fbpx

Reigans un Putins 4

Krievu tradicionālās koka lellītes - matrjoškas - pirms vēlēšanām Vladimira Putina veidolā. Foto: AFP/LETA
Gunārs Nāgels
Print Friendly, PDF & Email

Ir interesanti salīdzināt divas runas, kuras šķir 35 gadi. Pirmā – ASV prezidenta Ronalda Reigana runa 1983. gada 23. martā, otrā – Krievijas prezidenta Vladimira Putina runa šogad 1. martā.

Prezidents Reigans uzrunāja tautu par aizsardzību un nacionālo drošība. Prezidents Putins sniedza ikgadējo runu par valsts stāvokli.

Prezidents Reigans izklāstīja trūkumus ASV aizsardzībā. Tās kodolraķešu arsenāls novecojis, kamēr Padomju Savienības stratēģiskie ieroči esot jau spējīgi iznīcināt gandrīz visas ASV raķetes, pirms tās tiktu palaistas. Padomju Savienība attīstot savus militāros spēkus daudz plašāk, nekā būtu vajadzīgs aizstāvībai. Viņš atgādināja par Padomju Savienības rīcību Afganistānā un Polijā.

Tai laikā valdošā aizsardzības politika bija Abpusēji nodrošināta iznīcība (Mutual Assured Destruction – saīsinājumā MAD, jeb „traks“). Ja viena puse uzsāktu kodolkaru, tad otrai pusei tomēr paliktu pietiekami daudz ieroču, lai uzbrucēju valsti iznīcinātu.

Minētajā runā prezidents Reigans teica, ka viņš kļūst arvien vairāk pārliecināts, ka cilvēku garam jābūt spējīgam pacelties virs tā, kā apieties ar citām nācijām un cilvēkiem, apdraudot to eksistenci.

Un tā viņš paziņoja plašu, intensīvu ilgtermiņa programmu attīstīt Stratēģisko aizsardzības sistēmu (Strategic Defense Initiative). Tās mērķis bija izveidot aptverošu aizsardzības sistēmu pret kodolraķetēm, izmantojot gan lāzerus, gan pavadoņus, gan citas jaunas tehnoloģijas. Reigans beidza uzrunu ar vārdiem: „Mēs netiecamies sasniegt nedz militāro pārākumu, nedz politisko priekšrocību. Mūsu vienīgais mērķis – tāds, kurā dalās visi cilvēki –, ir meklēt veidus, kā samazināt kodolkara briesmas.“

Reigana plānus izķengāja gan padomju propagandisti, gan pašmāju pretinieki, un visa programma lēnām izsīka.

Prezidents Putins gari un plaši runāja par attīstību, par ekonomiku, par veselības aprūpi un citām lietām. Bet tad pēkšņi sāka lielīt jaunos ieročus. Lepojās par Krievijas militāro spēku varenumu.

Putins gan apgalvoja, ka „mēs nevienu neapdraudam, nevienam neuzbruksim un nevienam nekā neatņemsim, draudot ar ieročiem. Mums nekas nav vajadzīgs. Tieši pretēji“. Bet tad tiek rādīta animācija, kā Krievijas kodolieroči krīt uz Floridas, ASV.

Kam ticēt?

Autors ir laikraksta “Latvietis” redaktors

Komentāri (4)

zanE. 14.03.2018. 09.27

….Nāgela kungs, vai Okupācijas muzejs jau gatavs?….vai ta’ simtgade Jums nebija jāsagaida jaunā kabinetā?….nu jau būs gandrīz gads, kā neesmu dzirdējusi Jūsu vaimanas un NA organizētās protesta akcijas….tāds biedējošs klusums…vai tāpēc, ka piebūves tapšanas uzraudzība tagad Nacionālās apvienības rokās?…..

+2
-2
Atbildēt

1

  Vahamurka > zanE 14.03.2018. 10.20

  Varbūt labāk pastāsti par šo:PA vadītājs informēja, ka valsts kopējā prasījuma summa pret “KVV Liepājas metalurgu” patlaban ir 62 miljoni eiro plus soda nauda. “Patlaban izsludinātas sešas izsoles, kurās izsola mantu, kas ieķīlāta par labu PA meitasuzņēmumam SIA “FeLM”, un izsoļu kopējā sākumcena ir aptuveni septiņi miljoni eiro. Patlaban negribētu spekulēt, par to, kādu summu izsolēs izdosies atgūt, taču tā netuvosies 60 miljoniem,” sacīja Loginovs. http://www.la.lv/liepajas-metalurga-izsoles-necer-atgut-visu-valsts-prasijuma-summu/

  +1
  -4
  Atbildēt

  1

  altinyildiz > Vahamurka 14.03.2018. 14.21

  Kamēr Zaharjins ar Dombrovski nebija sākuši izvazāt LM aktīvus, tā vērtība krietni pārsniedza valsts garantētos 60 miljonus, tagad, kad tur ir paplosījies Prudentija, Velmera un Vienotības čekas kuratoru izraudzītais “investors”, Krimas čekisti, no kādreizējā Latvijas rūpniecības flagmaņa nekad daudz nav atlicis.

  0
  -2
  Atbildēt

  0

altinyildiz 14.03.2018. 14.28

Izcilākais ASV prezidents Reigans apsolīja atstāt krievus bez biksēm un solījumu izpildīja, Trampa kungs ir nolēmis iespert pa Krievijas mīksto pavēderi – Latvijas valdošo kleptokrātiju un sodomiju, vēršoties pret kremļa pakalpiņu sponsoriem: ABLB un Rietumu banku un ar to tas viss nebeigsies.

0
-2
Atbildēt

0

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu