Joņevs par romānu "Jelgava 94" saņēmis ES Literatūras balvu • IR.lv

Joņevs par romānu “Jelgava 94” saņēmis ES Literatūras balvu

26
Rakstnieks Jānis Joņevs. Foto: Evija Trifanova, LETA

Joņeva romāns stāsta par jaunu cilvēku vēlmi un centieniem nostāties pretī ierastajai pasaules kārtībai

Šāgada Eiropas Savienības (ES) Literatūras balvu saņēmis rakstnieks Jānis Joņevs par romānu “Jelgava 94”, liecina Eiropas Komisijas (EK) paziņojums.

Balvu, kas kalpo par atzinību labākajiem jaunajiem autoriem Eiropā, šogad saņēmuši Bens Bluši (Albānija), Milens Ruskovs (Bulgārija), Jans Ņemecs (Čehija), Makis Tsits (Grieķija), Odnija Eira (Islande), Armins Ēri (Lihtenšteina), Pjērs Mejlaks (Malta), Ogņens Spahičs (Melnkalne), Marente de Mora (Nīderlande), Ugļeša Šajtinacs (Serbija), Birgila Oguza (Turcija) un Īvija Vailda (Lielbritānija), kā arī Joņevs, vēsta LETA.

“Šī balva tiek pasniegta labākajiem jaunajiem autoriem Eiropā neatkarīgi no viņu izcelsmes valsts un valodas. Mērķis ir izcelt labāko Eiropas mūsdienu literatūrā, veicināt pārrobežu tirdzniecību un rosināt citu valstu literatūras darbu tulkošanu, publicēšanu un lasīšanu. ES jaunā programma “Radošā Eiropa” piedāvā līdzekļus tulkošanai, lai palīdzētu autoriem piesaistīt citai tautībai piederīgu un citā valodā runājošu lasītāju uzmanību,” sacīja ES izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu komisāre Andrula Vasiliu.

2011.gadā šo balvu saņēma rakstniece Inga Žolude par darbu “Mierinājums Ādama kokam”.

Katrs uzvarētājs saņem 5000 eiro, un autoru darbu izdevēji ir mudināti lūgt ES finansējumu godalgoto grāmatu tulkošanai citās valodās, lai tās sasniegtu jaunus tirgus.

Literatūras balvu rīko EK sadarbībā ar Eiropas Grāmatu tirgotāju federāciju, Eiropas Rakstnieku padomi un Eiropas Izdevēju federāciju.

Joņeva romāns “Jelgava 94” ir par jaunu cilvēku vēlmi un centieniem nostāties pretī ierastajai pasaules kārtībai, atšķirties no citiem, meklēt savu ceļu. “Jelgava 94” ir pirmā rakstnieka grāmata.

Kopš ES Literatūras balvu pirmoreiz izsludināja 2009.gadā, ES ir sniegusi finansējumu 56 no 59 laureātu grāmatu tulkošanai 20 dažādās Eiropas valodās.

Šā gada balvu ieguvējus apbalvos ceremonijā, kas notiks 18.novembrī Briseles saietu namā “Concert Noble”, klātesot izglītības un kultūras eirokomisārei, Eiropas Parlamenta deputātiem un Itālijas ES prezidentūras pārstāvjiem.

ES Literatūras balva saņem finansējumu no programmas “Radošā Eiropa”, kuras mērķis ir nostiprināt kultūras un radošo nozaru konkurētspēju un sekmēt kultūras daudzveidību. Jaunās programmas kopējais budžets 2014.-2020.gadam būs 1,46 miljardi eiro – par 9% vairāk salīdzinājumā ar līdzšinējo finansējumu. Saskaņā ar šo programmu tiks finansēta 4500 grāmatu tulkošana. Tā arī ļaus vairāk nekā 250 000 radošo profesionāļu un viņu darbiem iegūt starptautisku atpazīstamību, kā arī atbalstīs simtiem Eiropas kultūras sadarbības projektu, platformu un tīklu.

 

Komentāri (26)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu