Žīgurs: Latvija nu pati spēj sevi nodrošināt ar elektroenerģiju 14

Foto: Jānis Saliņš, F64

Atklāts TEC-2 otrais energobloks Salaspils novada Aconē

Latvija patlaban spēj pati sevi pilnībā nodrošināt ar nepieciešamo elektroenerģiju. Tā trešdien, atklājot TEC-2 otro energobloku, teica “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs. Viņš uzsvēra, ka šis ir vēsturisks brīdis, jo Latvija ir kļuvusi pašpietiekama un nepieciešamības gadījumā spēj sevi nodrošināt ar elektroenerģiju.

Trešdien Salaspils novada Aconē atklāja “Latvenergo” termoelektrocentrāles TEC- 2 otro energobloku, ziņo “Nozare.lv”.

Energobloka atklāšanā gan nepiedalījās neviens valdības pārstāvis, arī enerģētikas nozari pārstāvošais ministrs Daniels Pavļuts.

Informācija “Latvenergo” mājas lapā liecina, ka Rīgas TEC-2 ir lielākā Latvijas siltumelektrostacija. Savu darbību tā sāka 1973.gadā. Rīgas TEC-2 rekonstrukcija sākta 2006.gadā. Pirmā energobloka izbūve tika pabeigta 2008.gada beigās. Savukārt otrā energobloka nodošana ekspluatācijā notika šogad.

Kopš 2006.gada TEC-2 rekonstrukcijas projektā ir ieguldīti aptuveni 626 miljoni eiro (aptuveni 440 miljoni latu), iekļaujot elektrostacijas un pieslēgumu infrastruktūras, kā arī jauna ūdens sildkatla izmaksas. Pašu bloku izbūve kopā ar tieši saistītām izmaksām ir aptuveni 605 miljoni eiro (aptuveni 425 miljoni latu).

TEC-2 otrā bloka rekonstrukcijā ir ieguldīti 225 miljoni latu. Kā biznesa portālam “Nozare.lv” atzina Žīgurs, plānots, ka šīs investīcijas atmaksāsies 15-20 gados.

TEC-2 esot drošības garants Latvijai, jo ļauj saražot elektroenerģiju brīžos, kad elektrības cena ir augstāka.

Kā teica Žīgurs, lai iedarbinātu TEC-2, ja centrāle ir silta, nepieciešamas 4-6 stundas, ja tā nav darbināta un ir auksta – nepieciešamas12-24 stundas. Ārkārtas situācijām, kad nepieciešams elektroenerģiju sākt ražot nekavējoties, var tikt izmantotas hidroelektrostacijas, kuras var sākt darbu dažu sekunžu laikā.

Pēc Rīgas TEC-2 otrā energobloka nodošanas ekspluatācijā kopējā elektriskā jauda, ko var izmantot arī kondensācijas režīmā, palielinājusies līdz 832 megavatiem elektrības, bet abu energobloku siltuma jauda koģenerācijas režīmā sasniegusi 544 megavatus siltuma.

2012.gadā Rīgas TEC-2 saražoja 1081 gigavatstundu elektroenerģijas un 1470 gigavatstundas siltumenerģijas.

 

Komentāri (14)

maija_ancite 11.12.2013. 16.02

Jā, kamēr Krievija mums nepiegriež gāzi, tikmēr varam sevi nodrošināt. Pie kam šī ir dārga elektrība, jo tiek saražota kā “zaļā” enerģiju, par kuru mums ir jāmaksā tā milzīgā “obligātā iepirkuma komponente”. Iepirkt gāzi laikam iznāk lētāk, kā pirkt elektrību. Tomēr kopā ar to OIK tā daudz lētāka nebūs. Mūsu nākotne nav šīs koģenerācijas stacijas, bet gan stacijas kuras var darbināt ar vietējiem kurināmajiem, vai ar sašķidrināto gāzi, kuras piegāde nav atkarīga no kaprīzās un ļoti nekaunīgās Krievijas.

+8
0
Atbildēt

4

  sausins > maija_ancite 11.12.2013. 23.13

  nevajag turpināt kultivēt mītus:
  1.Par ko cepjas zaļie un citi – Latvijas bagātība meži tiek neželīgi izcirsti, Vai piedāvā tos cirst vēl vairāk;
  2.Vai saškidrināto gāzi kāds piedāvās par baltu vēlti ?!??!?!?

  Elektrību dažos brīžos ne parāk tālās valstīs var dabūt par brīvu, tikai viena nelaime – to diemzēl nevar “ielikt noliktavas plauktā” lai palietotu tad kad tev iegribēies !

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  esmeralda_se > maija_ancite 11.12.2013. 23.34

  >>>>Latvijas bagātība meži tiek neželīgi izcirsti, Vai piedāvā tos cirst vēl vairāk;>>>

  Šitas jau arī ir viens no mītiem, ja kas… Es kā ne-elektriķis nespriežu par dažādu ģenerācijas veidu īpatnībām, tomēr tad būtu labi, ja arī elektriķi tik kategoriski nepaustu viedokli par mežsaimniecību, ko pārzina tikai mītu līmenī.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  Vineta > maija_ancite 12.12.2013. 00.18

  Elektriķa dēls
  1. Ar to malciņu, kas šobrīd tiek nokurināta, var visu valsti apsildīt, pluss vēl elektrību saražot. Čekas mērgļiem, gazpromizatoriem, nospļauties par “izcirsto” Latviju
  2. Saškidrinātās gāzes termināls uzreiz piesiedīs fašistisko izdzimteņu Krieviju pārskatīt cenu politiku.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  sausins > maija_ancite 12.12.2013. 09.49

  Tieši tāpēc lai šādā veidā nenonāktu mītu ” vāveres ritenī” ir vajadzīgi reāli argumenti un rīcība, ne emocijas !
  Ja sabiedrībā valda vispārēja neuzticība tiem, kas pieņem lēmumus tad rezultāts ir tāds kā tas ir.
  TEC 2 projekts diemzēl bija kārtējā neizmantotā iespēja mazināt šo neticību !
  Uzdrošinos apgalvot, ka tas varēja būt izcilības piemērs ja vien ne dažu indivīdu alkatība un nespēja palūkoties pāri “savas sētas žogam” !

  0
  0
  Atbildēt

  0

Vineta 11.12.2013. 16.07

Uz Gazprom daikta uzsēdināta ne par jokam.
Skaidrs, kāpēc, meklējot Latvenergo prezidentu, tika izvirzīta prasība, labas krievu valodas zināšanas. Lai kāds pieredzes bagāts krietns trimdas latvietis nevarētu pretendēt.

+6
0
Atbildēt

0

janis17 11.12.2013. 17.23

Jautrākais ir tas, ka vienotība runājusi ar šo gazprom/eletrožīguru par premjera amatu.

+5
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu