Latvijas teritorija var izrādīties lielāka vai mazāka • IR.lv

Latvijas teritorija var izrādīties lielāka vai mazāka

20
Foto: Vladislavs Proškins, F64

Jaunākajos mērījumos Igaunija par 112 kvadrātkilometriem lielāka

Jaunākie mērījumi liecina, ka Igaunijas teritorija ir par 1% jeb 112 kvadrātkilometriem lielāka, nekā bija domāts līdz šim, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”. Arī Latvijā notiek jauni mērījumi, un nav izslēgts, ka patlaban 64 589 kvadrātkilometrus plašā Latvijas teritorija būs kļuvusi lielāka vai mazāka.

Pirms gada pie mums sākts projekts, kas paredz ar aerolāzerskenēšanu precīzi parādīt, kāda izskatās Latvija. Patlaban noskenēta ir Latvijas centrālā daļa. Ar aerolāzerskenēšanu tiek iegūti patlaban precīzākie iespējamie teritorijas mērījumi. Pašu skenēšanu veic konkursa kārtībā izraudzīti uzņēmumi. Kādu laiku to darījis poļu uzņēmums, bet stafeti drīzumā pārņems franči.

Iegūtos datus apstrādā Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrā. Tos jau izmanto, piemēram, meteoroloģijas centrs plūdu modeļa izgatavošanai. Dati, kas iegūti un jau apstrādāti no Ropažu apkārtnes, atklāj interesantus faktus, piemēram, mežos ieraugāmi ierakumi no kara laikiem, kurus parastā fotogrāfijā nebūtu iespējams redzēt.

Lai arī Latvija precīzus datus par visu teritoriju iegūs tikai 2019.gadā, mūsu dati, atšķirībā no igauņiem, būšot ar augstāku izšķirtspēju. “Tie būs noteikti labāki nekā igauņu dati, protams, ja pa to laiku viņi nesāks labākus datus iegūt,” vērtēja aģentūras direktora vietnieks ģeoinformācijas jautājumos Valdis Bērziņš.

Vai pēc četriem gadiem uzzināsim, ka šobrīd 64 589 kvadrātkilometrus plašā Latvijas teritorija kļuvusi lielāka vai mazāka, varēs pateikt pētnieki. Aģentūras pārstāvis šādu iespēju neizslēdz. “Teorētiski ir iespējams, jā, protams. Praktiski ir situācijas, kad šī robeža tiek koriģēta,” atzina Bērziņš.

To, ka Latvijas teritorija nav patstāvīgs lielums, apliecina par skenēšanu nedaudz vienkāršākā metode – aerofotogrāfēšana. Jūras piekrastē notiek dabīgie erozijas procesi, vietām krasti tiek noskaloti, vietām – nāk klāt. Taču tas nav vienīgais faktors, kas var mainīt Latvijas teritoriju. Pagaidām grūti pateikt, kā Latvijas platību ietekmēs valsts robežas demarkācija ar Krieviju, jo iepriekš vilktā robežlīnija tika noteikta pēc vecām topogrāfiskām kartēm.

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras iegūtos datus izmanto dažādas valsts iestādes, piemēram, Nacionālie bruņotie spēku, Lauku atbalsta dienests, pašvaldības un arī komersanti. Aģentūra drukā arī topogrāfiskās kartes papīra veidā. Vienlaikus tā atzīst, ka līdz ar digitālo tehnoloģiju arvien plašāku ienākšanu ikdienas dzīvē pieprasījums pēc papīra kartēm esot būtiski krities.

Komentāri (20)

latvijas_valsts 15.08.2015. 11.30

no pirksta izzīsta sensācija

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu