Pārcērt viedtālruņa važas

Foto — Shutterstock

Foto — Shutterstock

Kā paglābt sevi no kārtējās iekrišanas interneta melnajā caurumā

Nesen stilīgajā amerikāņu žurnālā The New Yorker parādījās raksts ar nosaukumu Vai gribi pasēdēt uz manas gultas un paskatīties, kas ir tviterī?

Tik tālu nu esam nonākuši. Viedtālruņi ir varenāki ne tikai par avīzēm, par televīziju, par sarunām ar dzīviem cilvēkiem - alkas pēc ekrāna ir spēcīgākas par seksu.

Cilvēks, pārliecies pār telefonu, ir kļuvis par mūsu laiku definējošo tēlu. To redzam visur - mājās uz dīvāna, restorānos un ēdnīcās pie galda, lekcijās un semināros klausītāju rindās, lidmašīnās, teātros, sabiedriskajā transportā... Pirmais iPhone parādījās tikai pirms desmit gadiem, bet tas kopā ar saviem sāncenšiem jau ir iekarojis pasauli.

Taču mūsu strauji progresējošā atkarība no mobilajām saziņas ierīcēm nav kaut kāda nejauša dabas parādība, kura attīstās neatkarīgi no cilvēku apziņas un gribas. Viedtālruņu lietotņu radītāji iegulda lielus materiālos un cilvēkresursus cilvēku aizvien spēcīgākai pieķēdēšanai pie telefona, jo, tāpat kā cigarešu ražotājiem, no atkarības ir atkarīgi viņu ienākumi. Peļņa ir tieši saistīta ar laika daudzumu, kuru pavadām, skatoties viņu produktus, jo tas ļauj iekasēt lielāku naudu par reklāmām (vai arī pārdot informāciju par mūsu interesēm reklāmdevējiem).

Jaunākajā žurnālā