fbpx

Beidzot! 237

Okupācijas muzejs Strēlnieku laukumā. Foto: Edijs Pālens, LETA
Georgs Andrejevs
Print Friendly, PDF & Email

Okupācijas muzejs un mīts par labprātīgu pievienošanos

Latvijas Okupācijas muzejam noteikts nacionālo interešu objekta statuss, tātad sāksies rekonstrukcija, taps Nākotnes nams, būs jaunā ekspozīcija. “Beidzot!” uzzinājuši par Saeimas pozitīvo balsojumu, izsauksies Latvijas iedzīvotāju lielākā daļa, kas pēdējo gadu laikā uzmanīgi vēroja visas aizdomīgās peripetijas ap un par Latvijas Okupācijas muzeja nākotni.

Likt šķēršļus muzeja pastāvēšanai un attīstībai varēja vienīgi tie, kuri atbalsta mītu par Baltijas valstu labprātīgu pievienošanos Padomju Savienībai 1940.gadā.

Savas darbības pirmajā desmitgadē Okupācijas muzeja galvenā loma bija ārvalstu vadītāju un oficiālo delegāciju pārstāvju informēšana par viņiem mazpazīstamajiem okupācijas laika notikumiem Latvijā. Savukārt mēs Latvijas Ārlietu ministrijā izmantojām ikvienu starptautisko tribīni, lai atgādinātu rietumu politiķiem par abu noziedzīgo režīmu – Staļina komunistiskās Padomju Savienības un Hitlera fašistiskās Vācijas – izvērsto Latvijas okupāciju pusgadsimta laikā un to dramatiskajām sekām, kas pastāv arī pēc neatkarības un Latvijas valstiskās kontinuitātes atjaunošanas 1990. un 1991.gadā.

Kā ārlietu ministram man personīgi visspilgtāk atmiņā saglabājušies izvērstie ziņojumi, kurus sniedzu Apvienoto Nāciju Organizācijas Cilvēktiesību komitejas 49.sesijas sēdē Ženēvā 1993.gada 15.februārī (laikraksts ”Diena” 23.02.93.) un Apvienoto Nāciju Pasaules konferencē Vīnē 1993.gada 17.jūnijā.

Jāuzsver, ka ar katru desmitgadi muzeja ekspozīcijas un aktivitātes iegūst aizvien lielāku nozīmi un vērtību tautas izglītībā.

Izvērstu motivāciju šādam apgalvojumam muzeja 20 gadu pastāvēšanas jubilejā 2013.gadā veltīja Latvijā pazīstamais ASV politologs un publicists Pols Goubls: “Neviens nevar pareģot 2033.gada ģeopolitisko situāciju, bet pastāv liela iespēja, ka Latvijai būs jāsastopas ar pieaugošiem vārguļojošas, bet revizionistiskas Maskavā centrētas valsts izaicinājumiem un mazāku Rietumu atbalstu nekā tagad. Šāda situācija nav neizbēgama, bet ir būtiski, ka Latvija apzinās šo risku un spēj rīkoties veidos, kas vēsturi veido tai vēlamā virzienā. Latvijas Okupācijas muzejs ir būtiska sastāvdaļa šajos centienos. (..) Savā klasiskajā romānā ”Un garāka par mūžu diena ilgst” kirgīzu autors Čingizs Aitmatovs stāsta par mankurtiem, sevišķu vergu šķiru, kuriem uzvarētāji atņem viņu atmiņu par pagātni. Bez šīm atmiņām, Aitmatovs saka, nācijām, tāpat kā indivīdiem, nevar būt nākotnes, jo bez skaidras atmiņas par pagātni viņi nolemti dzīvei mūžīgā tagadnē. Šajā stāvoklī viņi beidz būt, kas viņi reiz bija, un citi viņus var viegli kontrolēt.” (muzeja mājas lapa, 10.09.2013.)

Atliek cerēt, ka memoriāla kompleksa būvniecības projekts noritēs atbilstīgi plānotajiem termiņiem un būs nozīmīga dāvana Latvijas simtgadei.

Georgs Andrejevs ir Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis.

Komentāri (237)

mūsu alus 10.09.2016. 00.11

Un tā arī neviens nav paskaidrojis, kāpēc okupācijai ir jābūt mūsu nākotnei? Kāpēc Okupācijas muzejam ir jāpārtop par Nākotnes namu?

+18
-5
Atbildēt

2

  Ēriks > mūsu alus 10.09.2016. 14.24

  Manuprāt,tādam okupācijas muzejam vajadzētu parādīt,kā okupācijas vara ir mūs pakļāvusi un sačakarējusi mums smadzenes,visas metodes,visi paņēmieni,visi rezultāti analizēti,tikai tad varēsim atbrīvoties no šī mantojuma un atgūt skaidru skatu,lai izvēlētos mums piemērotu tālākceļu,tā apmēram.

  +1
  -11
  Atbildēt

  0

  edge_indran > mūsu alus 10.09.2016. 17.51

  ———–Ēriks:”…., tā apmēram.”

  ======================================================================================

  Problēma jau tā, ka “tā apmēram” jau notiek, tikai sasniegtais rezultāts ir pretējs cerētajam. Vaigu sviedros strādā OM, pētnieki krūmiņi un “neatkarīgie” žurnālisti, bet kā TV parāda kādu seriālu “Ilgais ceļš kāpās”,”Limuzīns Jāņu nakts krāsā” vai “Mans draugs – nenopietns cilvēks” – tā kaldinātais par nieka čiku pārvēršas:

  “Ja paraugāmies Latvijas Universitātes pētnieku veiktā „Latvijas sociālās atmiņas monitoringa” tikko publicētajos pirmā ziņojuma datos, tad redzam gana satraucošas tendences tieši jaunākās paaudzes attieksmē pret dažiem Latvijas vēstures jautājumiem. Protams, skaitļi nav milzīgi lieli, tomēr, ja radikālākam noskaņojumam ir tendence augt tieši gados jaunāko cilvēku vidū, tad liekas, ka kaut kas mūsu sabiedrībā tomēr nav kārtība. Un tā nav tikai politiķu atbildība, tā ir arī vecāku, skolotāju, rakstnieku, žurnālistu, sabiedriskās domas līderu un daudz plašāku slāņu atbildība.” Sanita Upleja “Vēstures gudrība” (IR,15.03.2013.)

  FILMAI “MANS DRAUGS – NENOPIETNS CILVĒKS” – 40!

  http://www.kinoraksti.lv/cache/images/mansdraugsnenopietnscilveks_jpaukstello_braliliepini_6004501453131541427752.jpg

  http://www.kinoraksti.lv/raksti/filmai-mans-draugs-nenopietns-cilveks-40-99

  0
  0
  Atbildēt

  0

Arturs Pērkons 12.09.2016. 13.01

Visiem zināma info pārdomām:

– 25 gadu garumā visas Saeimas un valdības nav spējušas tikt galā ar t.s. čekas maisiem un noņemt piesedzošos plīvurus okupācijas režima lielajam balstam – čekas aģentiem.

– “stūra māja”, kurā pagrabos tika iespundēti režīmam nepakļāvīgās personas, smuki nokrāsota baltā krāsā un tai tiek aktīvi meklēti investori, lai pārvērstu to par modernu biznesa objektu un neatgriezeniski izzustu visīstākais eksponāts.

– tajā pašā laikā vislielākā nopietnībā visaugstākā līmenī balta piebūve tiek pasludināta par vissvarīgāko Latvijas tautai.

Tauta sadalījusies 2 nometnēs – vieni, kuri labticīgi cer, ka piebūve atrisinās okupācijas radītās sekas, un otri, kas pārliecināti, ka tas ir teātris uzmanības novēršanai no galvenā – okupācijas līdzskrējēju un atbalstītāju atrašanos pie reālās varas svirām.

—-

P.S.

Paldies par mīnusiem 🙂

+14
-2
Atbildēt

1

mūsu alus 10.09.2016. 00.00

Atklāti sakot, neesmu tajā Okupācijas muzejā bijis. lūdzu Apskaidrojiet mani kas tad tur tāds par okupāciju tik ļoti svarīgs iekšā driķēts, ka bez tā konkrētajā vietā nekādi? Vai tur ir arī kaut kas par okupantiem, un kur viņi visi tā pēkšņi palikuši, vai arī tas tik viņu un no viņiem savlaik aizbēgušo kopprojekts, kurš tagad kopdarbībā tiks saukts par nākotnes namu?

Streļķi piesmieti, okupanti apstiprina bēgļu projektus, kurus finansēs…

Stulbi.

Okupācijas muzejam īstā vieta zem Pārdaugavas pirksta, kur autoram savulaik neļāva uzstādīt mātes rokās bērnu, bet pastāvošā vara ļauj katram, kam kaut kas rejams pret Latviju, to izriet ruporā un uzskatīt to par svētu.

+16
-6
Atbildēt

5

  Valdis Eiserts > mūsu alus 10.09.2016. 20.33

  Tev šķiet neiedomājami, ka esmu pats sevis uzrakstītā viedokļa autors ? Atrodi godīgu darbu un pamet propagandas plintnieces anonīmo bezslavas rūpalu! Uzreiz sāksi cienīt sevi un citus.

  +3
  -9
  Atbildēt

  0

  Valdis Eiserts > mūsu alus 10.09.2016. 10.00

  zanE vadās mātišķu jūtu iespaidota – pašas komentāri šķiet asprātīgi, kaut faktiski tie ir melīgi, bezkaunīgi. Vienlaicīgi tie piedalās viedokļu daudzveidības demonstrējumā, ko arī izmantošu, nepiekrisdams Skumjajam Bruņiniekam, kurš zanE nosaucis par LIEKULĪBAS KARALIENI. Ņemot vērā zanE lietotos rusicismus gan formā, gan saturā, minētajam anonīmajam autoram(acīmredzot, pašam kauns par savu “daiļradi”) labāk piestāvētu apzīmējums DEMAGOĢIJAS CARIENE.

  +6
  -11
  Atbildēt

  0

  edge_indran > mūsu alus 10.09.2016. 00.09

  ———

  “Placdarms (franču: place d’armes — laukums, kur tiek savākts karaspēks) ir kara vešanas termins.

  Šī termina lietojums ir visai plašs. Pašā vienkāršākajā izpratnē tā ir teritorija, kuru kāda valsts izmanto sava karaspēka koncentrēšanai, lai sagatavotu uzbrukumu un izvērstu karadarbību pret kādu citu valsti. Sīkāk skatot tas varbūt atsevišķs frontes iecirknis, kuru speciāli sagatavo, lai varētu veikt uzbrukumu un tālāk izvērsties pretinieka teritorijā. Kad ir runa par desantēšanos jūras, upes, ezera pretējā krastā, tad tā ir jūras piekrastes teritorija vai ezera (upes) pretējais krasts, ko desants izcelšanās gaitā vai ūdens šķēršļa forsēšanas laikā ieņēmušas priekšējās karaspēka vienības, lai nodrošinātu galveno spēku izcelšanos un tālāku izvēršanos. Tāpat par placdarmu sauc arī arjergarda ieņemtas teritorijas daļas.

  Placdarmam varbūt gan stratēģisks, gan taktisks raksturs. Stratēģiska rakstura gadījumā tiek iesaistīti lieli spēki, kuri ir iesaistīti lielāku mērķu realizācijai. Taktisko placdarmu gadījumā parasti tiek izmantotas bruņoto spēku priekšējās vienības, pirmais ešelons, kuru izveidotajā placdarmā tālāk tiek iepludināts lielāks skaits otrā ešelona vienības, rezervju skaits, kuras notur placdarmu un tālāk veic izvēršanos. Ja tiek izmantoti ešelonu lieluma vienību daudzums, tad tas ir parasti stratēģisks placdarms.” Vikpēdijas lapa.

  ======================================================================================

  Smiltēns: “Vienotībai” ir jāpatriec no Rīgas prokremliskā vara

  http://img8.kasjauns.lv/objs/news/lv/images/smiltens-ET_1465041824313-720×0.jpg

  http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/222879/smiltens-vienotibai-ir-japatriec-no-rigas-prokremliska-vara

  0
  0
  Atbildēt

  0

  zanE. > mūsu alus 10.09.2016. 16.33

  …eisert….esi jau, nu, godīgs un atzīsti, ka Tev tas piemineklis vairāk vajadzīgs kā krieviem, lai pāris reizes gadā tēlotu, kāds patriots esi…par gļēvu Tavi NAšisti, lai ķertos pie nopietnām lietām, baidieties aplauzties…Jūsu vienīgā spēja ir klaigāt ar lāpu un sarkanbaltsarkano karodziņu rokās…un…čussss!…sakaltētu zirņu pildīts cūkas pūslis spēj radīt lielāku pievienoto vērtību, nekā urrāpatriotu apliecināšanās pie datora klavieres…

  +10
  -6
  Atbildēt

  0

  zanE. > mūsu alus 10.09.2016. 08.45

  ….tieši to arī esmu piedāvājusi vairākkārt, tikai mūsu karstasinīgajiem patriotiem šī doma palikusi nesadzirdēta….zem pieminekļa ir lielas telpas izstāžu zālēm, tādas tur bijušas jau pirmsākumos…kur problēma šīs telpas sakārtot un Okupācijas muzeja ekspozīcijas par okupāciju un to, kas saistīts ar šo “atbrīvošanu” – pārcelt uz Pārdaugavu?…uzskatāmi apvienot un parādīt notikumu secību…

  ….kāpēc nacionāļi to nerisina – tāds ir jautājums…nav izdevīgi, jo zustu iespēja politiskā kapitāla uzkrāšanai…vai….vienkārši – spēciņi par vājiem…

  …un nevajag aizbildināties, ka to nedrīkstēs darīt, jo var atrasties vēl kāds likums….nē, neviens likums neierobežo memoriālo vietu sakopšanu un uzturēšanu labā kārtībā…vajag tikai gribēšanu…

  +12
  -6
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu

eskişehir escort samsun escort gebze escort sakarya escort edirne escort