Krimas pārmaiņas • IR.lv

Krimas pārmaiņas 41

Krievijas Jūras spēku karavīri soļo parādē 31.jūlijā, atzīmēt Jūras spēku dienu Krimā. Foto: Reuters/LETA
Gunārs Nāgels

28. jūlijā tika likvidēts Krimas federālais apgabals, un tās teritorija iekļauta jau esošajā Dienvidu federālā apgabalā

Kamēr ASV prezidenta kandidāts Donalds Tramps neuzskata, ka Krievijas uzbrukums Baltijas valstīm automātiski atbildams ar militāro spēku, tikmēr Krievija rīkojas, lai Ukrainā iekaroto teritoriju vēl vairāk integrētu Krievijā.

Atgādināšu, ka 2014. gada februārī Krievijas militārie spēki, maskējušies kā vietējie dumpinieki, ar varu pārņēma Ukrainas valsts dienvidu daļu – Krimu. Martā sekoja viltus referendums, kur gan bija dotas divas izvēles, bet ne viena, ne otra izvēle neparedzēja paturēt spēkā esošo 1998. gada satversmi un palikt Ukrainas sastāvā. Tātad varēja tikai balsot par de facto atdalīšanos no Ukrainas, vai nu kā Krievijas federāla republika, vai atjaunojot 1992. gada satversmi, kura piešķīra Krimai suverēnu varu dibināt attiecības ar citām valstīm.

Tai pašā mēnesī Krima tika vispirms pasludināta par neatkarīgu republiku, un tūliņ pēc tam tika uzņemta Krievijas federācijā kā atsevišķa republika (kas agrāk, Padomju savienības laikos, būtu nosaukta par autonomu republiku).

Iebrukuma un aneksijas iemesli ir viegli atrodami, bet ne visi parasti tiek minēti. Krievijas militārās bāzes Krimā nekad netika apdraudētas, bet tagad vairs nav jāmaksā nomas maksa Ukrainai. Krievijas impērijas atjaunošanas kāre ir nepārprotama, un Krimas aneksija parādīja pasaulei, cik viegli un vienkārši tas veicams.

Bez ietaupījumiem sakarā ar bāzēm, liekas, no pirmā acu uzmetiena, ka Krimas okupācija ir tīrais finansiālais zaudējums un ir tikai barojis ekspansijas kāri. Bet tomēr pastāv viens ļoti zīmīgs faktors. Proti, Melnā jūra ir bagāta ar naftas rezervēm, un kopā ar Krimas iekarošanu ir nākusi klāt vēl lielāka Melnās jūras platība. Tur esošā nafta un dabas gāze nebūs tikai finansiāls ieguvums Krievijai, bet tās zaudējums Ukrainai nozīmē enerģijas neatkarības sapņa izgaišanu.

Kāpēc tieši tagad domāt par šo okupēto Ukrainas daļu? Kopš 2014. gada marta pastāvēja Krimas federālais apgabals, kuru veidoja starptautiski neatzītā Krimas republika un federālās nozīmes pilsēta Sevastopole. Šā gada 28. jūlijā tika likvidēts Krimas federālais apgabals, un tās teritorija iekļauta jau esošajā Dienvidu federālā apgabalā.

Krimas metode nav bijusi gluži tik sekmīga Austrumukrainā, un Gruzijā notika pilnīgi atklāts karš.

Nav šaubu, ka Latviju tagad sargā tikai NATO 5. pants, un nav pieņemami, ka kādas mūsu sabiedrotās valsts vadītājs vispirms prasīs saviem grāmatvežiem, vai pildīt līgumā paredzētos pienākums.

Autors ir laikraksta “Latvietis” redaktors

Komentāri (41)

rinķī apkārt 02.08.2016. 09.45

Nav šaubu, ka Latviju tagad sargā tikai NATO 5. pants…+++ vispirms jau Latviju sargā pats latvietis ar savu apziņu par to, ka viņam ir nepieciešama sava valsts, lai kur arī viņš šobrīd atrastos. Un ir svarīgi, lai latvietis saprastu arī to – kādēļ viņam ir tik ļoti nepieciešama sava, uz konservatīvām vērtībām balstīta, nacionāla valsts – Latvija.

Jebkurai tautai šāda, sava valsts ir vienīgais priekšnoteikums tam, lai tā spētu saglabāt savu vietu pasaules etnogrāfiskajā kartē, bet cīņa par izdzīvošanu šīs kartes robežās ir nežēlīga. Ik gadu pasaulē kāda tauta mirst, vai nokļūst tuvu robežai, aiz kuras sākas iznīcība. Uz šīs robežas atrodamies arī mēs šobrīd, latvieši.

Un nav lielu cerību mūsu pusotra miljona lielajai tautai atkopties no okupācijas sekām, jo nekas netiek darīts, lai tas izdotos. Vēl trakāk – tiek radīti visi priekšnoteikumi, lai latvieši kā tauta no zemes virsas izustu pēc iespējas ātrāk un šos priekšnoteikumus rada sev paši latvieši, kuriem šobrīd ir pat vara rokās :)

Runa ir par ļaušanos tālākai rusifikācijai, par atteikšanos no kristīgās kultūras pamatvērtībām, morāles, kas Latvijā ir kļuvusi par lamu vārdu. Runa ir par nicinājumu ar kādu paši latvieši runā par savu nacionālismu un ļaudīm, kuriem šīs idejas un pārliecība ir nozīmīga.

Visas vērtības, par kurām kādrēiz iestājās jaunlatvieši, par ko cīnījās Kalpaks ar saviem karavīriem, par ko rakstīja Kārlis Skalbe, visas tās vērtības, uz kurām balstoties pirmskara Latvijā izauga paaudze, kura spēja saglabāt latvietību PSRS okupācijas laikā, visas šīs lietas šobrīd tiek apšaubītas, “rediģētas”, vai, pareizāk sakot, utilizētas, pārvērstas un piemērotas jaunajām “eiropeiskajām vērtībām”, kas patiesībā ir ceļš uz nebūtību manis jau pieminētajā etnogrāfiskajā pasaules kartē. Un šādā situācijā nekāds NATO 5. pants mums kā tautai nepalīdzēs.

Latviešiem,lai tā spētu izdzīvot kā tauta, ir jātiek galā ar trim lietām – ar Krievijas spiedienu un vietējo krievu šovinismu, ar nihilistisko “eiropeisko vērtību” ieviesējiem un ar draudošo islamu, kurš jau ir sācis savu gājienu pāri Rietumeiropai. Tādai mazai tautai kā mēs, tas ir gandrīz vai neiespējams uzdevums.

+10
-2
Atbildēt

2

  edge_indran > rinķī apkārt 02.08.2016. 16.39

  ———

  “Neskaitāmi nekustamie īpašumi un uzņēmumi tiek pārdoti Krievijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem,(..) māju un zemi, kas savulaik piederēja pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām Annai Justīnei Čakstei-Rollinsai un Katrīnai Čakstei-Vilsonei, iegādājusies Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva preses sekretāres Nataļjas Timakovas ģimene.”

  Sociālantropoloģe [D,Beitnere-LaGalla] : Izpārdot savu zemi ir netālredzīgi

  (LatvijasAvīze,16.11.2015.)

  ==============================================================================

  Ja runa ir 1 000% peļņu, tad nāgeleši ir gatavi pat ASV prezidenta posteņa kandidātu saplosīt gabalu gabaliņos, ja viņš uzdrošināsies neatbalstīt 4.maija projektu! Divdesmit piecus gadus auseklīši un viņu aizokeāna sponsori ir centīgi strādājuši, lai integrētos Rietumkrātiņa sistēmā, tāpēc tagad nevēlas pāragri pazaudēt “zelta āderi”.

  Un nevajag te “muļķi laist” ar vecu vecajām prievīšu Daiņa pasaciņām – pietiek, nav vairs “dziesmotās revoļūcijas” laiks, kad solījumus bārstīja bez kādas apjēgas par sabiedrībā un valstī notiekošo!

  http://nkc.gov.lv/wp-content/uploads/2015/03/4maijaR_25_03-755×1000.jpg

  0
  -1
  Atbildēt

  0

Anonīms 02.08.2016. 10.58

skatos filmu TV SPIEGEL par Maljorku – par to,kas notiek, kad valstī uzņem patvēruma meklētājus un kad to kļūst vairāk kā pamatiedzivotāju – patiesībā – apokalipse !

http://www.spiegel.tv/filme/magazin-vom-31072016/

0
0
Atbildēt

1

jurisml_inbox_lv 02.08.2016. 08.33

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu