Veselības aprūpes finansēšanas likums varētu strauji palielināt bezdarbnieku skaitu mūsu valstī
Pasaules veselības organizācija jau 2012.gada jūnijā sarunās ar Latvijas Veselības ministriju norādīja uz sekojošām problēmām, kas būtu jāņem vērā, ieviešot veselības apdrošināšanu Latvijā.
Desmit ieteikumi pārdomām no Pasaules Veselības organizācijas (PVO):
1. Izstrādāt vidēja termiņa budžeta plānu, lai veselības sektorā nodrošinātu stabilu ieņēmumu plūsmu.
2. Paaugstināt valsts izdevumus veselībai līdz 5% no IKP līdz 2014.gadam un pakāpeniski samazināt starpību starp Latviju un [valstīm] ar salīdzināmu ekonomiku Eiropas reģionā.
3. Piešķirt vismaz 12% no vispārējiem valdības ieņēmumiem veselībai, kas joprojām būtu mazāk nekā vidēji Eiropā, bet salīdzinoši tikpat cik Igaunijā un Lietuvā.
4. Ieviest pretcikliskus pasākumus, lai aprēķinātu budžeta pārskaitījumu veselības apdrošināšanas sistēmā: i) izveidot rezerves fondu jaunai veselības apdrošināšanas sistēmai, kas varētu kalpot kā buferis pret valsts ekonomiskā snieguma svārstībām; ii) izstrādāt skaidru aprēķina formulu valdības budžeta pārskaitījumiem par iedzīvotāju grupām, kas neveic iemaksas, ietverot [apdrošināšanā] personas, kas ir bez darba ilglaicīgi.
5. Turpināt uzlabot pakalpojumu sniegšanas efektivitāti, pilnībā ieviešot nesen pieņemtās strukturālās reformas.
6. Samazināt rindas un uzlabot pakalpojumu pieejamību, lai jaunā sistēma kļūtu pievilcīgāka iedzīvotājiem un lai palielinātu viņu ieinteresētību veikt iemaksas.
7. Izstrādāt komunikāciju stratēģiju, lai atbalstītu jaunās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu; lai cilvēku būtu informēti par saviem pienākumiem un tiesībām izmantot veselības pakalpojumus.
8. Noteikt, ka veselības apdrošināšana ir obligāta visiem un paredzēt pārejas periodu, lai nevienam netiktu liegta piekļuve veselības pakalpojumiem.
9. Risināt vājo aizsardzību pret finanšu riskiem, pastiprinot sociālās drošības tīklu, un izveidot tādu politiku, kas ļautu samazināt pacientu līdzmaksājumus, jo īpaši mazaizsargātiem iedzīvotājiem.
10. Saglabāt [apdrošināšanas] segumu personām, kas ir bez darba ilglaicīgi, un mazturīgajiem.
Neskatoties uz šiem norādījumiem par diskutējamajiem jautājumiem, Veselības ministrija, virzot Veselības aprūpes finansēšanas likumu, apgalvo, ka Pasaules Veselības organizācija ir pilnībā atbalstījusi koncepciju (turklāt koncepcija atšķīrās no patlaban Saeimā virzītā likuma).
Šāda pieeja veselības politikas veidošanai vairāk atgādina politiskā pokera spēli, nevis pārdomāti virzītu darbību iedzīvotāju labklājības un veselības veicināšanai.
Neviļus rodas jautājums: “Kā Saeimā varēja nonākt likums, pret kuru nopietnas pretenzijas bija izteikušas dauzas ministrijas un sabiedriskās organizācijas?”
Un tad pirmdien sekoja vēl teiksmaināki paziņojumi:
“Ministre apgalvo, ka likumā ir apzinātas visas iespējamās iedzīvotāju grupas un tiem cilvēkiem, kuri kādu iemeslu dēļ neiekļausies jaunajā veselības aprūpes sistēmā, būs dotas iespējas to izdarīt, vai nu iemaksājot veselības aprūpes sistēmā tam vajadzīgo naudas summu, vai iekļaujoties kādā no valsts apdrošinātajām 19 iedzīvotāju grupām, piemēram, bezdarbnieku grupā.” ( LETA, 10.02.14. NOZARE..LV)
Veselības ministre uzskata, ka labāk lai cilvēks piesakās par bezdarbnieku nevis strādā dārzkopībā, biškopībā, amatniecībā un maksās kaut nelielus nodokļus Latvijas valstij.
Ministre pati norāda uz to, ka Veselības aprūpes finansēšanas likums varētu strauji palielināt bezdarbnieku skaitu mūsu valstī. Ko tad ar šo likumu mēs panāksim? Lielāku nodokļu maksātāju vai bezdrabnieku skaitu?
Uz šiem jautājumiem ir jāatbild, pirms likums tiek skatīts Saeimā otrajā lasījumā.
Autore ir ģimenes ārste
Komentāri (46)
lebronj2356 12.02.2014. 09.34
Vēlētājiem ir lieliska iespēja šoreiz 2x gadā paust attieksmi pret partijām, no kurām nāk circenes utml darboņi, Vinķele jau vairs netura čurikus…tā kā visas iespējas ir. Katra pienākums ir cīnīties par savām tiesībām – šis likums tam visam pārvelk svītru un ir de jure maksas medicīnas iedibināšana dzīvē, kaut gan de facto tā pastāv jau labu laiku !
0
garausiitis 12.02.2014. 12.15
dzeris – par Kalvīslaika sekām … pirms gadiem 3 varbūt 4 sanāca būt klāt kādā sarunā ,kur tika runāts par finansējuma palielinājumu medicīnai . Kas palika atmiņā no sarunas – piemērs par kādas Kurzemes slimnīcas iegādātu aparatūru ,kas bija tā brīža top līmenī un stāsts bija par to , ka ir aparāts , tātad jāizmanto… štrunts ,ka pacientu īsti nepietiek , bet to var labot – izmeklējumu , kuru var veikt vienā reizē , sadala trijos atsevišķos izmeklējumos … par katru maksājot pilnu summu kā par vienu .
5
inesite15 > garausiitis 12.02.2014. 13.01
> klusais
Nu, un ko tas tādu nozīmē ?
Tāda ir sistema, un, ja kur kā tml. nav, tad tie ir ārpussistemas gadījumi,
kur kādiem ļoti noveicies vai mediķi izdeg .
Un nozīmē TIKAI to, ka likumi ir vanckarīgi pēc būtības un nelietīgi pēc ieceres – varbūt galvenais ārsts vai kas tml. vēlēšanu komisijā balsis skaita ……
vai arī tā iestāde ir tiktāl no komisariem zem ledus padzīta,
ka nekas cits neatliek, lai varētu kaut nedaudz paelpot .
Varianti ir diametrāli ( lai piedod valodkomisija ) pretēji,
bet abos gadījumos to ir uztaisījuši …… KRIEVI, KREMLIS un PUTINS .
0
garausiitis > garausiitis 12.02.2014. 15.25
dzeris – tā bija Priekule … tas tiesa … , bet laikam ne vienīgais stāsts .
0
ligakalnina > garausiitis 12.02.2014. 13.36
Protams, ka vajadzīga reforma, bet,kur tu redzi reformas pazīmes Circenes darbošanos?
Faktiskā maksas medicīnas ieviešana un cīņa pret slimnieku interesēm nav reforma, toties tas bardaks, kas pastāvēja medicīnā, netiek aiztikts, jo duļķainos ūdeņos zvejot zivtiņas vieglāk visiem, ieskaitot Circene, kuras ieliktenes darbību Stradiņos patreiz izmeklē tas pats KNAb, kura, rupji runājot, apzagās, un tika pieķereta, pie kam gribēja nozagt absolūtu “sīknaudu”, tas par pašu Circeni neko nelicina?
0
Ieva > garausiitis 12.02.2014. 13.05
uz Džeri. Paldies par piemēru!
>Bet, jebkurā gadījumā, sen vajadzētu dārgu aparatūru iegādāties centralizēti,
>nevis ļaut slimnīcām izsaimniekot naudu…
T.i. ir vajadzīga totāla veselības aizsardzības sistēmas reforma, nevis akla budžeta palielināšana
0
ligakalnina > garausiitis 12.02.2014. 12.36
Iespējams, runa ir par Priekuli, tur stāv dārgs aparāts, kas netiek noslogots, kaut, to pašu varētu pateikt, praktiski, par jebkuru slimnīcu
Bet, jebkurā gadījumā, sen vajadzētu dārgu aparatūru iegādāties centralizēti, nevis ļaut slimnīcām izsaimniekot naudu, un tā arī nav slimnieku, bet, politiķu un valdības, konkrēti, VM vaina, ka tas netiek darīts, nekas netiek plānots, un valda totāls bardaks.
Bet, kāds ar to sakars slimniekiem, slimniekiem tāpēc nav jācieš.
0
ligakalnina 12.02.2014. 08.14
Pēc Circenes “reformām” daudziem būs liegts pat ģimenes ārsts, bez tam, šī te “augsti tikumiskā” kundze, kā atzīmēja Tiesībsargs, dezinformējusi un melojusi starptautiskām organizācijām, lai iegūtu to formālu atbalstu savām “reformām”, Circene V ir īsts atradums, tā vietā, lai, domātu par cilvēku veselību, Circene mums nodarbojas ar nelegalās nodarbinātības izskaušanu.
Uz tiesībsarga jautājumu, ko darīt tiem, kam , kāda iemesla dēļ, nav samaksāts soc. nodoklis ( iemesli var būt daudzi un dažādi), Circene atbildējusi – lai paši domā.
īsts cilvēkmīlestības etalons mums tā VM!
Tāpat gan, kā arī visas pārējās koalīcijas partijas, kas atbalsta šādu politiku, kas vērsta uz arvien lielāku hronisku slimnieku skaita vairošanu, tātad, invaliditātēm, par ko pati valsts vēlāk maksās, un uz mirstību ( sveiciens lielajiem cīnītājiem par “tautas izdzīvošanu”).
Izskatās, salīdzinot ar mūsu deputātu un, it īpaši, Circenes humānismu, redzesloku, un spēju prognozēt, varētu teikt, ka slieka spēj vērot tālus horizontus, un ar trakumsērgu apslims vilks ir humānisma paraugs.
Pret šo visu protestē gan slimnīcu vadība, gan ģimenres ārsti, tikai, mūsu Saeimas “visvisgudrākās” galvas neko neredz, neko nedzird, neko nezina, aizņemti ar milzīgi svarīgas, daudz daudz svarīgākas tēmas risināšanu – ko lai dara ar deputātiem, kas lauzuši zvērstu?
Un ko lai dara ar valdību, kas hroniski nepilda savus solījumus, un, katru gadu, samazina finansējumu medicīnai, tā vietā, lai, kaut pakāpeniski, saniegtu kaut Igaunijas līmeni ( mums tas ir gandrīz divreiz mazāks)?
Es teikšu – noteikti balsot par tādu Saeimu un valdību arī turpmāk, jo tās tiešām rūpējās, lai valstī visi būtu bagāti un veseli, pārējie vienkārši izmirs vai aizbrauks, bet, likvidēt VM kā tādu, jo patreiz tā pilda FM funkcijas, rūpējoties nevis par cilvēku veselību, bet, par budžetu, un, galvenais, propagandēt šo mūsu pieredzi pasaulē, hitleriskajā Vācijā vai Staļina Krievijā to uzņemtu ar aplausiem!
2
efeja60 > ligakalnina 12.02.2014. 22.47
Jā, jo strādnieks pilnīgi nekādi nevar ietekmēt situāciju – domādams, ka sociālais tiek maksāts, dzīvo un strādā vienā mierā. Arī, ja zin, ka netiek ieskaitīts, izdarīt neko nevar. Citreiz pat visu algu neizmaksā, nevar atgūt ne nodokļa grāmatiņu (jātaisa kopija 10 Ls), ne var iestāties bezdarbniekos, jo nav atlaists no darba, bet darba devējs tālēs zilajās. Valsts, Vienotības personā, ir pilnībā atkratījusies no jebkādām saistībām pret labticīgo darba ņēmēju. Ko par to domā Eiropas komisija, Eiropas parlaments, partijas kas ievēlētas ES parlamentos un eiroparlamentā? Vai tiešām nevienam nekas nav sakāms par šādu valdības noziedzīgu rīcību?
http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/338767-stradniekus_izverdzina_bet_algu_nesamaksa
0
Ieva Priedenfelde > ligakalnina 12.02.2014. 11.11
Uz tiesībsarga jautājumu, ko darīt tiem, kam , kāda iemesla dēļ, nav samaksāts soc. nodoklis ( iemesli var būt daudzi un dažādi), Circene atbildējusi – lai paši domā.
============
Gribu atgādināt, ka pirms Vienotības ēras, sliktajos Kalvīša laikos, ja darba devējs bija izskaitījis no algas soc. nodokli, bet aizmirsis to ieskaitīt budžetā, tad darbinieks minimālo apdrošināšanu tomēr saņēma. Dombrovska laikā šī izšķērdība tika nogriezta saknē. Interesanti, Eiropas institūcijas zin, kādas fašistiskas metodes piekopj Vienotība un eirokomisāra kandidāts, asiņainais lāčuks? Ļoti žēl, ka šis Dombrovska valdības akts neizsauca jebkādu rezonansi Latvijas mediju telpā.
0