Putins paraksta dekrētu par Krimas neatkarības atzīšanu (papild.) • IR.lv

Putins paraksta dekrētu par Krimas neatkarības atzīšanu (papild.)

71
Prokrieviski noskaņotie Krimas iedzīvotāji līksmo Sevastopolē pēc referenduma. Foto: AFP/LETA

Krimas parlaments pussalu pasludina par neatkarīgu valsti; no 30.marta Krima pāries uz Maskavas laiku

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmdien parakstījis dekrētu, kurā “Krimas Republika” atzīta par neatkarīgu valsti. Šis dokuments stājas spēkā no parakstīšanas brīža.

Krievijas Ārlietu ministrija pirmdien paziņojusi, ka tā ir gatava sadarboties ar Rietumiem Ukrainas krīzes risināšanā, ja Kijeva piekrīt valsts federalizācijai un Krimas aneksijai, ziņo LETA/AFP.

Paziņojumā, kurā ministrija uzskaitījusi Krievijas prasības starptautiskas “Ukrainas atbalsta grupas” izveidei, Maskava norādījusi, ka jaunajai Ukrainas konstitūcijai jāparedz varas decentralizācija un tiešas reģionu vadītāju vēlēšanas. Ministrija uzsvērusi, ka “atbalsta grupas” uzdevums būšot pārliecināt Kijevu pieņemt Krimas iedzīvotāju “pašnoteikšanās tiesības”, kas izpaudušās svētdien notikušajā referendumā.

Maskava arī pieprasījusi krievu valodu Ukrainā pasludināt par valsts valodu. Krievija uzstāj, ka jaunā Ukrainas konstitūcija esot jāapstiprina, pirms tiek rīkotas nacionālās un reģionālās vēlēšanas.

Krimas parlaments Ukrainai piederošo pussalu, kuru okupējis Krievijas karaspēks, pirmdien pasludinājis par neatkarīgu valsti – Krimas Republiku, kā arī pieņēmis lēmumu par visu tās teritorijā esošo Ukrainas valsts īpašumu “nacionalizāciju”. Par atbilstošu lēmumu nobalsojuši 85 no reģionālā parlamenta 100 deputātiem, pavēstīja parlamenta preses dienests.

ASV un starptautiskā kopiena nekad neatzīs Krimas “referenduma” rezultātus, jo tas sarīkots, pārkāpjot Ukrainas konstitūciju un Krievijas militārās intervences apstākļos, telefonsarunā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu svētdienas vakarā uzsvēris ASV prezidents Baraks Obama.

“Krimas Autonomās Republikas Augstākās padomes 2014.gada 17.marta ārkārtas sēdē pieņemts lēmums “Par Krimas neatkarību”. Par to nobalsoja 85 deputāti,” teikts paziņojumā.

Krimas parlaments arī pieņēma aicinājumu Krievijai uzņemt Krimu tās sastāvā, ziņo LETA/Korrespondent. “Krimas Republika Krimas Autonomās Republikas Augstākās padomes personā vēršas pie Krievijas Federācijas ar piedāvājumu uzņemt Krimas Republiku Krievijas Federācijas sastāvā kā jaunu Krievijas Federācijas subjektu ar republikas statusu.” Lēmums stājas spēkā ar pieņemšanas brīdi.

Krima arī nolēmusi vērsties pie ANO, pie visām pasaules valstīm, lūdzot to atzīt par neatkarīgu valsti. “Sākot ar dienu, kad šis lēmums stājies spēkā, Krimas Republikas teritorijā netiek piemērota Ukrainas likumdošana, netiek izpildīti Ukrainas Augstākās radas un citu Ukrainas valsts orgānu lēmumi, kas stājušies spēkā pēc 21.februāra.”

“Ukrainas valsts orgānu darbība Krimas teritorijā tiek izbeigta, to pilnvaras, īpašums un naudas līdzekļi pāriet Krimas Republikas valdības noteikto valsts orgānu rīcībā,” teikts lēmumā.

Augtākās tiesu institūcijas Krimas teritorijā ir atbilstošās apelāciju tiesas, kas atrodas Krimas Republikas un īpašā statusa pilsētas Sevastopoles teritorijās.

Ukrainas valsts īpašums, kas šī lēmuma pieņemšanas brīdī atrodas Krimas Republikas teritorijā, ir Krimas Republikas īpašums, nolēmuši Krimas parlamentā.

Krima arī paziņojusi, ka tā pāriet uz Krievijas rubli kā oficiālo maksāšanas līdzekli savā teritorijā. Savukārt ar Ukrainas grivnu varēs norēķināties līdz 2016.gada 1.janvārim, ziņo BBC.

Sākot 30.martu, Krima pāries uz Maskavas laiku, kas no pašreizējā vietējā laika atšķiras par divām stundām, tviterī ierakstījis separātistu premjers Sergejs Aksjonovs.

Svētdien Krimā notikušajā referendumā atbilstoši galīgajiem rezultātiem 96,77% tā dalībnieku nobalsojuši par pussalas pievienošanu Krievijai, pirmdien žurnālistiem pavēstīja referenduma organizēšanas komisijas priekšsēdētājs Mihails Mališevs.

Ukrainas Vēlētāju komitejas Krimas nodaļas priekšsēdētājs Andrijs Krisko paziņojis, ka referenduma gaitā bijuši neskaitāmi pārkāpumi un to nevar uzskatīt par pilsoņu patiesās gribas izpausmi.

Galvenā falsifikāciju shēma bijusi vienkāršotā procedūra, kādā cilvēki referenduma dienā balsošanas iecirkņos iekļauti papildu sarakstos. Cilvēku skaits, kas šādā veidā iekļauts sarakstos, dažos iecirkņos bijis “anomāls”. Balsot referendumā varējuši arī Krievijas pilsoņi.

Ukrainas valdība un starptautiskā sabiedrība referendumu, kas notika Krievijas militārās okupācijas apstākļos, uzskata par nelikumīgu. Krimas tatāri, kas ir 12-15% no pussalas iedzīvotājiem, referendumu boikotēja.

Sagaidāms, ka Eiropas Savienība (ES) pirmdien noteiks sankcijas Krievijai, to sodot par Krimas okupāciju.

Mediji jau iepriekš, atsaucoties uz saviem avotiem, ziņojuši par Krievijas prezidenta Vladimira Putina tuvākā loka cilvēkiem – kā valsts amatpersonām, tā darījuma partneriem un oligarhiem -, kas varētu tikt iekļauti ES sankciju sarakstā.

Viņu vidū tiek minēts arī aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu un parlamenta augšpalātas spīkere Valentīna Matvijenko, kā arī uzņēmumu “Rosņeftj” un “Gazprom” vadītāji Igors Sečins un Aleksejs Millers.

Paša Putina un viņa ārlietu ministra Sergeja Lavrova sankciju sarakstā gan neesot, vismaz pagaidām. Krimas pussalu kopš 28.februāra ir okupējis Krievijas karaspēks.

(papildināta no sākuma)

Komentāri (71)

Jolanta Švābe (Stalidzāne) 17.03.2014. 14.52

Kremlini min gāzi grīdā, kamēr vēl var. Stils tas pats vecais bezkaunīgais – jūs tur mainiet valodu likumu, atlieciet atpakaļ pie kormuškas mūsu pahanus un atdodiet to zemo pļaviņu pie mežmalītes un kontrolpaketes valsts uzņēmumos… un vēl to gāzes naudu samaksājiet. Tad varbūt mēs pret jums pagriezīsimies ar seju. Nu jau gan punduri aizrāvušies. Gribu redzēt, kā viņi ukraiņus piespiedīs atlikt krievu valodu atpakaļ valsts valodas statusā, ja jau reiz to atcēla.

Par Krimu bija skaidrs, ka impērija to pievāks tā kā tā. Zinot tās vēsturi un iedzīvotāju sastāvu, nav liela bēda. Ukraina to pārdzīvos. Galvenais lai notur pārējo. Starp citu referendumā ļaut balsot kaimiņvalsts pilsoņiem ar kaimiņvalsts pasēm, tā, liekas, pat PSRS nedarīja. Nebrīnīšos, ka būs sūtījuši balsot arī karavīrus no Krievijas armijas bāzēm – tie taču arī Krimā uz vietas dzīvo.

+22
0
Atbildēt

4

    Inese > Jolanta Švābe (Stalidzāne) 17.03.2014. 15.06

    Krotow un vēl to gāzes naudu samaksājiet

    ====================

    Tātad par krievu gāzi var vienkārši nemaksāt, vai ne? Tikai patērēt? ;)

    0
    -10
    Atbildēt

    0

    Inese > Jolanta Švābe (Stalidzāne) 17.03.2014. 15.47

    Nu bet nezināt naf kauns ;) Kauns ir negribēt nezināt ;)

    +1
    -7
    Atbildēt

    0

    Nebrīnīšos, ka būs sūtījuši balsot arī karavīrus no Krievijas armijas bāzēm – tie taču arī Krimā uz vietas dzīvo.

    ———

    Par to nav nemazāko šaubu.

    Vēlēšanu komisijas protokolu taču raksta Kremlī.

    +5
    0
    Atbildēt

    0

    Kāds tu šodien jautātelīgs :) Protams, ka jāmaksā. Taču tas netraucēs paprasīt arī 10 kapeikas pa virsu, pēc tam atdot arī cepuri un mēteli.

    +6
    0
    Atbildēt

    0

ligakalnina 17.03.2014. 15.13

Un ja ES un Ukraina tām Krievijas prasībām nepiekritīs, tad, tātad, var turpināties Krimas austrumu un dienvidu apgabalu okupācija un aneksija, tikai tā to visu var saprast.

Krievija taču saprot, ka ne Ukraina, ne ES nekad nevar piekrist Krimas nelikumīgai aneksijai, tātad, kārtējā likulīgā retorika no Krievijas puses, kurai nav nekāda sakara ar realitāti.

Bet, Krievija varēs atkal teikt – mēs taču gribējam sarunāties, paši vainīgi, ka nepiekritat mūsu noteikumiem, ja jau jūs paši tos “fašistus” nespējat savaldīt, kādam taču tas jādara.

+18
-1
Atbildēt

4

    Egitazz > ligakalnina 17.03.2014. 15.50

    Nu nepiekritīs un kas? Kosovu pat ne visas ES valstis atzina, bet ES subsidē, sēž cilvēki, kas mēģina uzraudzīt finanšu palīdzības sadali un tikai plāta rokas “neko nevaram ietekmēt, bet jāpiešķir, savādāk būs vēl trakāk”. un Kosovā pat nekāds referendums netika rīkots, vietēja vara pateica “mēs esam neatkarīgi”, Rietumi pateica “unikāla situācija” un viss. Nu būs vēl viena unikāla situācija – Krima, tikai ES vietā to finansiāli Krievija atbalstīs.

    bet arī uz ko cer “pareizie ukraiņi”, stāstot ka visiem jāpaliek par ukraiņiem, tikai mājās runājot krieviski? ka to atbalstīs teritorija, kurā lielāka daļa runā krieviski? Pie tam mēs jau apspriedām pieņemot pirmo valodas likumu, ar kuru jauna Maidana vara lieliski parādīja, kādas ir tās prioritātes.

    0
    -8
    Atbildēt

    0

    Egitazz > ligakalnina 17.03.2014. 16.54

    dzeris49

    tikai tajās slepkavībās vainoja tikai serbus, pat nemēģinot izmeklēt albāņu darbību – nu absolūti kā Ukrainā, kad paziņoja, ka vara tā nedrīkst rīkoties, bet ne ar pušplēsto vārdu neko nepārmetot opozīcijai.

    “Pravij sektor” niecīga daļa? Pats Cilinskis vaļsirdīgi izpļāpājas pēc Kijevas apmeklēšanas februārī, ka opozicionāriem i ieroči bija, tai skaitā automāti. Un rietumu prese absolūti klusē par notikumiem, kad cieta krievi, jo redz “ASV atspēkoja to visu, pretim liekot..nevis faktu, bet apgalvojumu ‘” tas nav patiesība, jums mums jātic un punkts”.

    Tātad, Krima pareizi izdarīja – laicīgi atdalījās, tādā veidā novēršot etniskās tīrīšanas.

    +1
    -7
    Atbildēt

    0

    Tehniski maidaniešiem ieroči nedrīkstēja būt. Taču kas zina, kā tur viss būtu beidzies, ja ieroči nebūtu parādijušies. Tad var gadīties, ka berkutieši kopā ar tituškām viņus tur vienkārši apsistu. Taču tagad noraustījās. Protams, ka maidaniešus par šiem ieročiem vēl ilgi un dikti lamās.

    +2
    0
    Atbildēt

    0

    ligakalnina > ligakalnina 17.03.2014. 16.29

    Kosovā, atšķirībā no Ukrainas, notika etniskās tīrīšanas un masu slepkavības, Ukrainā nekas tāds nenotika, tā bija antikrimināla revolūcija.

    Skaidrs, ka tur ir savi ekstrēmisti, bet, atbalsts ttiem ir niecīgs.

    +8
    0
    Atbildēt

    0

silvija_vitina 17.03.2014. 14.46

putinam šīberis ir aizvēries ciet neatgriezeniski.

+15
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu