Vēl divas mazās planētas nesīs Latvijas zinātnieku vārdus 9

Fragments no izdevuma "Minor Planet Circulars".

LU astronoms Ilgmārs Eglītis atklātajām mazajām planētām dod zinātnieku Candera un Blumbaha vārdus

Tagad Saules sistēmā riņķo asteroīdi „Blumbahs” un „Canders”, kas iemūžina divu izcilu Latvijas zinātnieku vārdus. Šis panākums sasniegts vairāku pētījuma gadu rezultātā Latvijas Universitātes (LU) Astronomijas institūta Baldones observatorijā, informē LU Preses centrs.

Saules sistēmas mazo ķermeņu novērojumi un orbītu aprēķini 2014.gadā ļāvuši LU Astronomijas institūta vadošajam pētniekam Ilgmāram Eglītim dot nosaukumus vēl diviem no 42 Baldones Astrofizikas observatorijā atklātajiem asteroīdiem. 1,5 km lielajam asteroīdam Galvenajā asteroīdu joslā 2008 OZ1 = Nr.352646 dots vārds “Blumbahs”.

1946.gada 1.jūlijā Fricis Blumbahs, slavenā krievu zinātnieka Mendeļejeva līdzgaitnieks, kopā ar vēl pieciem Latvijas zinātniekiem veidoja Astronomijas sektoru pie Fizikas institūta un kļuva par tā pirmo vadītāju. Šī sektora dibināšana bija pirmais solis Latvijas Zinātņu akadēmijas Radioastrofizikas observatorijas (tagad LU Astronomijas institūta Baldones Astrofizikas observatorijas) izveidē. 2014.gadā F.Blumbaham atzīmēja 150 gadadienu kopš viņa dzimšanas.

Otrs 2014.gadā numurētais LU Baldones observatorijā atklātais asteroīds 2008 OS18 = Nr. 332530 turpmāk nesīs vārdu “Canders”. Asteroīda diametrs ir divi km un arī tas ir Galvenās asteroīdu joslas ķermenis.

Frīdrihs Canders dzimis Rīgā un ir raķešu dzinēju konstruēšanas pionieris Krievijā, kā arī viņš veicis starpplanētu lidojumu trajektoriju aprēķināšanu. Candera vadībā tika izgatavota viena no pirmajām PSRS raķetēm GIRD-X ar šķidrā kurināmā dzinēju, kura tika veiksmīgi izmēģināta 1933.gada 25.novembrī.

 

Komentāri (9)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu