Cer “Nākotnes nama” būvi sākt septembrī 22

Elektroniskā ID karte interneta balsošanā Igaunijā tika ieviesta 2005.gadā, kad pašvaldību vēlēšanās šo iespēju izmantoja nepilni 2% balsotāju. Pērn parlamenta vēlēšanās savas balsis eletroniski atdeva jau 24% jeb 140 846 vēlēšanās piedalījušos pilsoņu.
Ieva Cielava
Print Friendly, PDF & Email

Strēlnieku laukuma apbūves plāni rāda, ka vieni būs ieguvēji, citi – zaudētāji 

Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcijas darbus plānots sākt jau septembrī, par spīti vairāku arhitektu rosinātajai protesta kampaņai. Muzeja vadība nevēlas spriest par šīs grupas patieso motivāciju, taču vērš uzmanību, ka līdzās piebūvei atrodas Rīgas pašvaldības zemes īpašums, kas pēc veiktās rekonstrukcijas, visticamāk, zaudēs vērtību. Šo zemes īpašumu Rīgas dome mēģinājusi pārdot jau pagājušajā gadā, taču neizdevās atrast pircēju. 

Arhitektes Zaigas Gailes un viņas kolēģu parakstu vākšanas akcija pret Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projektu jeb „Nākotnes namu” ir tikai pilsoniska aktivitāte bez juridiskas nozīmes, stāsta „Valsts Nekustamo īpašumu” (VNĪ) pārstāvis Arnis Blodons.

Patlaban „Nākotnes nama” projekts gaida, kad Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija būs pabeigusi savu izvērtēšanu, lai projektu varētu iesniegt Rīgas pilsētas būvvaldē un iegūt atļauju būvniecības sākšanai. Ja Rīgas pilsētas arhitekts neiebildīs, “Nākotnes namu” varētu sākt būvēt jau septembrī. Būvniecība varētu ilgt 14 mēnešus un izmaksāt aptuveni 4,5 miljonus eiro.

Latvijas okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels ir neizpratnē par agresīvo vairāku arhitektu rosināto kampaņu, kas, viņaprāt, nevis aizstāv arhitektūras vērtību, bet gan apdraud Okupācijas muzeja darbu.

Viņš nevēlas izdarīt secinājumus par oponējošo arhitektu grupas patieso motivāciju, taču vērš Ir.lv uzmanību, ka uz Grēcinieku ielas blakus muzejam ir 412 kvadrātmetru liels zemes gabals, kas pieder Rīgas pašvaldībai. No vienas puses tam blakus tiks būvēta septiņus stāvus augsta viesnīca, no otras puses – plānotā trīs stāvus augstā Okupācijas muzeja piebūve. „Varam tikai minēt, kā šāda iesprostošana starp divām augstām ēkām ietekmēs zemes gabala vērtību,” aicina aizdomāties Nāgels.

Šo zemes gabalu Rīgas dome plānoja pārdot jau 2014. gada februārī par spīti vairāku domnieku ieteikumiem pārdošanu atlikt, jo, pirmkārt, Rīgas pils remonta dēļ Valsts prezidenta uzturēšanās Melngalvju namā var ieilgt un zemes pārdošana tieši blakus šai ēkai var apdraudēt valsts drošību, otrkārt, iespējams, pēc kāda laika būs nepieciešams paplašināt Okupācijas muzeju, kas atrodas tieši blakus pārdodamajai zemei.

Opozīcijas argumenti nelīdzēja un zeme tika izsludināta izsolē, taču pircēji tai neatradās un zeme joprojām ir pašvaldības īpašumā.

Okupācijas muzeja ziemeļaustrumu spārna siena jau reiz ir tikusi nojaukta un pārbūvēta 1996. gadā, kad tika celts Melngalvju nams, tādējādi ēka nav saglabājusies oriģinālajā izpildījumā, stāsta direktors. Bez tam ēkas oriģinālais projekts ir paredzējis šādas piebūves uzcelšanu otrajā kārtā, taču padomju laiku jukās tas tā arī izpalicis. Viņš arī skaidro, ka lai nodrošinātu Okupācijas muzeja likumā paredzētos darba uzdevumus un uzglabātu nacionālos krājumus, muzejam ir būtiski palikt vienā telpā, bet ar esošajām nepietiek, tāpēc nepieciešams paplašināties.

Kā ziņots iepriekš, Zaiga Gaile un vēl vairāki arhitekti ir sagatavojuši manifestu, kurā raksta: “Pieprasām sakopt un saglabāt Latvijas Okupācijas muzeja ēku esošajā veidolā. Pārbūvēta un pārdēvēta, tā zaudētu arhitektūras vērtību un savas sūtības simbolisko svaru. Tā saucamais „Nākotnes nams” – baltā piebūve – ir formāls un viltots simbols.”

Manifests aicina vienotā Okupācijas muzeja attīstības koncepcijā iekļaut Stūra māju, kas ar savu emocionālo slodzi ir izmantojama okupācijas mantojuma izstādīšanas, dokumentēšanas un pētniecības mērķiem.

 

Komentāri (22)

DD1 31.07.2015. 08.33

> Skumjais Bruņinieks

“Šis ir klasisks, uzskatāms piemērs, kā aiz nacionāliem, patriotiskiem lozungiem var izdarīt kaitniecību valstij.

“Nākotnes piebūve” – apšaubāmas kvalitātes projekts!”

Ar to viss ir pateikts.

+17
-3
Atbildēt

0

locus 31.07.2015. 11.20

Nedomāju, ka arhitekti, kas vāc parakstus pret tā saucamo Nākotnes namu ir balti un pūkaini jau kopš dzimšanas, bet tas Okupācijas nama paplašināšanas plāns man galīgi nav simpātisks. Pārsauciet atpakaļ par Strēlnieku muzeju! Lai latviešu strēlnieki noliek visus pa vietām! 🙂

+9
-2
Atbildēt

0

TanteSidra 31.07.2015. 00.07

katrs ietaupīts eiro ir vajadzīgs Latvijas aizsardzībai.

tiešu draudu apstākļos atdot valsts naudu 7 līdz 10 miljonus Eur privātuzņēmēju Birkerta, Nollendorfa un Nāgela k-gu apšaubāmas vajadzības privāta muzeja projektam ir noziedzīgi vai idiotiski.

šī projekta bīdītāji un atbalstītāji, – paši tiekiet skaidrībā kā jūs sevi vēsturē pozicionēsiet, kurai no projektā ieinteresēto grupām jūs vairāk atbilstiet.

tie vairs nav joki vai nieki ko jūs dariet

mantrausīgs ierēdnis korumpants vai labticīgs idiots, šā vai tā jūs esiet mankurti, vistiešākie savas valsts nodevēji, – novājinot Latviju jūs atklāti darbojaties Maskavas interesēs, tās sakrīt ar jūsu vajadzībām, ja valsts tiks okupēta tiksiet no ienaidnieka atalgoti.

acīmredzami nodevēju karma jūs īpaši nesatrauc, bet, – ja valsts dzīvos, jūs bargi tiesās laicīgā tiesa un atbilstoši noziegumam jums no soda neizbēgt.

+16
-10
Atbildēt

8

  lno > TanteSidra 31.07.2015. 07.50

  O jā, šis nu ir tas gadījums, kas izputinās Latviju! LM, Citadele, PV, nesenā ziņa,ka Rīgas domē 3 cilvēki gadā nopelna turpat 1/2 miljonu Eur, RS naotehnoloģijas jau tāds sīkums vien ir:):):)

  +5
  -15
  Atbildēt

  0

  ierados > TanteSidra 31.07.2015. 12.04

  ” pierunāja projektu maitāt, ”
  Tev neienāca prātā scenārijs, kad Birkertam pateica – mūsu nauda, mūsu būvnieki un cenas. Māja būs tāda kā sanāks, vai nekāda. Cienījamais seniors noticēja lunkanajām mēlēm – vai nu tik traki būs. Kad māja nāca pusgatava, bija jau par vēlu. Nav ko šite’ grabināt ar skaidu atlikuma no proc.

  +1
  -11
  Atbildēt

  0

  ierados > TanteSidra 31.07.2015. 06.37

  Zane, žēl, ka uzskati pārdaugavas kluci par Birkerta neveiksmi. Viņa ieceri sačakarēja pašmāju celtniecības gudrinieki ar savu alkatību un nevarību. Birkerta pārlieku uzticēšanās var to nejēdzību atkārtot no jauna. Nav dzirdēts, ka viņš pats šai iecerei ļoti tuvu un dedzīgi stāvētu. Saprotams, neviens autors nevēlas piedzīvot atkal, ka samaitā viņa ieceri. Toties budžera naudas zāģētājiem tas ir gards kumoss, koncertzāles uz ab dambja ar cemūdens stāviem u.c. brīnumi. Jo trakāki un dārgāki, jo vairāk naudas!

  +6
  -11
  Atbildēt

  0

  latvijas_valsts > TanteSidra 31.07.2015. 01.01

  Jo lielākās izmaksas, jo labāk.

  Jo miers baro, bet karš posta. Nevajag mums kara izdevumus.

  Jebkura jauna celšana SILDINA ekonomiku. Bet izdevumi aizsardzībai PROVOCĒ un tuvina Krievijas iebrukšanu. Tā, lūk.

  0
  -4
  Atbildēt

  0

  zanE. > TanteSidra 31.07.2015. 09.55

  ….ierados…nu, nevajag arhitekta neveiksmes, izvēloties nepiemērotus materiālus celtniecības objektam pilsētvidē – pārspēlēt uz būvnieku atbildību…

  …tādu, piedod, “lažu” varētu pieļaut tikko diplomu ieguvis arhitekts radot savu pirmo darbu, bet pasaulslavenam arhitektam kāds ir Birkerts – tas nav piedodami…starp citu, kādā intervijā TV – viņš pats to arī atzina, vajadzējis piedomāt pie citu apdares materiālu izvēles…

  +12
  -4
  Atbildēt

  0

  Optiskais Tēmeklis > TanteSidra 31.07.2015. 10.03

  Ierados, nu gan applam! Gaismas pils būvuzraugi bija Birkertam ļoti uzticama amerikāņu firma un vēl tiešais lobijists/pasta balodis starp Latviju un ASV līdz Birkerta durvīm – Jānis Dripe. Ja kāds pierunāja projektu maitāt, tas viss notika ar Gunara Birkerta ziņu un akceptiem: Birkerta k-gam ļoti gribējās savu tēlu iemenedžēt materiālā un nepietika ar Pārdaugavu vien, steidzami, jau septembrī tiek solīts baltas kakas ieklučošana Vecrīgā. Un, ja spiedīs tā, kā līdz šim, noteikti iespiedīs. Un ne Rīgā, ne Latvijā vairs nebūs Stūra mājas, būs Tetera nams, — pārpaliks vienīgi prievīšu Nollendorfa OM birojs Vecrīgā.

  +13
  -4
  Atbildēt

  0

  zanE. > TanteSidra 31.07.2015. 00.43

  ….pievienojos!…kungiem būtu lietderīgi noskatīties šo sižetu un atbildēt uz jautājumiem, no kuriem (kopā ar arhitektu Pujatu) tie gļēvi mēģina izvairīties – kādas būs izmaksas vēl vienas Birkerta neveiksmes uzturēšanai…

  http://tvplay.skaties.lv/parraides/lnt-zinas/641240?autostart=true

  +14
  -4
  Atbildēt

  0

  Skumjais Bruņinieks > TanteSidra 31.07.2015. 07.17

  Malacis, TanteSidra, piekrītu.

  Ps

  Šis ir klasisks, uzskatāms piemērs, kā aiz nacionāliem, patriotiskiem lozungiem var izdarīt kaitniecību valstij.

  “Nākotnes piebūve” – apšaubāmas kvalitātes projekts!

  Milzīgi naudas izdevumi, kas tiks tērēti OM ierēdņu birojtelpām!

  Pats galvenais, uz ko jāpievērš uzmanība – kaut kāds neredzams( bet patiesībā nojaušams) spēks par jebkuru cenu ir ieinteresēts OM nepārnest uz “Stūra māju”!

  Tiek darīts viss, lai VDK ēka – MŪSU TAUTAS OKUPĀCIJAS UN MOKU SIMBOLS – tiktu pārvērsts par glamūrīgu Tetera namu ar birojiem un glauniem dzīvokļiem. Tad, redz, mūsu tautas moku kambariem, kur spīdzināto latviešu asinis vēl nav nožuvušas, būs iedota “tirgus vērtība”!

  Un bijušie VDK “savicki”, “indriksoni”, ” lembergi” un ” johansoni” varēs VDK ēkas 4.stāva priekšnieka kabineta vietā izbūvēt sev glaunus apartamentus, kuros, tā pat, kā padomjlaikos, plānos noziegumus pret Latviju.

  Ppss

  VDK “Stūra māja” ir ļoti skaista ēka. Nav šaubu, ka, ja fasādi labi restaurēs oriģinālajos toņos, tā būs ļoti pievilcīga un krāšņa.

  Es personīgi negribētu, ka māja, kura iedvesa bailes visai Latvijas tautai, kļūtu skaista (patīkamos toņos) pat no ārienes. Ārējai fasādei jāpaliek tādai, kāda tā ir iesakņojusies mūsu tautas zemapziņā.

  Lai katrs, kurš brauc vai iet garām šai ēkai ar drūmo pagātni, atcerētos un pieminētu noslepkavotos un spīdzinātos tautiešus.

  Lai tirpas mums iet caur kauliem, kad redzam šo briesmu namu!

  +15
  -4
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu