Sprādzienos Ņujorkā un Ņūdžersijā aizdomās turētajam izvirza apsūdzības • IR.lv

Sprādzienos Ņujorkā un Ņūdžersijā aizdomās turētajam izvirza apsūdzības 25

Foto: AP/LETA

Rahami tēvs: FIB «nogulējuši» Ņujorkas spridzinātāju

Varas iestādes ASV otrdien vakarā izvirzīja četras apsūdzības aizdomās par sprādzienu sarīkošanu Ņujorkā un Ņūdžersijā aizdomās turētajam Ahmadam Hānam Rahami, kurš tika aizturēts pirmdien, vēsta aģentūras LETA-AFP. Jau vēstīts, ka sestdien sprādzienā Manhetenas Čelsijas mikrorajonā tika ievainots 31 cilvēks. Netālu tika atrasts vēl viens spridzeklis, kas bez starpgadījumiem neitralizēts.

Afganistānā dzimušajam 28 gadus vecajam ASV pilsonim Rahami izvirzītas apsūdzības masu iznīcināšanas ieroča lietošanā, sabiedriskas vietas spridzināšanā, īpašuma iznīcināšanā un iznīcinošas ierīces lietošanā. Apsūdzības, kas formulētas 13 lappušu garā dokumentā, izvirzīja ASV prokurors Prīts Bharara tiesā Ņujorkas Manhetenas rajonā. Pirms tam Rahami Ņūdžersijas štatā izvirzītas apsūdzības nelikumīgā ieroča glabāšanā un piecu policistu slepkavības mēģinājumā.

Abi spridzekļi bija pagatavoti no katliem, kas piepildīti ar šrapneļiem, Ziemassvētku lampiņām, veciem mobilajiem telefoniem un sprāgstvielām. Sestdien Ņūdžersijas štata Sīsaidpārkas pilsētā eksplodēja cauruļbumba blakus labdarības skrējiena trasei neilgi pirms tam, kad tūkstošiem cilvēku gatavojās piedalīties skrējienā par godu jūras kājniekiem un jūrniekiem. Šajā sprādzienā nebija cietušo.

Apsūdzības rakstā teikts, ka Rahami pirkstu nospiedumi bija uz Čelsijā neitralizētā spridzekļa un uz pieciem spridzekļiem, kas atrasti un neitralizēti dzelzceļa stacijā Ņūdžersijas štata Elizabetas pilsētā, kur Rahami dzīvoja un strādāja viņa ģimenei piederošā bistro «First American Fried Chicken». Noskaidrots, ka viņš bijis Čelsijā un vasarā interneta veikalā «eBay» iegādājies spridzekļu sastāvdaļas.

Rahami sociālo mediju kontā ar lietotāja vārdu yaafghankid786 kā favorīti bija atzīmēti divi džihādistu videoieraksti. Viņam bija ar roku rakstīta dienasgrāmata, kurā viņš slavēja Osamu bin Ladenu un kritizēja ASV karus Irākā, Afganistānā un Sīrijā. Videoierakstā, kas atrasts viņa radinieka mobilajā telefonā, redzams, kā Rahami savā Elizabetas mājoklī vai tā tuvumā aizdedzinājis degbumbu divas dienas pirms Ņūdžersijas un Ņujorkas sprādzieniem.

Rahami pirmdien apšaudē ar policiju Ņūdžersijas štata Lindenas pilsētā tika ievainots kājā un aizturēts. Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) otrdien paziņoja, ka 2014.gada augustā izmeklēšanā nekonstatēja Rahami saistību ar terorismu. Izmeklēšana notika pēc tam, kad viņa tēvs Mohammads Rahami bija brīdinājis FIB, ka dēls esot bīstams.

Spridzinātāja tēvs Muhameds Rahami žurnālistiem otrdien, 20.septembrī, paziņoja, ka FIB toreiz nav izdarījis savu darbu līdz galam, vēsta lsm.lv. Viņš bija ziņojis, ka dēls sapinies ar nepareizajiem ļaudīm, bijis vardarbīgs pret ģimenes locekļiem. Savukārt biroja pārstāvji apgalvo, ka pirms diviem gadiem notika iekšējo datubāžu pārlūkošanas, starpaģentūru pārbaude, kā arī daudzas intervijas, un neviena no tām neatklāja Rahami sakarus ar terorismu.

Tagad viņa datorā atrasti ieraksti, kas slavina teroristu grupējuma “Al Qaeda” nelaiķa līderi Osamu bin Ladenu un islāma fundamentālistu sludinātāju sprediķi. Rahami pēdējā laikā vairākas reizes apmeklējis Afganistānu un Pakistānu. Tiek pētīts, ko viņš tur darījis.

Rahami 2014.gada augustā tika apsūdzēts smagu miesas bojājumu nodarīšanā un naža nelikumīgā glabāšanā pēc sava brāļa Nasima Rahami saduršanas kājā. Viņš pavadīja trīs mēnešus ieslodzījumā, bet netika tiesāts. Varas iestādes pēta Rahami biežos braucienus uz Afganistānu un Pakistānu, kur viņš apprecējās. Viņa sieva atstāja ASV īsi pirms sestdienas uzbrukumiem, bet tika apturēta Apvienotajos Arābu Emirātos, ziņoja mediji. ASV amatpersonas paziņoja, ka vēl nav konstatējušas nekādu saistību starp Rahami un kaujinieku grupējumiem.

Komentāri (25)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu