Norvēģu žurnālistu vajāšanas dēļ aicina boikotēt Soču olimpiādi 30

Kadrs no norvēģu žurnālistu filmas.
Print Friendly, PDF & Email

Norvēģu televīzijas žurnālistu darbu centušās traucēt Krievijas varas struktūras

Divu norvēģu televīzijas kanāla TV2 žurnālistu, kuri ir oficiāli akreditēti uz Soču olimpiskajām spēlēm, vajāšana un darbības ierobežošana Krievijā izraisījusi starptautiskās cilvēktiesību organizācijas “Human Rights Watch” sašutumu, savukārt blogeri Krievijas interneta portālos aicina boikotēt Soču ziemas olimpiskās spēles. Abus žurnālistus no Krievijas policijas varēja izpestīt tikai ar Norvēģijas vēstniecības iejaukšanos.

Norvēģu žurnālists Eistens Bogens (Øystein Bogen) un televīzijas operators Oge Ejūns (Aage Aune) sūdzējušies par Krievijas policijas pārmērīgi stingrajām darbībām, ar kurām viņi sastapušies savā komandējumā Sočos, vēsta mediji.

Norvēģijas TV2 žurnālistus trīs dienu laikā sešas reizes aizturējuši Krievijas policisti. Trīs reizes viņi nogādāti policijas iecirknī. Aizturēšanas laikā ikreiz viņi atkal un atkal nopratināti, izzinot komandējuma detaļas. Turklāt policistu jautājumi, kas uzdoti diezgan agresīvā tonī, bijuši saistīti arī ar žurnālistu personīgo dzīvi, viņu izglītību un ticību, ziņo “Lenta.ru”.

Sākotnēji norvēģu žurnālisti ieradušies Maikopā, no kurienes ar auto devušies uz Sočiem un Tuapsi. Visās trijās pilsētās žurnālisti tika aizturēti un pratināti.

Maikopā Bogenam pat lika iziet narkotiku testu, bet, kad norvēģis atteicās to darīt, policists viņam paziņoja, ka atteikšanās no testa nozīmē savas vainas atzīšanu. Tomēr pēc kāda laika žurnālisti tika atbrīvoti, paskaidrojot, ka “noticis pārpratums”. Pirms tam gan abi norvēģi zvanījuši uz Norvēģijas vēstniecību Maskavā.

Kā stāsta žurnālisti, Krievijas policisti viņiem likuši saprast, ka aizturēšanas sērija nav nejauša un ir saistīta ar to, ka Bogens un Ejūns iekļauti kaut kādā “melnajā sarakstā”. Ziņas par viņiem tikušas izsūtītas visiem ceļu policijas posteņiem.

Norvēģijas TV2 žurnālisti 3.novembrī televīzijā parādīja savu četras minūtes garo videoreportāžu par komandējumu uz Sočiem. Tajā redzams, kā viņu auto aiztur Krievijas policisti, ko viņi prasa, redzamas skaistās kalnu ainavas, kā arī neglītā to pakāje ar metāllūžņiem, atkritumiem un vecu sarūsējušu autobusu.

Savukārt kāda žurnālistu uzrunāta vietējā sieviete uz jautājumu, vai šī olimpiāde, viņasprāt, būs visiem iedzīvotājiem, nervozi smejoties vēršas pie kāda aizkadrā, sakot: “Katja, man uzdod provokatīvus jautājumus. Es nezinu, ko atbildēt. Mani pēc tam Putins ar Medvedevu nošaus.”

Bogens paziņojis, ka viņu nepatīkami pārsteigusi tāda Krievijas varas iestāžu attieksme, jo viņš jau kopš 1995.gada strādā Krievijā, tai skaitā arī Ziemeļkaukāzā, un nekad iepriekš nav saskāries ar tik mērķtiecīgu iejaukšanos un darba traucēšanu.

Interesanti, ka pirms šā atgadījuma norvēģu žurnālisti TV2 kanālā bija demonstrējuši kopumā labvēlīgu sižetu par gatavošanos ziemas olimpiskajām spēlēm Sočos, vēsta “Euronews”. Problēmas sākušās tad, kad žurnālisti izbraukuši ārpus pilsētas robežām, it īpaši uz Adigejas Republiku.

Jāatgādina, ka šogad septembrī iebraukšana Krievijā tika liegta arī nīderlandiešu fotogrāfam Robam Hornstram (Rob Hornstra), vienam no Soču reportāžu projekta autoriem. Reportāžu sērija bija iecerēta, pēc autora teiktā, lai izveidotu “šā reģiona karti, alternatīvu un reālistisku ainu tiem, kuri interesējas plašāk nekā vienkārši olimpiskās spēles”.

“Euronews” arī norāda, ka pirms nedēļas Krievijas policija aizturējusi Vācijas televīzijas žurnālistus, kuri bija izbraukuši ārpus Soču olimpiskās zonas.

“Soču olimpiskās spēles ir Vladimira Putina “personīgs projekts”, bet ar ko galu galā tās asociēsies Rietumvalstīs, lielā mērā ir atkarīgs no Krievijas varas iestādēm,” secina norvēģu žurnālisti.

 

Komentāri (30)

Alise 06.11.2013. 12.16

Tur jau iet kā PSRS laikos, kad ārzemnieki varēja atrasties tikai noteiktās zonās, ārpus kurām tiem doties bija liegts.

+20
0
Atbildēt

4

  Kristīne > Alise 06.11.2013. 12.18

  durdom

  +4
  0
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > Alise 06.11.2013. 14.23

  Jeļcina laikā, neskatoties uz bardaku, likās, ka Krievijas virziena vektors, tomēr, pareizs, jau bija neatkarīga tiesa, varu dalīšana, preses brīvība, utt., bet, Putins ar savu KGB bandu visu pagrieza atpakaļ, sabiedrības vairākums nu ir totāli nozombēts no TV, Krievijā notiek tumsonības un lumpeņpatriotisma uzvaras gājiens.

  +7
  -1
  Atbildēt

  0

  Alise > Alise 06.11.2013. 13.30

  Biotop, vispārināti ņemot Krievija tiešām vairāk vai mazāk visu laiku ir viens un tas pats – neatkarīgi no režīma, tomēr, manuprāt, deviņdesmitajos un divtūkstošo sākumā tik traki nebija, ka ārvalstniekus metodiski presētu, lai tie nebrauc ārā no sapostajām parādes zonām (lai redz tikai parādes kolhozus).

  +6
  0
  Atbildēt

  0

  Aivars Krauklis > Alise 06.11.2013. 12.45

  Vai tad Krievijā kaut kādi „laiki” būtu mainījušies? Cari un karogi, bet tas arī viss, pārējais stabils jau daudzus gadsimtus.

  +12
  0
  Atbildēt

  0

silvija_vitina 06.11.2013. 12.35

Attiecībā par Soču olimpiādi mani vairs neizbrīna nekas. Ja nu kādam vēl bija palikušas kādas ilūzijas par krievu mentalitāti, Krievija “dļa osobo tupih” sevi parāda vēl nebijušā krāšņumā.

Ir palikusi tikai pēdējā mazā intriga. Vai sniegs tur būs? Šodien tur esot +22.

+15
0
Atbildēt

1

  Aivars Krauklis > silvija_vitina 06.11.2013. 12.43

  Ko redzēs sportisti, nevaru pateikt, bet Krievijas televīzijas rādīs tāāādas kupenas….

  +13
  0
  Atbildēt

  0

ligakalnina 06.11.2013. 12.13

Tūlīt SOK metīsies Krieviju aizstāvēt un teikt, cik tur viss OK, to Krievija nopirkusi ar visām iekšām.
Bet, tas ir sīkums, salīdzinot ar to, ka tur tika atņemta zeme un īpašumi vietējiem, pārkāpjot visas viņu tiesības, praktiski, bez kādas kompensācijas, kā tiek iznīcināti dabas rezervāti, kā nemaksātas algas, utt.
Vietējiem pat zagt neļaujot, visa nauda iet uz Maskavu, 50 miljardi, cik no tās naudas nozagts, neviens nezina.
Toties visi pārliecināti, ka pēc olimpiādes iesēdinās pāris vietējos ierēdnīšus un uzņēmējus, lai “tauta” saprot, kurš vainīgs.

+16
-2
Atbildēt

4

  Inese > ligakalnina 06.11.2013. 13.10

  Bogens jau kopš 1995.gada strādā Krievijā, tai skaitā arī Ziemeļkaukāzā
  ================================

  Var tikai iedomāties, kā viņš savās “reportāžās” slavināja čečenu teroristus. Un ne jau velti “žurnālistam” lika iziet narkotiku testu.

  0
  -14
  Atbildēt

  0

  Inese > ligakalnina 06.11.2013. 13.36

  Čečeņi nu ir izklīduši pa visu Europu 😉 Palasi, ko Djakonovs raksta par viņiem Norvēģijā, palasi ziņas par čečeniem Polijā vai Francijā:

  Francijā aizturēta čečenu banda, kas aplaupījusi prostitūtas http://www.diena.lv/pasaule/francija-aiztureta-cecenu-banda-kas-aplaupijusi-prostitutas-14031307

  +2
  -5
  Atbildēt

  0

  Aivars Krauklis > ligakalnina 06.11.2013. 12.47

  SOK dziedās, LOK piebalsos…

  +6
  0
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > ligakalnina 06.11.2013. 13.27

  Jā, taisni žēl, ka Krievija zaudējusi karu tiem čečeņu teroristiem un tagad maksā Kadirovam milzīgas nodevas, bez tam, nu jau čečeni absolūti nepakļaujas Krievijas likumiem ne tikai čečenijā, bet, arī okupējuši Maskavu, visi no viņiem baidās, ieskaitot policiju un FSB, jo viņi var darī, ko grib. Nesen FSB arestēja veselu grupu par cilvēku nolaupīšanu un slepkavībām, bet Kremlis deva pavēli palaist vaļā, lai nekaitinātu Kadirovu.
  To bezpredeļu jau taisot Kadirova apsardzes vienība un ‘čečeņu pulks, kas izmitināts kādā viesnīcā, staigā ar pilnu bruņojumu, un pakļaujas tikai Putinam un Kadirovam, kā runā, ja kas sāksies, un vietējā policija atteiksies šaut uz protestētājiem, šie to darīs bez problēmām, pilnīgi uzticami Kadirovam, un tas, savukārt, Putinam, kurš ( un kamēr) viņam maksā milzīgas summas, tāpēc tiem viss atļauts.
  Arī ņemot vērā Krievijas policijas vispārējo tizlumu un totālo korumpētību, kaukāzieši dara, ko grib, jo vienmēr var atpirkties.
  Nesen vienā studentu kopmītnē grupa kaukāziešu ņirgājusies par visiem, un lauzusi parketu, ar ko kurinājuši krāsni, un neviena policija nav braukusi, visi baidās.

  +9
  -1
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu