Cik ilgi Veselības ministrija piekops “strausa politiku”? 5

Veselības ministre Anda Čakša. Foto: Evija Trifanova, LETA
Renārs Putniņš
Print Friendly, PDF & Email

Iepludinot veselības sistēmā lielas naudas summas bez precīza izlietojuma, netiks sasniegts galvenais mērķis

Pēdējā gada laikā veselības ministre Anda Čakša īpaši akcentē finanšu trūkumu medicīnas nozarē, un to šā gada budžetā plānots palielināt uz budžeta deficīta rēķina.

Domājams, neviens nevar apšaubīt, ka nozarei ir nepieciešams finansējums, taču jābūt drošiem, ka šie līdzekļi tiks arī efektīvi izmantoti! Līdz šim gan Latvijas Banka, gan uzņēmēju organizācijas un Valsts kontrole ir norādījusi uz zemo veselības sistēmas efektivitāti, stratēģisku lēmumu trūkumu kvalitātes un darba ražīguma uzlabošanai.

Turklāt lielas bažas rada veselības nozares neskaidrā finanšu plūsma un augstais korupcijas risks, par ko šobrīd liecina atkārtoti korupcijas gadījumi Rīgas Austrumu universitātes klīniskajā slimnīcā.

Nav arī skaidra ministres A. Čakšas rīcība, nerīkojot atklātu konkursu uz visu valdes locekļu vietām. Netiek veidota komanda ar kopīgu redzējumu, netiek piedāvātas iespējas būtiski uzlabot slimnīcas darbu un pacientu aprūpi, netiek runāts par resursu optimizēšanu un ambulatoro pakalpojumu klāstu paplašināšanu!

Pēc Valsts kontroles atzinuma par 28 miljonu eiro zaudējumu konstatēšanas pirms pusgada daļa RAKUS valdes – priekšsēdētāja Anita Slokenberga un valdes loceklis Viestura Boka – paši uzrakstīja atlūgumu. Tas neizbrīna, ņemot vērā, ka pilnīgi visās slimnīcas darbības jomās, kurās Valsts kontrole veica revīziju, tika konstatēta neizdevīga sadarbība ar ārpakalpojumu sniedzējiem, vāja noslēgto līgumu izpildes kontrole un bieži vien vienkārši saimnieciskas loģikas trūkums.

Turklāt slimnīcas sagatavotās budžeta aplēses un plāni gadu no gada veidoti pārāk optimistiski, tādējādi zaudējumi ir arvien pieauguši. Uz reālistiskiem aprēķiniem balstīta rīcības plāna situācijas uzlabošanai diemžēl nav.

Un pats svarīgākais, kam būtu jāpievērš uzmanība, ir tas, ka, veicot revīziju, Valsts kontrole konstatēja -atbildība par izveidojušos situāciju ir jāuzņemas ne vien Austrumu slimnīcas vadībai, bet arī VM, kura ilgstoši ir piekopusi “strausa politiku”, nereaģējot uz slimnīcas problēmām, kuras tai ir bijušas labi zināmas.

Papildus RAKUS problēmām, tikko publiski izskanējusi arī informācija, ka Veselības inspekcija nodevusi Ģenerālprokuratūras rīcībā dokumentus, kurā norāda, ka Stradiņa slimnīca un Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS), iespējams, nelietderīgi izmantojusi valsts budžeta līdzekļus. Vienā no dokumentiem esot teikts, ka Stradiņa slimnīca ir izšķērdējusi apmēram 51 000 eiro, savukārt BKUS – apmēram 14 000 eiro. Attiecībā uz Stradiņa slimnīcu Valsts policija ir sākusi kriminālprocesu par iespējamu krāpšanu un kriminālvajāšanu pret atsevišķām amatpersonām. Savukārt par BKUS vēl notiek resoriskā pārbaude.

Tagad liekas, ka VM un ministres kundze “strausa politiku” turpina piekopt, tikai prasot papildu līdzekļus, bet nemeklējot veidus, kā šo naudu izmantot patiešām efektīvi.

Tādēļ es vēlētos saņemt konkrētu informāciju no ministres A. Čakšas, vai kopš pavasara ir veikti padziļināti tematiskie auditi, plānota reorganizācija vai citi slimnīcas darba efektivitātes uzlabojumi? Plānoju ar šiem jautājumiem kā Saeimas deputāts ar pieprasījumu vērsties pie ministres jau tuvākajā laikā.

Premjera M.Kučinska rīcības plāna un valdības deklarācijā ir ietverti tādi svarīgi punkti kā tarifu aprēķināšana un klīnisko vadlīniju noteikšana, kas šobrīd pat nav VM darba kārtībā, turklāt darbu termiņi pārlikti uz nākamā gada beigām. Nākas secināt, ka, iepludinot veselības sistēmā lielas naudas summas bez precīza izlietojuma, ko VM veic ar tarifu starpniecību, netiks sasniegts galvenais mērķis un valdības deklarācijas pamatuzdevumi, jo nauda bez reformām, visdrīzāk, tiks izlietota nesaimnieciski.

Rezultātā cietīs gan medicīnas darbinieki, gan medicīnas pakalpojumu saņēmēji. Turklāt iedzīvotājiem jau tagad ir kritiski zems uzticēšanās līmenis VM plānotajai reformai, kuras patiesībā nemaz nav.

Pētījums, ko nesen veica LNT Ziņu TOP 10 sadarbībā ar firmu GfK, rāda, ka no visiem iedzīvotājiem, no kuru veiktajām sociālajām iemaksām no nākamā gada papildu 1% tiks novirzīts veselības budžeta papildināšanai, 70% netic, ka papildu nauda patiešām uzlabos veselības aprūpi, nevis ieripos nezināmās kabatās.

Tādēļ es visas sabiedrības interesēs vēlotos saņemt skaidrojumu no Veselības ministrijas (VM) par to, kā tiek īstenoti publiski izskanējušie pārvaldības plāni. Efektivitāte zema, uzticība maza un reāla izmaiņu plāna nav – tas tā ilgāk vairs nevar turpināties!

Autors ir neiroķirurgs, Saeimas deputāts

 

Komentāri (5)

Absints 20.09.2017. 11.15

Caurā sietā var liet ,cik gribi, vienalga tas pilns nebūs. OECD atzīt, ka maksājumi no slimnieka paša kabatas ir vislielākie Eiropā. Vai ir kaut mazākā cerība, ka papildus nauda kaut drusku samazinās to daļu, ko maksājam paši? Ne mazākās! Pēc gada būsim turpat, un atkal tiks prasīta nauda..

Visur kur ir valsts pārvalde, tā rada labu augsni korupcijai. Medicīnā “pateicības aploksnēs” ir kļuvušas par medicīnas organizācijas būtisku daļu. Nupat pieķertie ir tikai aisberga redzamā daļa, tie bija kļuvuši vai nu pārāk bezkaunīgi, vai pārāk neuzmanīgi. Lai nemaksātu dakterim, un ziņotu par kukuļa pieprasīšanu, ir jāriskē ar savu dzīvību, un lielākā daļa to vienkārši neuzdrošinās darīt.

Jau rakstīju, ka paši dakteri mainīties negrib. Keris & Co tikai un vienīgi prasa naudu. No viņu viedokļa viss ir kārtībā. Valsts nevērtē, ne daktera kvalifikāciju, ne nomirušo/ izārstēto, apkalpoto skaitu. Pieņem kādu pacientu vairāk vai mazāk, ārstē sliktāk vai labāk- mazo cieto algu dakteris saņems vienalga, Vienīgais stimuls strādāt labāk ir “pateicības”, jo, ja būsi labāks dakteris, saņemsi tās vairāk.

Čakša, kā sistēmas cilvēks, un, kā topošā māte, negrib un nespēj kardinālas reformas veikt. Tā kā pieminiet manus vārdus- pēc gada būs tas pats…

+2
0
Atbildēt

0

Kamielis 20.09.2017. 12.39

Retorisks jautājums: Vai mums ir kāda ministrija, kurai būtu skaidra un caurskatāma finanšu plūsma? Mana atbilde ir – nē, jo tā taču ir valsts nauda, kura dota ierēdņiem/politiķiem pārvaldei, tas ir tēriņam.

+2
-1
Atbildēt

0

basta 20.09.2017. 12.14

Strausa politika ir jābeidz un jāpanāk krimināllieta, pret kremļa maukām, zagļiem un pidarasiem, kuri jau tā trūcīgos apstākļos, pasūtīja saviem saimņiekiem – čekistiem, jauno Stradiņa slimnīcas korpusu, kurā līdzekļu trūkuma dēļ, nevar atrast speciālistus, kas tur strādās, turklāt par tur sataisīto brāķi no VM budžeta līdzekļiem uzdāvināja tiem papildus 16 miljonus.

+2
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu