Valsts iestāžu darbinieku tālruņi slepus sūtījuši datus uz serveriem Ķīnā • IR.lv

Valsts iestāžu darbinieku tālruņi slepus sūtījuši datus uz serveriem Ķīnā

40
Foto: pixabay.com

Inficētie tālruņi atrasti; noskaidro, kāda informācija pārsūtīta

Astoņu valsts iestāžu darbinieku tālruņi slepus sūtījuši datus uz serveriem Ķīnā, šodien vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”. Kā citē aģentūra LETA, kāda ASV informācijas tehnoloģiju (IT) drošības firma pagājušajā nedēļā publiskoja satraucošas ziņas par Ķīnā ražotiem telefoniem. Salīdzinoši kvalitatīvas un lētas ierīces savu īpašnieku īsziņas, kontaktus un citus datus ik pēc trīs dienām slepus nosūta uz serveriem Ķīnā. Datu plūsma uz Ķīnu konstatēta arī Latvijā.

IT drošības incidentu novēršanas institūcija “Cert.lv” konstatējusi, ka pieslēgšanās Ķīnas serveriem notikusi no astoņu valsts iestāžu tīkliem. Šobrīd atrasti vairāki inficētie tālruņi un tiek skaidrots vai un kāda informācija aizceļojusi uz austrumiem.

“Cert.lv” vadītājas vietnieks Varis Teivāns raidījumam atklājis, ka ir vairāki simti pieslēgšanās gadījumu no Latvijas valsts iestādēm uz Ķīnas serveriem. Eksperti konstatējuši, ka sazināties ar Ķīnu bez saimnieka ziņas mēģinājuši tieši telefoni. Vairāki ir atrasti un tos šobrīd pēta “Cert.lv”. Organizācija neatklāj, kurās valsts iestādes iespējamā datu noplūde notikusi. Tāpat nav ziņu, kādiem mērķiem informācija vākta.

Kā informē raidījums, telefoni nav vienīgās ierīces, kas mūs var izspiegot. “Cert.lv” kādā valsts iestādē konstatējis video novērošanas kameras, kurās ražotājs ir ieprogrammējis iespēju pieslēgties no malas. Eksperti ir pārliecināti, ka Latvija nav Ķīnas spiegošanas mērķis. Drīzāk uzskatāms, ka ierīces te nokļuvušas bez īpaša nodoma. Iespējams, tās domātas citām, lielākām ekonomikām.

Kā liecina “Nekā personīga” novērojumi, defektīvās ķīniešu novērošanas kameras ir uzstādītas arī Latvijas valsts mākslas muzejā.

Komentāri (40)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu