Tiesa atceļ mantas arestu Rīgas pils ugunsgrēka lietā iesaistītajiem būvuzņēmumiem • IR.lv

Tiesa atceļ mantas arestu Rīgas pils ugunsgrēka lietā iesaistītajiem būvuzņēmumiem

23
Tiesnesis Ilmārs Dzenis piedalās Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas sēdē, kurā skata tā dēvēto Rīgas pils ugunsgrēka krimināllietu. Foto: Ieva Lūka, LETA

Advokāts kontu atbloķēšanu uzņēmumam pamato ar iespēju samaksāt nodokļus, citādi jāiet uz maksātnespēju

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa apmierināja Rīgas pils ugunsgrēka krimināllietā iesaistīto uzņēmumu advokātu iesniegtos lūgumus par mantas aresta atcelšanu, ziņo LETA.

Būvnieku advokāti pirms tiesas lēmuma vēlreiz tiesā sniedza savus argumentus, kāpēc mantas arests būtu atceļams. Piemēram, “Friteks LV” pārstāvis Gijs Rūsiņš norādīja, ka līdz ar kontu bloķēšanu uzņēmumam ir problēmas samaksāt nodokļus. “Pretējā gadījumā jāiet uz maksātnespēju. Ar valsti norēķināties nevar, ar apakšuzņēmējiem nevar, ar darbiniekiem nevar”, viņš uzsvēra.

“Re&Re” un pilnsabiedrības SBRE aizstāvis advokāts Jānis Muižnieks jau iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka SBRE ir arestēti līdzekļi 715 347 eiro apmērā, savukārt “Re&Re” – 946 744 eiro apmērā. Advokāts norādīja uz konta pārskatu no 2014.gada 1.janvāra līdz šā gada 13.februārim, kurā redzams, ka darījumu kontā tika iemaksāti 4 857 937 eiro. No iemaksas brīža līdz šodienai SBRE un tās sastāvā iekļautās kompānijas ir veikušas ugunsgrēka seku novēršanas darbus par vairāk nekā diviem miljoniem eiro.

Arī prokurors Agris Skradailis pirmdien vēlreiz atkārtoja savus argumentus, kāpēc advokātu lūgums būtu noraidāms. Viņš uzsvēra, ka mantas arests nav sods, lai arī tas ir saistīts ar personas ierobežojumu. Pēc tiesneša izrādītās intereses viņš gan apstiprināja, ka gadījumi, kad uzņēmumi būtu slēpuši mantu, nav konstatēti. Jau iepriekšējā tiesas sēdē prokurors lūdza tiesu noraidīt pilnsabiedrības SBRE, SIA “Re&Re” un “Friteks LV” iesniegtos lūgumus par mantas aresta atcelšanu, norādot, ka lūgumos nav norādīti jauni apstākļi, kuru dēļ arests naudas līdzekļiem būtu atceļams.

Savukārt cietušās – Finanšu ministrijas – pārstāvis Ivars Grunte norādīja, ka, lai arī nauda ieskaitīta depozītā, ugunsgrēka rezultātā radušies zaudējumi joprojām nav atlīdzināti.

Jau ziņots, ka lietā apsūdzētas trīs personas – Rīgas pils priekšpils būvdarbu vadītājs Ivars Rībs, Juris Kassalietis un Imants Jurkevičs. Vienlaicīgi prokurors krimināllietu tiesai nodevis arī pret četrām juridiskajām personām, uzskatot, ka tām piemērojami piespiedu ietekmēšanas līdzekļi par nepienācīgi veiktu uzraudzību un kontroli Rīgas pils rekonstrukcijas laikā.

Rīgas tiesas apgabala prokuratūra pie kriminālatbildības saukusi divas uzņēmumu norīkotās atbildīgās personas, kuru pienākums ir nodrošināt ugunsdrošības prasību ievērošanu. Tāpat pie kriminālatbildības saukta viena uzņēmumā strādājošā persona, kuras nevērīga rīcība darba izpildes laikā, iespējams, izraisīja ugunsgrēku.

Uzņēmumu personas pie kriminālatbildības sauktas par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kura ir atbildīga par šo noteikumu ievērošanu, un ar to radīts būtisks kaitējums. Par šādu noziegumu var sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai piespiedu darbu, vai naudas sodu. Savukārt strādnieks pie kriminālatbildības saukts par svešas mantas iznīcināšanu vai bojāšanu aiz neuzmanības, ja rezultātā izraisītas smagas sekas. Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem vai piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Ugunsgrēks Rīgas pilī naktī uz 2013.gada 21.jūniju izcēlies pils rekonstrukcijas darbos nodarbināto strādnieku bezatbildīgas rīcības rezultātā. Būvnieki 20.jūnija dienā bēniņos virs Rīgas pils Svētku zāles ar leņķa slīpmašīnu griezuši vecās ventilācijas caurules. Īsi pirms darba laika beigām griešanas procesā radusies dzirkstele izraisījusi aizdegšanos, ko strādnieki, izmantojot divus ugunsdzēšanas aparātus, apdzēsuši. Tomēr neviens neesot palicis uzraudzīt degšanas vietu, kas saskaņā ar normatīviem būtu bijis jādara 12 līdz 24 stundas. Tāpat par notikušo aizdegšanos neesot informēta Militārā policija, kurai pils telpu apsardze nodota pēc darba laika beigām.

Savukārt pils remontētāju pilnsabiedrības SBRE uzaicinātais eksperts, Apvienotās Karalistes Ugunsgrēku izmeklētāju apvienības prezidents un Starptautiskās Ļaunprātīgās dedzināšanas izmeklētāju apvienības pirmais viceprezidents Pīters Mansi apgalvoja, ka Rīgas pils ugunsgrēks ir izcēlies ēkas centrālās daļas ziemeļaustrumu daļā, neizmantotā šautuvē, kur nekādi darbi netika veikti.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” pieaicinātie Igaunijas eksperti secinājuši, ka ugunsgrēks 20.jūnijā izcēlies būvnieka rīcībā nodotajā Rīgas pils daļā un tā iemesls bijis atklātas uguns avots – dzirkstele, kvēlojoša cigarete vai jebkurš cits atklātas uguns avots.

Ugunsgrēks Rīgas pilī izcēlās 2013.gada 20.jūnija vakarā.

 

Komentāri (23)

Bet 09.03.2015. 16.43

Kam kalpo Latvijas tiesas? kam skāde, ja bankrotē ravis ar visām savām “tukšu mucu” firmām?

Šitais brākdaris sen jau varēja bankrotēt un latvija tikai no tā iegūtu kvalitātē jau noteikti un būvniecība sizmaksu godīgumā tāpat.

Zaudētu vienīgi pareizticīgo katedrāles vēl neapzeltītie kupoli.

+4
-1
Atbildēt

2

  v_rostins > Bet 09.03.2015. 21.54

  Bet

  Zaudētu vienīgi pareizticīgo katedrāles vēl neapzeltītie kupoli.

  _____________

  Un ZRP(v) čekas kājslauķu, kleptokrātu un pederastu obšķaks.

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

  J.Biotops > Bet 09.03.2015. 18.04

  Kam kalpo? To var precīzi redzēt, salīdzinot tautas kritizētos un slavētos spriedumus. Par sv.Jutu tiesa neskaitāmas reizes spriedusi sabiedrībai pa prātam un saņēmusi pelnīto atzinību. Bet būvniekus nekad nesabāž ķurķī tik, cik prasīts. Kurā gadījumā uzpirkta, citādi iespaidota un netaisnīga?

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu