemaini tēmu, kā saslapinātas peldbikses….šī raksta tēma ir par demogrāfiju….

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > zanE 31.07.2018. 10.21

  Я задал вопрос, что сделал Аксенок. Какие данные? Эти -…2007. gadā Rīgā darbojās 154 pašvaldības dibinātas pirmsskolas izglītības iestādes, no kurām 143 bija vispārēja tipa un 11 speciālās pirmsskolas izglītības iestādes, kā arī 27 privātas izglītības iestādes ar pirmsskolas izglītības grupām….
  И где тут видно ….Jaunais laiks RD vadīja no 2005.g. jūnija līdz 2007.g. septembrim – datus par PII devu, где данные на 2005 год?

  …otrkārt – nemaini tēmu, kā saslapinātas peldbikses….šī raksta tēma ir par demogrāfiju….
  Это что за детский перевод темы разговора?)) Не стыдно? я задал вопрос, который также относится к теме статьи-демографии.
  И откуда вдруг такая огромная (что она есть, я не отрицаю) проблема с садиками? Может, она в том, что многие бывшие рижане живут уже не в Риге, а пририжье, но детей всеми правдами неправдами записывают в рижские садики? Обычно просто декларируют детей у родственников, чуть ли не у коллег или друзей. Потому что декларирование не требует, чтобы именно по месту жительства родителей было декларирование ребенка. Но дыры в законе по декларированию разве вина Ушакова?

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > zanE 30.07.2018. 08.41

  ZANE, izbeidz šo gļēvulību! Gribi būt vienīgā un pēdējā , kura baidās atzit visiem labi zināmo faktu, ka Rigas Domē valda NA un SC koalīcija? Ja gribi dzejā – ka RD zem soliem NA un SC maukojās tā, ka visa pilsēta put, smok netīrumos, nekārtībās un vispārējā beztiesiskumā – trakāk kā atklātos čekistu laikos

  ko tu to parādnieku te ka tādu pusdzīvu žurku vaļā – nav dūšas par mauku nosaukt
  man nav laika tās attiecības saskaitīt, cik viens izvirtis politiķis sev atļaujas , bet pateikt ka mauka ir mauka ir laiks jāatrod

  tā kā – lai bērniņu vecāki latvietīši vāc mantiņas un pazīūd no Rīgas – “patrioti” naciķi ir izdarījuši maksimālo, lai Rīgā viņiem būtu ierobežotas iespējas salīdzinājumā ar krievvalodīgajiem –
  nu un ja šim saldajam pārītim vel klāt nāk kaimiņa banda – nu tad bez šaujamā, vai vismaz pipargāzes Rīgā nekāda dzīvošana nebūs –

  tas arī ir jāpasaka skaidri n gaiši

  +2
  0
  Atbildēt

  1

  zanE. > Dusma 30.07.2018. 08.48

  …Labrīt!….
  …nesaprotu, ko Tu man pārmet….vieglajā valodā jāpielāgojas komunicēt ar Gobzemkaimiņa atbalstītājiem, bet ar Tevi?!?…hmm…esam, laikam, vienlaicīgi savus komentārus rakstījušas… 🙂
  …paskaties augstāk manu atbildi komentētājam vvilums….

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu