FOTO: Latviešu trīs mēnešu ekspedīcija Antarktikā 2

Latvijas pētnieku komanda polārajā stacijā Antarktikā: Kristaps Lamsters (no kreisās), Jānis Karušs un Māris Krievāns. Foto: Kristaps Lamsters

Trīs Latvijas Universitātes pasniedzēji pagājušajā nedēļā atgriezās no 68 dienu ilgas ekspedīcijas Antarktikā. 47 dienas no tām viņi pavadīja polārajā stacijā Vernadskij.

Polārpētnieki Kristaps Lamsters, Māris Krievāns un Jānis Karušs pēdējos gados 3 – 4 reizes nedēļā intensīvi trenējās, lai sagatavotos skarbajiem izdzīvošanas apstākļiem Antarktikā. Bija jābūt gataviem ne tikai fiziski, bet arī morāli pieslīpēties komandas biedriem, lai ilgstoši dzīvotu nošķirti no sabiedrības.

Ledainajā kontinentā Latvijas zinātnieki mēģināja noskaidrot, cik lieli ir Argentīnas arhipelāga salu ledāji un kā tie vēsturiski attīstījušies. Pētnieki izzināja salu ledus kupolu biezumu, struktūru, ledus virsmas un zemledāju reljefu, kā arī atveda uz Latviju vērtīgus nogulumu, augsnes un ledus paraugus.

Par viņu secinājumiem vēl runāt ir pāragri, jo apstrādātie dati būs gatavi publiskošanai aptuveni pēc gada.

Ekspedīciju atbalstīja Latvijas Universitātes fonds, Mikrotīkls, ceļu būvniecības sabiedrība IgateSpectre Latvia, Tribe veikals Ceļotājs un Master Foto. Ekspedīcija notika ERAF projekta ietvaros.

Kā Antarktikā dzīvoja un strādāja Latvijas zinātnieki, ko viņi tur piedzīvoja, lasiet žurnālā Ir šeit.

Komentāri (2)

Sskaisle 26.04.2018. 19.07

es tikai nesaprptu kāpēc latv iešiem jāpēta Antarktīda, godavārds, vai tad Latvija jau izpētīta?

0
0
Atbildēt

1

  tonijs > Dusma 26.04.2018. 22.22

  Nu kā Tu nesaproti – viņi bēg no šīs korumpētās un beztiesiskās valsts. Pētniecība ir tikai iegansts.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu