IZM plāno pēc trim gadiem vidusskolās mācīt tikai latviešu valodā 8

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Foto: Zane Bitere, LETA

Pēc trim gadiem – 2020./2021.mācību gadā – vispārizglītojošajās vidusskolās visus mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus, ziņo LETA.

Piektdien izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V), runājot par sabiedrības dzīves līmeni, sacīja, ka to nedrīkst skatīt tikai tautsaimniecības attīstības perspektīvā – ir jāpievērš uzmanība arī sabiedrības saliedētībai un integrācijai.

“Integrētas sabiedrības priekšnoteikums ir dzīve vienā informatīvajā telpā,” uzsvēra Šadurskis, atgādinot, ka vēl 2004.gadā tika nostiprināts bilingvālās izglītības princips. Taču, neskatoties uz vērā ņemamiem pozitīvajiem rezultātiem, 22% mazākumtautību jauniešu valodas prasmes aizvien ir vai nu pamatprasmes līmenī, vai arī prasmes ir vājas, vai to nav nemaz, atzina ministrs.

“Mums ir svarīgs katrs jaunietis. Mēs nevaram atļauties atstāt kādu ārpus redzesloka,” pauda politiķis. Viņš uzsvēra, ka informatīvās telpas nošķirtības problēmas pagaidām nav atrisinātas, taču pašreizējā situācija nosaka, ka katram jaunietim ir jāspēj nodrošināt ne tikai zināšanas, bet arī vērtību kopums.

Šadurskis atgādināja, ka sabiedriskai apspriešanai nodots jaunā mācību satura projekts, kur nopietna uzmanība pievērsta valsts valodas apguvei. Ministrs pauda, ka jādomā par vienotu vēstures izpratni, valstiskuma apziņu, kā arī vienotu informatīvo telpu, taču šī joma ir Kultūras ministrijas pārziņā, līdz ar to Šadurska ieskatā “valdībai jādarbojas saliedēti, lai risinātu lielos mērķus”.

Politiķis teica, ka esošā valdība tika veidota daudzu reformu īstenošanai. “Strādājot pie Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) valdības deklarācijas izveides, “Vienotības” priekšlikums bija par nepieciešamību izstrādāt vienotu mācību standartu, kā arī pāreju uz mācībām latviešu valodā vispārējās izglītības iestādēs,” pauda Šadurskis.

Ministrs atgādināja, ka Izglītības un zinātnes ministrija jau virzījusi un valdība, kā arī Saeima apstiprinājusi virkni noteikumu un likumu grozījumu, kuru mērķis ir veicināt sabiedrības saliedētību.

Patlaban Izglītības un zinātnes ministrija plāno vairākus soļus valsts sabiedrības integrācijas un valsts valodas jomā līdz 2024.gadam.

Nākamajā mācību gadā pirmsskolā, sākot no piecu gadu vecuma, plānots sākt  jaunā izglītības standarta ieviešanu, kas, pirmsskolas izglītību beidzot, nodrošinās latviešu valodas prasmi, lai mazākumtautību bērni varētu sekmīgi sākt sākumskolas izglītību latviešu valodā.

Vēl pēc gada, 2019./2020.mācību gadā, 9.klases centralizētie valsts pārbaudījuma darbi plānoti tikai latviešu valodā. Tāpat pēc diviem gadiem 7.klasē plānota pāreja uz jauno kompetenču pieejā balstīto standartu, kas nodrošinās, ka, pamatskolu beidzot, 80% mācību vielas tiek pasniegta latviešu valodā.

Savukārt jau no 2020./2021.mācību gada vispārizglītojošajā vidusskolā ieplānots visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus pasniegti latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Šadurskis solīja, ka ikviens rosinājums tiks izdiskutēts un izsvērts. Reformas plānots monitorēt un izvērtēt 2021.-2023.gadā.

Komentāri (8)

rinķī apkārt 08.10.2017. 11.21

zanE . Nerunāsim vispārīgi par izglītības sistēmu. Vācijā katrā pavalstī ir kādas nelielas atšķirības, piemēram brīvlaiku datumi, un, droši vien, vēl kaut kas. Runāsim par mācību valodu mācību iestādēs un tā visur ir vien – vācu valoda. Gan austrumos, gan rietumos, gan Emdenē , kur es dzīvoju un redzu, kas man notiek degungalā.

Valodas jautājums Latvijā ir gļēvi ielaists, aizbildinoties ar visādiem “argumentiem”, bet pamatā iemesls ir bailes pieņemt konkrētus, lai arī ne konfortablus lēmumus, bet jo ilgāk šo problēmu “sildīs”, jo neatrisināmāka tā kļūs.

+1
0
Atbildēt

1

  kolpants > rinķī apkārt 11.10.2017. 09.41

  Очень хороший пример! Все на немецком, при этом что-то не слышно восторга от немцев, какие молодцы турки, как они живут в одном информационном пространстве с немцами, говорят чуть ли не между собой на немецком, приняли немецкость, и полностью интегрированы.
  То есть знание языка вовсе никакая не гарантия интегрированности, общей социально памяти и т.д.
  Что-то мне это напоминает ситуацию со вступлением в ЕС, когда нам обещали-вступим в ЕС и сразу все хорошо будет. А потом уже оказалось, что надо и бороться за платежи, и условия бюджетирования и прочие условия-а это все было, грубо говоря, просра…о в эйфории “мы вступаем в ЕС”.

  Хотя понятно, что эти все цели “единое пространство, нас волнует конкурентоспособность” и т.д. – чистая демагогия для отговорок, а фактические цели совсем другие.

  0
  0
  Atbildēt

  0

rinķī apkārt 06.10.2017. 18.23

Kāpēc ne no pirmās klases un kāpēc ne no nākošā mācību gada? Pat tas ir par vēlu, kāpēc ne no bērnu dārza?

Ļoti selektīvi pieejam šīm “eiropeiskām vērtībām”, kuras ir tāda vēlme ieviest Latvijā 🙂 Kad runa ir par “Kārļiem un Karlīnēm”, tad ok, bez domāšanas rullē vaļā, kad runa ir par valodu, tad nezkādēļ stop.

Vācijā, kas arī ir Eiropa :), visiem turkiem uc mācību valoda izglītojošās māc. iestādēs ir vācu valoda, bez kādā atlaidēm. Krievi Latvijā un turki Vācijā ieradās labprātīgi, tikai vieni ir gatavi iekļauties vietējā sabiedrībā, bet tie otrie cenšas pakļaut vietējo sabiedrību sev. Tāda ir tā atšķirība, kuru nevajadzētu pieļaut.

+2
-1
Atbildēt

3

  zanE. > rinķī apkārt 08.10.2017. 04.10

  …Riņķī apkārt….ja izlasītu tālāk par virsrakstu, rastu atbildes uz saviem jautājumiem…
  …un salīdzināt Vācijas izglītības sistēmu ar pārdesmit gadu Latvijas izglītības sistēmu (faktiski, ar reformas sākšanu 2004.g.) = vairāk kā nekorekti…
  …Tu mums varētu pastāstīt par vienotās izglītības sistēmas realizēšanu Austrumvācijā…

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  BardainaisSigne > rinķī apkārt 06.10.2017. 19.40

  Cik daudz darba būs nākošajās vēlēšanās Saeimā ievēlētajiem deputātiem-jāiztīra IZM.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  andrejs > rinķī apkārt 09.10.2017. 14.28

  Kāpēc ne no pirmās klases?
  ———————-
  Tāpēc ka pašmāju liberāļi, mīzēji un Lemberga TV vērotāji neaizgāja parakstīties. Baigi daudz gadi ir pazaudēti. Nemaz nerunājot par to, ka latv. val. visās skolās vajadzēja ieviest ap 1995. gadu.

  0
  0
  Atbildēt

  0

vvilums 07.10.2017. 16.00

Skatoties šodienas reitingos , nākošā saeimā valdošie būs kremļa-lembja padauzas, un nav ne mazāko šaubu, ka Šadurska plāns par izglītību vidusskolās valsts valodā tiks iemests miskastē.

+1
-1
Atbildēt

1

  vitalisvita > vvilums 07.10.2017. 18.51

  jā, trīs gadi ir pārāk ilgs laiks, un notikumi var šos plānus apsteigt.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu