Iznākusi grāmata par aktrisi Ilzi Vazdiku

NULL
Print Friendly, PDF & Email

Grāmata ir stāsts par populāro aktrisi un viņas ģimeni, kas ilgus gadus strādāja Dailes teātrī

Vakar, 9.decembrī Dailes teātrī tika prezentēta literātes un žurnālistes Ingas Jērumas grāmata “Ilze Vazdika. Saldā katorga”, kas veltīta Dailes teātra aktrisei Ilzei Vazdikai, raksta ģentūra LETA.

“Nāku no Ilzes dzīvokļa, plecos man ir mugursoma, pilna ar preses izdevumiem un izgriezumiem no dažādu gadu laikrakstiem un žurnāliem, ko Vazdiki rūpīgi savākuši. Katrā atrodams pa kādam rakstam, kas veltīts Vilmai Lasmanei, Hermanim Vazdikam, Ilzei Vazdikai, Uldim Vazdikam un Raimondai Vazdikai. Mājās uzlieku šo bagātību uz svariem – astoņi kilogrami un 480 grami. “Un tik daudz sver pieci mūži mākslā?” jautāju sev. Izlikti uz papīra – jā,” tā grāmatas ievadā raksta Jēruma – literāte un žurnāliste, kura, pati būdama viena no tā sauktajiem teātra bērniem un labi pazīdama mūsdienu teātra vidi un aizkulises, ir strādājusi par žurnālisti izdevumā “Teātra Vēstnesis”, kā arī rakstījusi un publicējusi vairākas grāmatas par teātra un kino ļaudīm Latvijā. 

Šī grāmata, ko klajā laidis apgāds “Zvaigzne ABC”, ir kā veltījums aktrisei viņas dzīves un darba jubilejā – Vazdika šovasar nosvinēja 70 gadu jubileju, bet pērn apritēja 50 gadi, kopš aktrise ienāca teātrī. Taču teātra un televīzijas skatītāju iemīļotās aktrises dzīve nav viņas dzīve vien. Vazdika ir daļa no stipras, talantīgas un draudzīgas aktieru ģimenes un arī krāšņs zieds Dailes teātra talantu dārzā. 

Ar patiesu interesi, iejūtību un apbrīnojamu spalvas vieglumu Jēruma raksturo gan Dailes teātra vēstures lappuses, gan leģendāro teātra personību – Eduarda Smiļģa, Ērikas Ferdas un citu – atstāto skatuves mākslas mantojumu, gan Vazdiku dzimtas likteņgaitas, skaistās nospēlētās lomas un bieži vētrainos dzīves līkločus. Daudziem teātra apmeklētājiem, iespējams, Vazdikas vārds saistās galvenokārt ar raksturlomām: viņa vienmēr ir bijusi nedaudz “savrup” no pārējās Dailes teātra zvaigžņu plejādes. Arī Jēruma vienam no grāmatā ievietotajiem attēliem devusi parakstu “Savrupgājēja”. Taču nevar noliegt, ka pēdējo gadu laikā Vazdika spēlējusi daudz skaistu un nozīmīgu lomu, turklāt nereti tieši tagad teātrī ir noslogota vairāk nekā jaunībā. 

Televīzijas skatītāji viņu vislabāk pazīst kā Mildu no seriāla “UgunsGrēks”, taču aktrises lomu sarakstā ir gan Raiņa Zane un Laimdota, gan Henrika Ibsena Solveiga, gan Rūdolfa Blaumaņa Trīne, gan kolorītā Edīte izrādē “Sievietes, sievietes”, gan lomas izrādēs “Zemes nodoklis”, “Pirmā grēka līcis”, “Raudupiete”, “Vējiem līdzi” un citās. Par daudzajām nospēlētajām lomām Vazdika ir dāsni saņēmusi skatītāju mīlestību un profesionāļu atzinību, kā arī apbalvojumus – no “Spēlmaņu nakts” balvas līdz pat Triju Zvaigžņu ordenim.

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu