Dārgi trolejbusi vai palīdzība slimniekiem? • IR.lv

Dārgi trolejbusi vai palīdzība slimniekiem? 17

Foto: Evija Trifanova, LETA
Pēteris Apinis

Nepirksim piecus jaunos superdārgos trolejbusus un nodrošināsim pilnībā apmaksātus medikamentus C hepatīta slimniekiem

Šī ir vēstule Saeimas priekšsēdētājas biedram Andrejam Klementjevam (SC) un Veselības apakškomisijas loceklim Vitālijam Orlovam (SC), kuri enerģiski cīnās par finansējumu C hepatīta slimnieku ārstēšanai.

Pamatojums viņu cīņai ir nopietns – vairāk nekā 13 000 pilsoņu ir parakstījuši vēstuli Saeimai ar aicinājumu pilnībā apmaksāt C hepatīta ārstēšanai nepieciešamos medikamentus. Saeima ir nobalsojusi par atbalstu šādam risinājumam un nosūtījusi vēstuli tālāk Ministru kabinetam.

Jāpiebilst, ka C hepatītam paredzētos medikamentus kompensē 75% apmērā, savukārt līdz 2011.gadam šos medikamentus kompensēja 50% apmērā. Sagadīšanās pēc šo paaugstinājumu panāca Ingrīda Circene (Vienotība), kura vēl joprojām ir veselības ministre, kaut pie mums pieņemts par labiem darbiem sodīt.

Tiesa, Saeima vēstuli Ministru kabinetam nosūtīja, proti, savas spalvas nospodrināja, bet aizmirsa piešķirt līdzekļus šiem atlikušajiem 25%. Pēc maniem aprēķiniem, summai vajadzētu būt aptuveni 2,8 miljonu latu apmērā. Tātad Saeima netieši norādīja veselības ministrei – atņemiet naudu kādiem citiem slimniekiem, atdodiet C hepatīta slimniekiem. Patiesībā tas nozīmētu samazināt finansējumu onkoloģisko slimnieku ārstēšanai, smagu psihiatrijas vai sirds asinsvadu slimnieku ārstēšanai.

Šajā brīdī es jau dzirdu savus kolēģus sakām – C hepatīts ir viens no nozīmīgākajiem aknu vēža izraisītājiem. Tiesa, ne tik nozīmīgs kā vienkārša smēķēšana.

Vai C hepatīts ir prioritāte, salīdzinot ar vēzi un sirds slimībām? Latvijas apstākļos patlaban ir visai grūti precīzi noteikt C hepatīta slimnieku reālo skaitu, jo šī slimība 10- 20 gadus notiek visai slēptā formā un to pamana donoriem vai kādas citas slimības gadījumā. Patlaban C hepatīts diagnosticēts aptuveni 40 000 Latvijas iedzīvotāju, un šis skaitlis pieaug arvien labākas diagnostikas dēļ. Daļa no C hepatīta vīrusiem ir praktiski nejutīgi pret medikamentiem, tādēļ ārstēšana nav mērķtiecīga, ir vīrusi, kas praktiski nav jāārstē. C hepatīta ārstēšanā liela nozīme ir līdzestībai – pacienta dzīvesveidam un īpaši bezalkohola diētai.

Tomēr Latvijas mērogā vēzim un sirds asinsvadu slimībām vismaz patlaban būtu jābūt prioritātēm, jo tieši šīs slimības nosaka augsto mirstības līmeni.

Saeimai, ja tā vēlas tagad starp 1. un 2. lasījumu pacīnīties par finansējumu medikamentu apmaksai, tomēr būtu jāsāk ar to miljonu, kas mums ļautu nodrošināt bezmaksas recepšu medikamentus bērniem. Es pieļauju, ka C hepatīta slimnieku prasība varētu būt ievietojama otrajā vietā. Kas varētu būt vienkāršāks – atrast budžetā papildus četrus miljonus un abas šīs problēmas atrisināt.

Un tomēr atgriezīšos pie abiem mūsu varoņiem – Andreja Klementjeva un Vitālija Orlova. Mūsu draugu aktivitātes C hepatīta ārstēšanai pieauga (kāda sagadīšanās) brīdī, kad profesore un Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle no sociāldemokrātiem caur Tautas partiju nonāca Saskaņas centrā. Sagadīšanās pēc sākās nopietna parakstu vākšanas kampaņa, kuras apmērs, jauda un profesionalitāte lika aizdomāties par visai lieliem finanšu resursiem. Ļaunas mēles teica, ka kampaņa esot bijusi vajadzīga pašai Infektoloģijas centra vadītājai un farmācijas nozarei, kam tiktu garantēta samaksa, bet tam gan es lāga neticu.

Fakts paliek fakts. Baiba Rozentāle ir ievēlēta Rīgas domē un kopā ar Nilu Ušakovu un Andri Ameriku pērk 125 trolejbusus, no kuriem katrs maksā 568 tūkstošus latu jeb 900 tūkstošus eiro. Tie trolejbusi nav no Rozentāles vai Ušakova kabatas, bet gan no nodokļu maksātāju naudas, t.sk., C hepatīta slimnieku naudas.

Valsts un pašvaldību budžets kopā saucas konsolidētais budžets. Nav atsevišķa nabagā valsts un bagātā Rīgas budžeta. Naudas valstij un pašvaldībām kopā ir tieši tik, cik tiek savākts no nodokļiem un nodevām. Vēl var aizņemties, bet tas ir uz nākotnes nodokļu rēķina.

Rīgai iepērkot divkārt pārmaksātus trolejbusus, naudas nepietiek ne C hepatīta slimnieku ārstēšanai, ne zālēm bērniem.

Tad nu aicinu godātos Andreju Klementjevu un Vitāliju Orlovu aizstaigāt līdz Rīgas domei, atrunāt Ušakovu, Ameriku un Rozentāli no pieciem superdārgajiem trolejbusiem un atdot šo naudu pacientu ārstēšanai. Ja vien te pa vidu neiejaucas vēlme pēc Pētera Viņķeļa minētajiem „Saskaņas centra” leģendāri nekaunīgajiem 20% otkatiem”, ko no trolejbusiem būtu ieplānojuši sev Rīgas kungi.

Autors ir Latvijas Ārstu biedrības prezidents, sarakstījis grāmatu „C hepatīts”

 

Komentāri (17)

Timurs Čuntonovs 15.10.2013. 13.53

Dārgi trolejbusi nepalīdz slimniekiem, taču Apinis palīdz pārtikas ražotājiem izgudrot jaunu zapti “Apiņa histēriskā”. :)))))))

+1
0
Atbildēt

0

ivetao2007 14.10.2013. 18.56

Patiesībā jautājums ir – dārgi ārsti vai dārgi trolejbusi. Na abiem vezums nobirst abumi. Paildjautājusm – kurš pie tiem tiek? Tie arī ir lemēji.

+1
0
Atbildēt

0

ligakalnina 14.10.2013. 10.50

Varbūt, sīkāk, ar ko atšķiras latvieši un “latvijieši”?
Un ne vienmē piekrītu Apnim un Circeni neuzskatu par ideālu VM, bet, to ko viņa izdarīja “C” hepatīta sliminieku labā, ir slavējami un atbalstāmi, starp citu, arī 25% izmaksā ļoti dārgi.
Kāpēc to NA medicīna vispār nesatrauc, tā nav tā tēma, kur viegli var uztaisīt histēriju un pacelt savu reitingu?
Kaut, taisni latvieši visvairāk cieš no mūsu maksas medicīnas, atšķirībā no leiešiem un igauņiem, kur medicīna, praktiski, bezmaksas, vai tad NA nerūpējas taisni par tiem latviešiem?

+5
-4
Atbildēt

4

  ligakalnina > ligakalnina 14.10.2013. 11.24

  Man ir priekšlikums nedalīt cilvekus pēc tautības, tā civilizētā pasaulē pieņemts, var dalīt pēc pilsonības, politiskiem uzskatiwem, utt., bet, ne pēc rases un tautības.

  +3
  -4
  Atbildēt

  0

  Vineta > ligakalnina 14.10.2013. 20.32

  dzeris49
  Man ir priekšlikums nedalīt cilvekus pēc tautības, tā civilizētā pasaulē pieņemts

  Civilizētā pasaulē ir absolūti neiespējami, ka galējie reakcionāri, neostalinisti-rusisti vēlēšanās varētu savākt gandrīz trešdaļu vēlētāju balsu.
  “Latvijieši” ir nelegāļi, kas šeit latviski principā neviena vārda, bet tiklīdz nonāk ārzemēs, kur cilvēki atēdušies russo turisto līdz nelabumam, nebūdami lielā barā, cenšās savstarpēji sazināties latviski, lai nenorautos pa purnu.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  janis17 > ligakalnina 14.10.2013. 16.17

  Dzeri, tad ir latvieši un Latvijas “civilokupanti, kas šeit ieradušies pretēji starptautiskajām tiesību normām pēc 1940. gada.” – šāds termins ir pārāk garš sarunvalodai un to varētu aizstāt ar saīsinājumu “sovoki” – soviet occupants, vai latviskāku “coki” – civilokupanti.

  +4
  -3
  Atbildēt

  0

  piziks > ligakalnina 14.10.2013. 11.15

  Dzeri, Tev ir kāds variants, kā Latvijas pilsoņus, kuri nav latvieši, apzīmēt vēl precīzāk? Piedāvā/izdomā! Ja terminam “latviejieši” kāds mēģina pietīt nelabas piesmakas, tad tie ir kremliniskākie saskandinātāji un Annas Strojas tipa provokatori, kuros pārāk cītīgi ieklausīties nebūtu ieteicams, — pietiks, ja valsts un paša interesēs zināsi, ar ko tie nodarbojas.

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu