Turcijas premjerministrs pasludina uzvaru pār protestētājiem • IR.lv

Turcijas premjerministrs pasludina uzvaru pār protestētājiem

13
Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans. Foto: AFP/LETA

Stambulā desmitiem demonstrantu pārgājuši uz kluso protestu, mierīgi stāvot Taksima laukumā

Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans otrdien pasludinājis uzvaru pār protestētājiem, kuriem kārtējo reizi nācies saskarties ar asu tiesībsargājošo iestāžu reakciju, ziņo LETA/AFP.

Cenšoties apspiest jau trešo nedēļu ilgstošos protestus, policija otrdien veikusi kratīšanas vairākos desmitos mājokļu, kā arī divu mediju redakcijās un arestējusi vairākus desmitus cilvēku.

Pēc smagajām nedēļas nogales sadursmēm, ko izraisīja protestētāju padzīšana no Stambulas Gezi parka, demonstranti centušies pārgrupēties un policija iesaistījusies tikai epizodiskās sadursmēs ar mazākām protestētāju grupām.

Pirmdienas naktī policija Ankarā īslaicīgi izmantoja asaru gāzi un ūdensmetējus pret protestētajiem, kuri meta akmeņus likumsargu virzienā un centās paslēpties aiz improvizētām barikādēm. Tomēr par citām sadursmēm ziņu nav.

Tikmēr Stambulā desmitiem demonstrantu pārgājuši uz kluso protestu, mierīgi stāvot Taksima laukumā.

Redzot, ka protesti zaudē intensitāti, Erdogans paziņojis, ka krīze ir pārvarēta. “Mūsu demokrātija atkal tika pārbaudīta un ir guvusi uzvaru. Tauta un [valdošās Taisnīguma un attīstības partijas] AKP valdība ir izjaukusi sazvērestību (..), ko perināja nodevēji un viņu ārvalstu līdzdalībnieki,” uzrunājot AKP locekļus, paziņoja Erdogans.

Premjers, kurš acīmredzot ir pārliecināts par savu uzvaru, brīdināja demonstrantus neatsākt jaunus protestus. “No šī brīža nebūs runas ne par kādas iecietības izrādīšanu cilvēkiem vai organizācijām, kas iesaistās vardarbīgos aktos,” uzsvēra Erdogans.

Turcijas premjerministrs ir izpelnījies plašu kritiku par savu reakciju uz protestiem, un ASV un Rietumi ir asi nosodījuši pārmērīgo policijas spēka izmantošanu pret demonstrantiem.

Erdogans savukārt paziņoja, ka policija ir “veiksmīgi nokārtojusi demokrātijas testu”, un solīja palielināt policijas pilnvaras.

Otrdien policija Stambulā arestējusi aptuveni 90 Apspiesto sociālistiskās partijas (ESP) biedrus, vēsta advokātu apvienība. ESP ir neliela galēji kreisa partija, kuras biedri aktīvi piedalījās Stambulas Gezi parka protesta akcijās.

Tikmēr vietējie mediji ziņo, ka vēl 30 cilvēki arestēti Ankarā un 13 – Eskišehirā valsts ziemeļrietumos.

Savukārt iekšlietu ministrs paziņojis, ka Stambulā veikti 62 aresti un Ankarā – 23, un tie saistīti ar pretterorisma izmeklēšanu lietā par Marksistu-ļeņinistu komunistisko partiju (MLKP), “kas arī piedalījās Gezi parka protestos”.

Svētdien policijas un protestētāju sadursmēs pēc Gezi parka attīrīšanas no demonstrantiem tika arestēti vairāk nekā 500 cilvēku, liecina Stambulas un Ankaras advokātu apvienību sniegtā informācija.

Saskaņā ar Turcijas likumiem aizturētie var tikt paturēti apcietinājumā nopratināšanai četras diennaktis, pirms tiem tiek izvirzītas apsūdzības vai arī tie tiek atbrīvoti.

Nemieri, kas pārņēmuši Turciju, sākās kā miermīlīga sēdošā demonstrācija, kuru organizēja vides aktīvisti, lai glābtu 600 Stambulas Gezi parka kokus, ko bija paredzēts nocirst, lai uzbūvētu jaunu tirdzniecības kompleksu. 31.maijā policija mēģināja ar spēku sēdošo demonstrāciju pārtraukt, taču tas izsauca plašu sabiedrības slāņu sašutumu, un protesti pārņēma arī citas Turcijas pilsētas, izvēršoties nacionāla mēroga protesta kustībā, kuras dalībnieki pauž neapmierinātību ar Erdogana valdības arvien pieaugošo autoritārismu.

Svētdien, uzrunājot mītiņu, kurā piedalījās vairāk nekā 100 000 atbalstītāju, Erdogans paziņoja, ka viņa pienākums bijis dot rīkojumu par protestētāju izklīdināšanu Gezi parkā, jo protestētāji paši ignorējuši vairākkārtējus aicinājumus doties no turienes prom labprātīgi.

Kopš sestdienas Gezi parks ir slēgts, un to apsargā policija, kas aizliegusi rīkot demonstrācijas arī Taksima laukumā.

Apejot aizliegumu, pirmdienas naktī īpatnēju demonstrāciju sarīkoja kāds horeogrāfs Erdems Gunduzs, kurš ilgāk nekā piecas stundas stāvēja laukumā, klusējot un neko nedarot. “Stāvošā cilvēka” protests ātri vien guva atsaucību un vairākus sekotājus. Tomēr policija viņus izklīdināja un aptuveni desmit demonstrantus arestēja. Otrdienas pēcpusdienā līdzīgus protestus Taksima laukumā sarīkojuši vairāki desmiti jauniešu.

 

Komentāri (13)

inta_s 19.06.2013. 08.11

Šie cilvēki nav teroristi. Viņi neuzbrūk ar ieročiem, viņi negriež galvas, viņi nenolaupa pusaudžus un nenošauj tos vecāku priekšā kā tas ir ar Sīrijas nemieriniekiem. Šie cilvēki ir Turcijas tauta. Un paziņot uzvaru pār Turcijas tautu varētu tikai diktators. Kā gan va lepoties ar savu neveiksmīgo tautas deliģēto pārvaldi? Jo ja reiz tauta izgājusi ielās un pieprasa viņa atkāpšanos – tad viņš ir izgāzies.

+7
-1
Atbildēt

0

P_Dancis 19.06.2013. 08.07

“Tauta un valdība ir izjaukusi sazvērestību, ko perināja nodevēji un viņu ārvalstu līdzdalībnieki…”

Erdogans runā mats matā kā Josifs Visarionovičs.
Dod dievs turkiem spēku šo kretīnu atlaist no sava ieņememā amata.

+6
-1
Atbildēt

0

ligakalnina 19.06.2013. 09.01

Visiem autoritāriem diktatoriem retorika vienāda – gan Staļinam, gan Putinam, gan Erdaganam, visi, kas viņus neatbalsta ir ienaidnieki, teroristi, kurus finansē naidīgi spēki ārpus robežas, tādu domu, ka kādam vienkārši var nepatikt diktatora politika, šie cilvēki nepieļauj.
Un diezin vai var uzvarēt izglītotāko tautas daļu, kas ir pret Turcijas islamizācijas politiku.

+4
-2
Atbildēt

6

    aivarstraidass > ligakalnina 19.06.2013. 10.58

    >>> Visiem autoritāriem diktatoriem retorika vienāda – gan Staļinam, gan Putinam, gan Erdaganam…
    ========
    Nevajag pielāgot esošus šablonus kaut kam gluži jaunam. Erdogans ir nepieciešams posms Turcijas ērkšķainajā ceļā uz demokrātiju. Nevajag aizmirst, ka pirms viņa valdīja visādi armijnieku ielikteņi (kuri islāmistiem nemaz neļāva startēt vēlēšanās). Tādēļ jautājums par to, kurš Turcijā ir Putins – ir ļoti stiepjams.

    Varbūt var uzskatīt, ka Erdogans ir Navaļnijs :) Jā, protams, viņš ir populists un mazlietiņ ksenofobs; bet ar kurdiem ir panākts pagaidu izlīgums, sievietēm ļauj nēsāt galvas lakatus – un daudzi stingrie sekularizācijas noteikumi tiek pamazām atcelti. Cita lieta, ka Erdogana elektorālā bāze ir – reliģiski lauku iedzīvotāji, sīktirgotāji u.c. Nekāds “alternatīvās kultūras” un “ekoloģiskā dzīvesveida” piekritējs viņš nav.

    Turcijā ir pavisam citi izaugsmes skaitļi nekā “vecajā Eiropā” – varbūt mums jāpārstāj skatīties uz Turciju “no augšas uz leju”.

    +1
    -4
    Atbildēt

    0

    marmed > ligakalnina 19.06.2013. 11.45

    Chaļi,
    jūs abi esat aizkavējušies 90os ar savu apmātību ar demokrātiju… demokrātija neder visām valstīm, un nav nekāds izaugsmes garants. Katram valsts attīstības posmam ir vajadzīga sava pārvaldes forma. Domāju Turcijai pārāk liela demokrātija šobrīd nav vajadzīga, nav turki tam gatavi.
    Pasaule apkārt mainās, liberālisms ir cietis sakāvi, demokrātija ir degradējusies..

    +1
    -1
    Atbildēt

    0

    ligakalnina > ligakalnina 19.06.2013. 12.02

    Jā, tam es, daļēji, piekrītu, demokrātija nodrošina attīstību un izaugsmi tikai bagātām Rietumu valstīm ar izglītotu vēlētāju, tāds iespaids rodas.
    Bet, no otras puses, autoritarisms var pastāvēt kādu laiku, un tad šie režīmi, tik un tā, sabrūk iekšējo pretrunu dēļ, un sākās bardaks, jo autoritatīvāks režīms, jo lielāsks bardaks pēc tā sabrukuma, tad jau, varbūt, tomēr labāka demokrātija, ar visiem tas trūkumiem?
    Pat islama demokrātija ir labāka par autoritarismu un diktatūru, paskaties, kas notiek Lībijā pēc absolūtas diktatūras, kas notiek Sīrijā, un var salīdzināt to ar Irānu un Ēģipti, kur, tomēr, pastāvēja zināmas demokrātijas iezīmes.

    0
    0
    Atbildēt

    0

    lebronj2356 > ligakalnina 19.06.2013. 12.58

    ES un ASV sistēma protam neder visiem, par to nav runa. Runa ir par to, ka šis kungs ir pēdējais liekulis un melis, jo necik sen vēl mēģināja pa visām varītēm Sīriju demokratizēt, bet pēcāk izrādās, ka šams ir tāds pat diktators kā Assads tikai drusku slīpētāks un slepenāks ! Ar šo domāju, ka vairs nav jautājumi par Turcijas piederību ES – skaidrs NĒ, lai savienojas ar Kataras un S Arābijas teokrātiem un islamistiem !

    0
    0
    Atbildēt

    0

    ligakalnina > ligakalnina 19.06.2013. 11.45

    Kādas tur ceļš uz demokrātiju, Turcijas ekonomoka attīstas, tas ir fakts, bet, vēl straujāk attīstas arī “zaļā( islamistu) korupcija, politiskās represijas, un politisko brīvību likvidēšana, simtiem žurnalistu aiz restēm, armija, kas bija laicīgas varas balsts, absolūtu demoralizēta, jo augstākā pavēlniecība un daudzi vidēja ranga virsnieki arī aiz restēm aiz sadomātām apsūdzībām ( viss sākās ar provokatīvu rakstu kādā Erdaganm lojālā avīzē, par it kā armijas sazvērestību).
    Tāpat notiek skolu un augstskolu islamizācija, teātru slēgšana, likvidējot tiem valsts atbalstu, opozicionāro preses izdevumu un TV kanālu slegšana, aizbildinoties ar dažādiem sadomātiem iemesliem.
    Un vēl sodīs tos protesta dalībniekus pēc panta par terorismu, tas nav absurds?
    Tā ka viss kaut kas tur ir, tikai, ne ceļš uz eiropeisku demokrātiju, drīzāk, ceļš uz Irānas tipa “islama” demokrātiju.

    +2
    -1
    Atbildēt

    0

    marmed > ligakalnina 19.06.2013. 12.18

    Jā piekrītu Lībija ar Kadafi bija labāka par šodienas Lībiju, neskatoties uz visām Kadafi Dīvainībām. Irānā var būt ir daudz problēmu, bet labāk tā nekā totāls bardaks. Ēģiptē bija nedemokrātisks diktators, tagad toties Musulmaņu brālība raujas pie varas demokrātiskā ceļā. Amerikāņi domā, ka kontrolē, gan Ēģipti, gan Lībiju, bet realitātē būs tāpāt kā ar Taleban, sākumā baigie draugi, pēc tam pašiem ar viņiem jākaro.
    Diktatūrā arī nenoliedzami ir trūkumi un to ir ļoti daudz, jo pēc līdera nāves tiešām sākas bardaks, bet bardaks parasti ilgst, kamēr nākamais diktators sagrābj varu. Tādā ziņā priekš arābu pasaules drošvien monarhija ir labākais pārvaldes veids, Saudā Arābija, Emirāti, Katara un pārējās Persijas valstis ir labs piemērs, tur gan naftas ir daudz, tas spēlē lielu lomu.
    Tiešām nezinu, kas ir labāk, bet vienu varu pateikt droši – nevajag mēģināt visai Pasaulei uzspiest Demokrātiju ar varu.

    +1
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu