Valdība nav pildījusi solījumu nekavēt divu Rīgas augstskolu rektoru apstiprināšanu 6

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Foto: Paula Čurkste, LETA

Valdība respektablajā Rīgas Ekonomikas augstskolā un Rīgas Juridiskajā augstskolā joprojām neapstiprina rektora amata kandidātus, jo viņi neprot latviešu valodu likumā noteiktajā līmenī. Pirms gada izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) savus partijas biedrus pārliecināja, ka abu augstskolu virzītie kandidāti tomēr varēs ieņemt amatus, bet šis solījums izrādījies tukšs, otrdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

“Man likās, ka tajā brīdī ir atrasts risinājums šai situācijai. Man ir tāds nedaudz pārsteigums par šo informāciju. Katrā ziņā es mēģināšu saprast, kas ar to [jautājumu] notiek. Man liktos, ka šī nav pareiza rīcība. Mums ir jāgādā, lai augstskolās ir labākie iespējamie rektori, kas ir pieejami,” raidījumam norādīja “Vienotības” priekšsēdētājs Arvils Ašeradens. Tieši partijas biedri pirms gada it kā pārliecināja Šadurski domas mainīt un nekavēt abu kandidātu apstiprināšanu amatā nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ.

Rīgas Juridiskās augstskolas izvirzītajam rektora amata kandidātam Melam Kenijam gaidīšana ir apnikusi, tāpēc savu kandidatūru viņš atsaucis, un augstskola kā speciālistu viņu ir zaudējusi. Vēl īpatnējāka situācija izveidojusies Rīgas Ekonomikas augstskolā. Izglītības ministrs jau ilgāk nekā gadu valdībā nevirza lēmumu par esošā rektora Andersa Pālzova atkārtotu apstiprināšanu amatā. Tomēr ministrs arī neprasa augstskolai meklēt citu rektoru. Tā nu Pālzovs turpina vadīt augstskolu, lai gan tam nepieciešamo atbalstu valdībā nav saņēmis.

Rīgas Juridiskās augstskolas valdes priekšsēdētājs Jānis Ikstens apliecina, ka augstskola tagad virzīs jaunu rektora amata kandidātu tikai tad, kad būs zināms, ka viņš varēs iegūt valdības atbalstu. Kad tas būs – skaidrības nav. “Es neredzu, ka šeit varētu kaut kas mainīties pārskatāmā nākotnē,” prognozēja Ikstens. Tikmēr Rīgas Ekonomikas augstskola jau sagatavojusi konkrētus likuma grozījumus, kas paredz šajā augstskolā atteikties no latviešu valodas zināšanu prasības rektoram. Ar Šadurski jautājums pārrunāts un ministrs nav iebildis, bet nav arī sekojusi tālāka rīcība. “Diemžēl mūsu iepriekšējais priekšlikums par šīm nepieciešamajām izmaiņām iegūla ministrijas atvilktnēs. Šodien esam nākuši klajā ar jauniem grozījumiem,” neslēpa “SSE Riga” Absolventu asociācijas vadītājs Māris Simanovičs.

Šadurskis tagad stāsta, ka atrisināt jautājumu neļaujot vēlēšanu tuvošanās. “Šis būtu normatīvi sakārtojams jautājums, bet, ja paskatāmies kalendārā, tad Saeimas vēlēšanu tuvums acīmredzot liecina par to, ka šī Saeima diez vai veiks šīs pārmaiņas,” LNT rīta ziņu raidījumam “900 sekundes” sacīja ministrs. Šeit gan jāatgādina, ka iepriekšējās valdības abu augstskolu rektorus apstiprināja par spīti viņu vājajām latviešu valodas zināšanām.

Saskaņā ar likumu Latvijas augstskolu rektoriem ir jāzina valsts valoda. Attiecībā uz Rīgas Ekonomikas augstskolas un Rīgas Juridiskās augstskolas rektoriem valdība ilgstoši pieļāva izņēmumu, jo šīs divas izglītības iestādes dibinātas kā starptautiski projekti sadarbībā ar Zviedriju. Šo tradīciju pērn pārtrauca ministrs Šadurskis, kurš kavējās ar ilggadējā Rīgas Ekonomikas augstskolas rektora Pālzova virzīšanu atkārtotai apstiprināšanai valdībā un Rīgas Juridiskās augstskolas rektora amata kandidāta iecelšanu. Abu latviešu valodas zināšanas tolaik nebija pietiekamas, taču uz spēles bija arī Latvijas starptautiskā reputācija.

Komentāri (6)

kolpants 30.05.2018. 13.47

Šadurskis tagad stāsta, ka atrisināt jautājumu neļaujot vēlēšanu tuvošanās.

Ну это понятно. Он же не дурак. Понимает, что после и реформы школ и предложения запретить обучение на русском даже в частных ВУЗах ну как ему согласиться на такое..Это же сразу потеря имиджа принципиального борца за латышский!
А если на выборах будет все ок и пройдет и останется министром, так потом за месяц продавит нужный закон!
Как показывает опыт, когда политики в чем-то реально заинтересованы, принимают нужные законы мгновенно!

0
0
Atbildēt

0

vvilums 30.05.2018. 04.02

Rektoram ir jāzina latviešu valoda. Uz pasniedzējiem šī norma varētu neattiekties.

+1
-1
Atbildēt

0

tonijs 30.05.2018. 01.05

Šadurskis lai iet uz Nacionālo apvienību, tur viņš ar savu protekcionismu un solījumu neturēšanu labāk iederēsies.

0
-2
Atbildēt

2

  kolpants > tonijs 30.05.2018. 13.33

  А еще недавно статья была, что хотят поднять стоимость аккредитации. Возможно, школьная реформа вообще продуманная двухходовка. Так сказать, одним выстрелом 2 зайцев:
  1. поднять рейтинг Единства, отобрать голоса у НО
  2. и под шумок провести другие реформы. удорожить аккредитацию, раздуть агентуру. Где, если что, нужные люди или сам Шадурскис осядет на хорошую должность и зарплату.
  У нас пока еще популярны стоны “ох как мало платят в гос.секторе по сравнению с частным сектором.”. Однако периодически публикуемые списки зарплат и доп.выплат, а также данные стат.бюро, показывают, что это уже не совсем правда, точнее, совсем неправда.

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

  J.Biotops > tonijs 30.05.2018. 08.03

  Nevar.
  Ministrijā vēl daudzas naudiņas menedžējamas. Pustukšu skolu paplašināšana, visādu “filiāļu” attīstīšana, sportisti un sporta bāzes, pieaugušu slaistu apmācīšana…
  Naivi iedomāties, ka IZM ir trūcīgs kantoris, ja nu vienīgi tai zinātnei ne vienmēr sanāk…

  +2
  -1
  Atbildēt

  1

  Kamielis > J.Biotops 30.05.2018. 08.58

  Jā, un kur nu vēl nekustāmo īpašumu apsaimniekošana. Tie ir ministrijas prioritārie jautājumi nevis kāda tur izglītība vai zinātne.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu