Pretrunā ar sabiedrības interesēm 8

LŽA valdes priekšsēdētāja Rita Ruduša. Foto: Sintija Zandersone, LETA

LATVIJAS PRESES IZDEVĒJU ASOCIĀCIJAS UN LATVIJAS ŽURNĀLISTU ASOCIĀCIJAS ATKLĀTĀ VĒSTULE

LR Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē 2018.gada 9.janvārī tika skatīts likumprojekts “Grozījumi likumā “Par pašvaldībām”” (Nr. 402/Lp12) pirms otrā lasījuma. Latvijas Preses izdevēju asociācija (LPIA) un Latvijas Žurnālistu asociāciju (LŽA) ilgstoši bija piedalījušās darba grupā, kas vērtē un sniedz savu ieguldījumu likumdošanas priekšlikumu izstrādāšanā, kā rezultātā uz minēto sēdi saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli tika iesniegts sekojošs priekšlikums:

Papildināt likumu ar 14.1 pantu šādā redakcijā:

“14.1 pants. Pašvaldība ir tiesīga izdot informatīvu izdevumu – periodisku iespiedtehnikā izdotu izdevumu, kurā pašvaldība informē vietējos iedzīvotājus par šā likuma 6.pantā noteikto funkciju izpildi, kā arī publicē šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteikto informāciju. Šā panta noteikumi attiecas arī uz informatīvā izdevuma pārpublicēšanu elektroniskā formā.

Informatīvajā izdevumā publicē tikai šajā pantā minēto informāciju un tas ir pieejams bez maksas.

Informatīvo izdevumu izdod ne biežāk kā [..]. Šis noteikums neattiecas uz informatīvajiem izdevumiem, kuros publicē tikai pašvaldības un to institūciju pieņemtos tiesību aktus un to skaidrojumus.”

Priekšlikuma mērķī ietilpst noteikt, ka informatīvais izdevumu iznāk ne biežāk kā reizi mēnesī un iedzīvotājiem ir pieejams bez maksas.

2018.gada 9.janvāra Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē klātesošajiem tika izsniegts „Alternatīvais priekšlikums 14.1 panta trešajai daļai” (bez iesniedzēja autora un pamatojošās argumentācijas) papildināt likumu ar 14.1 pantu šādā redakcijā:

“14.1 pants. Pašvaldība ir tiesīga izdot informatīvu izdevumu – periodisku iespiedtehnikā izdotu izdevumu, kurā pašvaldība informē vietējos iedzīvotājus par šā likuma 6.pantā noteikto funkciju izpildi, kā arī publicē šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteikto informāciju. Šā panta noteikumi attiecas arī uz informatīvā izdevuma pārpublicēšanu elektroniskā formā.

Informatīvajā izdevumā publicē tikai šajā pantā minēto informāciju un tas ir pieejams bez maksas.

Informatīvā izdevuma izdošanas biežumu nosaka pašvaldības dome, pieņemot saistošos noteikumus. Šis ierobežojums neattiecas uz informatīvajiem izdevumiem, kuros publicē tikai pašvaldības un institūciju pieņemtos tiesību aktus un to skaidrojumus.”

LPIA un LŽA pauž neizpratni par faktu, ka sēdē atbalstu guva iepriekš nepubliskots un darba grupā neapspriests priekšlikums. Asociācijas uzskata, ka alternatīvais priekšlikums ir pretrunā ar sabiedrības interesēm un “Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.-2020.gadam”, kurās reģionālo mediju ilgtspējas un daudzveidības saglabāšana ir viena no deklarētajām prioritātēm.

LPIA un LŽA kā profesionālas organizācijas, kas jau ilgstoši ir ieguldījušas resursus un zināšanas Latvijas sabiedrības interesēm atbilstoša priekšlikuma sagatavošanā, kategoriski iebilst pret likumprojekta tālāku virzību, kurā būtu iekļauts punkts, ka informatīvā izdevuma izdošanas biežumu nosaka pašvaldības dome, pieņemot saistošos noteikumus, un aicina nevirzīt likumprojektu izskatīšanai otrajā lasījumā Saeimas sēdē ar šādu redakciju. Grozījuma tālāka virzīšana šādā redakcijā būtu klajā pretrunā ar demokrātisko procesu un grozījumu veikšanas mērķi, un rada draudus demokrātisku mediju pastāvēšanai un kvalitatīvas žurnālistikas ilgtspējai. Kvalitatīva žurnālistika ir viens no demokrātijas pamatelementiem un sabiedrības drošumspējas garantiem.

 

LPIA valdes priekšsēdētājs Guntars Kļavinskis,

LŽA valdes priekšsēdētāja Rita Ruduša

 

Vēstule iesniegta Saeimā 11. janvārī

Komentāri (8)

Antons 13.01.2018. 15.37

Pašvaldībām vispār sen būtu jāaizliedz izdod tās savas aģitācijas lapeles , kuras veido pērkami “zurnalisti”, un kuras nodara milzīgu kaitējumu gan konkurencei, gan preses brīvībai, gan cīņai pret korupciju, tātad – demokrātijai.
Nu bet valsts mērogā jau notiek tas pats, godīgiem žurnalistiem, tāpat, kā godīgiem ierēdņiem, politiķiem, utt., šinī pusmafiozā valstī, kur viss pērkams, atbalstu nav ko gaidīt.
Tie ir donkihoti, kas cīnās ar vējdzirnavām.
Un arī tas vēlētāju vairākums īsti nesaprot – kāpēc brīvā prese vispār nepieciešama, redz, viņi kādreiz melo( it kā politiķi, tiesneši, utt., utt., nekad nemelotu), tauta mums politiski ir absolūti neizglītota un vadāma, kā aunu bars, pietiek ar dažiem populistiskiem saukļiem.
Un brīvā prese, kas tai atklāj faktus, kurus “elite” negribētu atklāt, tāpēc tiek vajāta, un “tautai” viss pie vienas vietas, par pērkamajiem politiķiem, prokuratūru, TS vispār nerunājot, visas šīs iestādes nevis aizstāv Satversmi, bet, to pārkāpj.

+2
-1
Atbildēt

0

vvilums 12.01.2018. 12.52

Kvalitatīva žurnālistika ir viens no demokrātijas pamatelementiem un sabiedrības drošumspējas garantiem.
Ņemot verā, ka uz šo brīdi gandrīz neviens likums nereglamentē pašvaldību informatīvos izdevumus, un tie bieži vien tiek izveidoti pēc “putina pārvaldes principiem”, tad demokrātija pie mums arī ir tik pat cik parašijā.

+3
-2
Atbildēt

0

Jānis Lakijs 13.01.2018. 16.12

Kuram nav slinkums, tas var atsvaidzināt atmiņā Rudušas “atbilstību”:

“pārsteidzošakais ir Latvijas televīzijas lēmums, ka personai, kas tēlaini aprakstījusi iepriekš citēto žurnālistu slepkavošanas scēnu, tiek dots vārds tiešajā ēterā raidījumā “Točki nad I” (“Punkti uz I”). Vai tas ir ētiski? Gan LTV Krievu redakcijas galvenā redaktore Olga Proskurova, gan LTV Informatīvi dokumentālo, ziņu un sporta raidījumu satura redaktore Rita Ruduša uzskata, ka te nav problēmu.”
http://www.la.lv/maris-antonevics-redakcija-jau-mirktu-savas-asinis/hidehead/

+1
-2
Atbildēt

1

  tonijs > Jānis Lakijs 13.01.2018. 21.38

  Troll detected.

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  Jānis Lakijs > tonijs 14.01.2018. 07.38

  Sauron’s ork Tony detected.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu